FOOTBALL LEAGUE

FOOTBALL LEAGUE : Τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή

Τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι ανάμεσα στην Καβάλα και την Βέροια, κάτι που έφερε στην κορυφή και τον Πανσερραϊκό μετά την άνετη νίκη επί του Αλμωπού Αριδαίας. Πρώτος βαθμός μέσα στη Ν. Τρίγλια για τον Απόλλωνα Πόντου και με τον Πιερικό να κερδίζει μέσα στην Κοζάνη και να μένει μόνος τρίτος εκμεταλλευόμενος την ήττα του Ολυμπιακού Βόλου μέσα στην Ηγουμενίτσα. Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, η επόμενη αγωνιστική και οι πρώτοι σκόρερ, είναι:

ΚΑΒΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 0 – 0

Στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Football League στο Ανθή Καραγιάννη, Καβάλα και Βέροια έμειναν στο 0-0 και μοιράστηκαν από έναν βαθμό, συνεχίζοντας χέρι-χέρι στον Βόρειο Όμιλο(16 βαθμούς).

Μοιρασμένο το ματς στο πρώτο 45λεπτο. Καλό ρυθμό είχε το ματς αλλά ελάχιστες φάσεις αφού και οι δύο ομάδες είχαν σαν πρωταρχικό στόχο να κρατήσουν το μηδέν. Με ένα μακρινό σουτ του Στάμου στο 12′ η Βέροια απείλησε πρώτη φορά. Απάντησε με κεφαλιά του Κόλλα ο ΑΟΚ δύο λεπτά μετά. Ακολούθησε μία άστοχη κεφαλιά του Μπουκουβάλα στο 24′ και η σπουδαιότερη φάση σημειώθηκε στο 28′. Ο Πόζογλου έβγαλε τετ-α-τετ τον Πασά με εξαιρετική κάθετη, αλλά ο Κυρίτσης τον σταμάτησε σωτήρια με το ένα χέρι!

H Bέροια μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη. Και αν δεν ήταν ο Κυρίτσης να σταματήσει τον Λουκίνα στο 57′ με νέα μεγάλη επέμβαση θα μπορούσε η Βασίλισσα του Βορρά να βρεθεί νωρίς μπροστά στο σκορ. Αλλά ο Έλληνας πορτιέρο έκανε νέα μεγάλη επέμβαση κρατώντας το μηδέν. Nέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 61′ με ένα μακρινό σουτ του Πασά που δεν βρήκε εστία, δείγμα της ελαφριάς ανωτερότητας της Βέροιας στο ματς (που είχε και υπέρ της – έστω και ελαφριά – κατοχή της μπάλας). Στο 75′ ο Πόζογλου είδε την μπάλα να του έρχεται μετά από κόντρες στρωμένη στα πόδια του, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν πολύ κακό και δεν βρήκε καν εστία! Το 0-0 έμεινε ως το τέλος με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό και να παραμένουν ισόβαθμες στον Βορρά.

Να σημειωθεί τέλος, πως κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη της αναμέτρησης στη μνήμη του αδικοχαμένου Παναγιώτη Ξόμπλιου, ο οποίος είχε περάσει και από τις δύο ομάδες.

ΚΑΒΑΛΑ (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Γιαλαμούδης(74′ Κολλαράς), Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κοκκόρης(52′ Κέρθι), Θωμαϊδης(80′ Παπαδόπουλος), Κόλλας(80′ Γεωργακόπουλος), Ορφανίδης, Αδαμάκης(74′ Μελισσόπουλος)

ΒΕΡΟΙΑ (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μουχάλης(89′ Kαραγιάννης), Πεταυράκης, Παπαχρήστος, Στάμου(46′ Ντι Τζιοβάνι), Οικονόμου, Μούργος(68′ Σιμόνι), Πόζογλου(84′ Αποστολόπουλος), Πασάς, Λουκίνας

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ 3 – 0

Ο Πανσερραϊκός νίκησε με 3-0 τον Αλμωπό Αριδαίας στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Football League.

Με σκόρερ δις τον Αργεντινό επιθετικό Τόμας Πράντο και ένα γκολ από τον Δημήτρη Γκούρτσα η ομάδα των Σερρών κατάφερε να φτάσει στη νίκη και να ανέβει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 16 βαθμούς, όσο και οι Βέροια και Καβάλα.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργιάδη στο 49’ ο Πράντο πήρε την κεφαλιά η μπάλα κόντραρε άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Καραγιαννίδη για το 1-0. Το 2-0 διαμορφώθηκε στο 70’ όταν ο Κόντσι έκανε την ατομική ενέργεια, έδωσε στον Πράντο, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Καραγιαννίδη. Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Γκούρτσας στο 90+1′, ο οποίος έγραψε το τελικό 3-0.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Στοΐλας): Καβουσάκης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Ζέρης, Πίντο, Κρητικός, Ψάλτης, Γεωργιάδης (72’ Κουτσίδης), Λουφάκης (88′ Μαρτσιόνι), Ολαϊτάν (46’ Κόντσι), Πράντο (88′ Γκούρτσας).

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Τυριακίδης): Καραγιαννίδης, Προκοπίου (21’ λ.τρ. Κουρούπης), Κολτσίδας, Βενέτης, Κιουλτζόπουλος (72’ Πέττας), Ρογγότης, Έππας, Ασλαμπάλογλου, Λουσέρο (72’ Κοζάκης), Μάνιος (82’ Τούφας), Γκαγιέχος (82’ Χαντζάρας).

ΠΟΝ. ΤΡΙΓΛΙΑΣ _ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ 0 – 0

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση Τρίγλια-Απόλλων Πόντου (0-0) στην Χαλκιδική, για την 7η αγωνιστική της Football League.

Ο ΠΟΤ έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με τον Απόλλωνα Πόντου, με την ομάδα της Χαλκιδικής να χάνει κλασικές ευκαιρίες ενώ εξαιρετικό ματς έκανε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Πολίτης.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Τσουμάνης (40′ λ.τρ. Στοΐνοβιτς), Α. Παπαστεριανός, Σγουρής (66′ Δόρης) Μ. Παπαστεριανός, Σαρβανίδης, Οσμάναγκιτς (66′ Μπρίτο), Ντούγκα (52′ Σμυρλής), Ζγκούρι, Ποζατζίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Νύκταρης, Βαφειάδης, Μουρατίδης, Τουρσίδης, Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης. Στην αποστολή ήταν και οι: Μαντζάρης, Ζήσης, Καλλίας, Αρμενάκης, Αντωνιάδης, Χατζηαθανασίου, Σαββίδης.

ΑΕΠ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ 0 – 1

Ο Πιερικός επικράτησε με 0-1 της ΑΕΠ Κοζάνης με γκολ του Δεμηρτζόγλου και την άφησε στη τελευταία θέση της βαθμολογίας με έναν βαθμό. Αυτή ήταν και η πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Κατερίνης στο Πρωτάθλημα της Football League.

Όλο το ματς έγινε στο πρώτο τέταρτο. Ο Πιερικός άνοιξε το σκορ στο 10′ με τον Δεμηρτζόγλου από κοντά μετά από γύρισμα του Παπαδόπουλου. Ενώ τρία λεπτά μετά έχασαε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 0-2 με τον Γκατσολάρι να έχει δοκάρι σε σουτ. Το δεύτερο γκολ δεν ήρθε ούτε λίγο πριν το φινάλε του α’ μέρους, όταν ο Γκατσολάρι με την εστία άδεια δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο δεύτερο 45λεπτο η γηπεδούχος ομάδα μπορεί να πήρε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει και να φέρει το ματς στα ίσα. Η πρώτη αξιόλογη τελική για την ομάδα του Ναντβόρνικ σημειώθηκε στο 81′ με ένα πλασέ του Παπαδόπουλου που έδιωξε ο Καραγκιολίδης.

ΑΕΠ ΚΟΖΑΝΗΣ (Ναντβόρνικ): Ψαρράς, Τρομπούκης, Τσικόπουλος, Κοτταρίδης, Καραγιαννίδης, Ντούκα, Λι, (61’ Κυριαλάνης) Παπαδόπουλος, Νικολίτσας, Βοριαζίδης Κ., (61’ Ντινόπουλος) Φωλίνας

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Παναγιώτου – Θεοδοσιάδης): Καραγκιολίδης, Χάρτσιας, Γιαλαμίδης, Κανταρτζής, Τακίδης, Μακρής, Παπαδόπουλος, (80’ Μπόγιολι) Δεμηρτζόγλου, (80’ Μηλιώτης) Κυβελίδης, (69’ Τοπαλίδης) Ίτσιος, (59’ Ιντζόγλου) Γκατσολάρι

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ – ΟΛΥΜΠ. ΒΟΛΟΥ 1 – 0

Ο Θεσπρωτός ήταν ανώτερος και επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο Δημοτικό Στάδιο της Ηγουμενίτσας για την 7η αγωνιστική της Football League.

Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα πατούσε καλύτερα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ήλεγξε το ματς και με τον Γραικό στο 24′ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Απάντησαν οι ρερυθρόλευκοι με τον Παπαδημητρίου στο 37′, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία άστοχη κεφαλιά του Γκιοατά.

Στην επανάληψη η υπεροχή του Θεσπρωτού συνεχίστηκε και μετουσιώθηκε σε γκολ στο 64′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ραμίρεζ, ο Κοντοές με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε ψηλά για να πιέσει για την ισοφάριση. Λίγα πράγματα επιθετικά από την ομάδα του κ. Ξηροφώτου, ενώ αμυντικά γλίτωσε από ένα δεύτερο γκολ στο 66′ όταν ο Μπίκας έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Ξενοδόχοφ. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έμειναν και με δέκα παίκτες αφού στο 86′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σκοπελίτης και δεν μπόρεσαν να γλιτώσουν την ήττα.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα): Κίναλης, Ζούρκος, Κοντοές, Σταυρίδης, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (70′ λ.τ Ντερβίσι), Ζιώγας, Τ. Γώγος (90+2′ Πέντσας), Μπίκας (84′ Γκανσιέρ), Σαραντίδης (90+2′ Κατσής).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Ξηροφώτος): Ξενοδόχοβ, Γραικός (71′ Ερέρα), Τζούριτς (51′ Σκοπελίτης), Φιλίποβιτς, Γκιοατά (51′ Βουκελάτος (71′ Νικλητσιώτης), Aγροδήμος, Γιαννίτσης, Κόλα (90+1′ Χολέβας), Μπουτζίκος, Παπαδημητρίου, Τσαγκαλίδης.