Φ.Σ. ΚΟΖΑΝΗ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 1 – 0

Φ.Σ. ΚΟΖΑΝΗ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ  1 – 0

Δύσκολα μεν, δίκαια δε

Στο πιο σημαντικό ίσως παιχνίδι της αγωνιστικής, όπου οι δύο ομάδες καίγονταν για τους βαθμούς, στην πρώτη αγωνιστική του 2ου γύρου του πρωταθλήματος, η Κοζάνη υποδέχθηκε στην έδρα τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, επί του οποίου επικράτησε με σκορ 1-0, μετά από τέρμα που πέτυχε στο 37΄ο Γιάννης Τσικόπουλος και άντεξε μέχρι την λήξη, παρά το ότι αγωνίστηκε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Ηλία στο 75’ με 2η κίτρινη κάρτα.

Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά και τις καθυστερήσεις, όπως ήταν φυσικό, ο Εθνικός πίεσε για την ισοφάριση την οποία πλησίασε στο 89′ όταν μετά από σέντρα του Γωνιάδη ο Σιμτσάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε την ρίζα της κάθετης δοκού του Νομικού και απομακρύνθηκε σε κόρνερ.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Χιώτης, Μανάσης, Σταφυλάς (Τρικάλων)

Φ.Σ. ΚΟΖΑΝΗ (Γ. Παρασκευάς): Νομικός, Δινοβίτσης, Τραυλός, Τάχιας, Αλιατίδης, Ηλίας, Γιάννης Τσικόπουλος (60′ Βαρότσης), Πετράκος, Τζιάλλας (66′ Βουτσιώτης), Δημ. Παπαδόπουλος, Χαματάϊ (80′ Ηλίας Τσικόπουλος).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Σαβ. Καρυπίδης): Συριτούδης, Θάνος, Τσαμουρλίδης, Παρασκευάς, Τσορμπατζίδης, Χελιδώνης, Πελτέκης (73′ Κυριζάκης), Τορομανίδης, Γκαϊδαρτζής (80′ Κριεζής), Γωνιάδης, Μαμούτ (60′ Σιμτσάκης).