FOOTBALL LEAGUE

FOOTBALLA LEAGUE – Βόρειος όμιλος
ΟΛΥΜΠ. ΒΟΛΟΥ – ΚΑΒΑΛΑ 1 – 2

Αχώριστο το τρίδυμα

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 25 λεπτά ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας, με τους «ερυθρόλευκους» να πιέζουν ψηλά και να φέρνουν σε δύσκολη θέση την άμυνα της Καβάλας.

Το παιχνίδι του Ολυμπιακού παιζόταν κυρίως από την αριστερή πλευρά με τους Μπουτζίκο και Ερέρα, οι οποίοι ήταν πολύ δραστήριοι. Ο Ολυμπιακός είχε την ατυχία να χάσει στο 7’ τον Γραικό με τραυματισμό (τη θέση του πήρε ο Παπακώστας), ωστόσο, αυτό που ήθελε, ένα γρήγορο γκολ, το πέτυχε στο 14’. Ο Παπαδημητρίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κυρίτση, γράφοντας το 1-0. Αυτό ήταν το έκτο τέρμα του επιθετικού του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα, από τα επτά συνολικά των «ερυθρολεύκων».

Οι παίκτες του Ολυμπιακού με ανεβασμένη ψυχολογία, πλέον, συνέχισαν να έχουν πολύ καλή παρουσία και στο 16’ με τον Βουκελάτο είχαν μία πολύ καλή στιγμή, με τον Γιαλαμίδη να κόβει το σουτ του επιθετικού των «ερυθρολεύκων» σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, στο 17’ ο Βουκελάτος κόπηκε την τελευταία στιγμή, για να χαθεί μία ακόμη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.

Η Καβάλα μετά το 25’ άρχισε να παρουσιάζεται καλύτερη και στο 27’ σε μια ανύποπτη στιγμή, ο Κολλά από τα δεξιά έκανε το γύρισμα, με τον αμαρκάριστο Κόκκορη με πλασέ μέσα από την περιοχή να ισοφαρίζει σε 1-1.

Το γκολ της Καβάλας επηρέασε την ψυχολογία των παικτών του Στέφανου Ξηροφώτου, με τη Καβάλα στο τελευταίο δεκάλεπτο να είναι απειλητική για το τέρμα του Ολυμπιακού.

Στο 42’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γαβριηλίδη και άστοχη έξοδο του Ξενοδόχοφ, ο Αγρόδημος απομάκρυνε από την περιοχή, ενώ στο 45+1’ το σουτ του Ορφανίδη απέκρουσε ο Ξενοδόχοφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν η Καβάλα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλοί, είχαν την υπεροχή, το έλεγχο του παιχνιδιού, πέτυχαν δύο γκολ, γύρισαν το παιχνίδι και νίκησαν μια ομάδα που έβγαλε κούραση στο παιχνίδι της.

Το 1-2 σημείωσε στο 57’ ο Αδαμάκης με πλασέ μέσα από την περιοχή, ύστερα από αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού. Πριν καλά-καλά συνέλθουν οι «ερυθρόλευκοι» ήρθε και το τρίτο τέρμα για τη Καβάλα, η οποία έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Ο Ορφανίδης στο 68’ εκτέλεσε κόρνερ και ο Στίκας με κεφαλιά έγραψε το 1-3.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Στο 72’ σε κεφαλιά του Γκιοατά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 75’ σε σουτ του Παπαδημητρίου απέκρουσε τη μπάλα ο Κυρίτσης. Στο 78’ ο Τζούριτς σούταρε, ο Κυρίτσης μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 85’ ο Γαβριηλίδης άλλαξε την μπάλα με τον Κολλά, έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ξενοδόχοφ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοφ, Γραικός (7’ λ.τρ. Παπακώστας), Μπουτζίκος (37’ λ.τρ. Νικλητσιώτης) Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Αγρόδημος, Κόλα (62’ Γκιοατά), Βουκελάτος, Τσαγκαλίδης, Ερέρα (62’ Τζουριτς), Παπαδημητρίου.

ΚΑΒΑΛΑ: Κυρίτσης, Καζαντζίδης (88’ Τενεκές), Γιαλαμούδης (46’ Κολλαράς), Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (64’ Κάθρι), Θωμαΐδης (88’ Γεωργακόπουλος), Κολλάς, Ορφανίδης, Αδαμάκης (88’ Μελισσόπουλος).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΒΕΡΟΙΑ 0 – 1

Τη νίκη με 0-1 πήρε στην Κατερίνη η Βέροια, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Football League. Έντονα παράπονα του Πιερικού για τη διαιτησία. Λάθος η κόκκινη κάρτα του Καραγκιολίδη, σύμφωνα με τον σύλλογο της Πιερίας. Τους ακυρώθηκε γκολ του Γιαλαμίδη η κ. Τσιοφλίκη.

Με γκολ του Πάσα στο δεύτερο μέρος, έκαμψε την αντίσταση του Πιερικού η ομάδα της Ημαθίας και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας 19 βαθμούς όσους και ο Πανσερραϊκός με την Καβάλα.

Στο πρώτο μέρος η Βέροια είχε τον έλεγχο, δεν κινδύνευσε αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Δεν είχε την μεγάλη ευκαιρία ωστόσο απείλησε στο 9’ με σέντρα του Πόζογλου, κεφαλιά προς τα πίσω του Γκατζολάρι και δύσκολη απόκρουση του Καραγκιολίδη σε κόρνερ, στο 24’ με κεφαλιά του Σκόνδρα που έφυγε άουτ, στο 33’ με γυριστό σουτ του Μπουκουβάλα μέσα από την περιοχή που πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Από το 34′ ο Πιερικός έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Καραγκιολίδη, με τους ανθρώπους της ομάδας από την Κατερίνη να θεωρούν ότι λανθασμένα αποβλήθηκε ο έμπειρος πορτιέρο. Στο 43’ με κεφαλιά του Λουκίνα που μπλόκαρε ο Τζήμας.

Στο δεύτερο μέρος η Βέροιας η Βέροια κυριάρχησε και έφτασε στο 73’ στο γκολ με κοντινό σουτ του Πασά.

Πριν το γκολ, η Βέροια είχε στο 47’ δύσκολο σουτ του Λουκίνα από κοντά που έφυγε άουτ και στο 52’ σουτ του ιδίου παίκτη που κόντραρε την τελευταία στιγμή ο Ντόσης. Στο 68’ δυνατό σουτ του Μουχάλη απόκρουσε δύσκολα με το πόδι ο Τζήμας.

Μετά το γκολ, η Βέροια έβγαλε γρήγορες επιθέσεις και έφτασε κοντά στο γκολ στο 75’ με σουτ του Πασά μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ, στο 76’ με σουτ του Πόζογλου από το ύψος της περιοχής που κατέληξε άουτ, με σουτ του Πασά έξω από την περιοχή που έδιωξε δύσκολα ο Τζήμας και με κεφαλιά του Λουκίνα στο 79’, μετά από κόρνερ του Σιμόνι, που έφυγε άουτ.

Στο 86′ ο Πιερικός είχε καλό φάουλ έξω από την περιοχή που έφυγε άουτ. Στις καθυστερήσεις ο Αποστολόπουλος έχασε μεγάλη ευκαιρία για γκολ.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Καραγκιολίδης, Τοπαλίδης, Γιαλαμίδης, Κανταρτζής, Τακίδης (35’ Τζήμας), Ντόσης (80’ Χαρτσιάς), Μακρής, Παπαδόπουλος (85’ Μηλιώτης), Κυβελίδης, Ίτσιος (85’ Ιντζόγλου), Γκατζολάρι (80’ Δερμιτζόγλου).

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Παπαχρήστος, Μουχάλης (73′ Αποστολόπουλος) , Οικονόμου (58’ Σιμόνι), Πασάς, Πόζογλου (82’ Βεργώνης), Μούργος (58’ Καραγιάννης), Λουκίνας, Σκόνδρας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 0 – 3

Ο Πανσερραϊκός επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου στο γήπεδο ΒΑΤΑΝ της Κατερίνης, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Football League.

Δοκάρι είχε ο Πράντο στο 32’ για τον Πανσερραϊκό ενώ στο πρώτο ημίχρονο ακυρώθηκε γκολ του Γεωργιάδη ως οφσάιντ. Η ομάδα των Σερρών πήρε προβάδισμα στο 55’, όταν ο Πράντο νίκησε με λόμπα τον Πολίτη για το 0-1. Το 0-2 έκανε ο Ψάλτης με δυνατό σουτ ενώ το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Θεοδωρίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Νύκταρης, Βαφειάδης, Μουρατίδης, Τουρσίδης, Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης.

Στην αποστολή ήταν και οι: Μαντζαρης, Ζήσης, Καλλίας, Αρμενάκης, Χατζηαθανασίου και Σαββίδης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Πίντο, Ψάλτης (Μαρκιόνι), Κρητικός, Γεωργιάδης, Κόντσι, Λουφάκης (46′ Θεοδωρίδης), Πράντο (65′ Γκούρτσας).

ΑΜΠΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ – ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ 0 – 0

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση Αλμωπός Αρίδαιας-Θεσπρωτός (0-0), στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Football League.

Το φιλμ του αγώνα:

9′ Πρώτο σουτ με τον Γώγο η μπάλα ψηλά από την εστία του Καραγιαννίδη.

15′ Πολύ καλή στιγμή για τον Αλμωπό με σουτ του Κολτσίδα η μπάλα κόντραρε στους αμυνόμενους και κατέληξε κόρνερ.

21′ Πολύ καλό σουτ του Γκαγιέγος έδιωξε με τις γροθιές δύσκολα ο Κίναλης.

32′ Δοκάρι για τον Αλμωπό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκαγιέγος και κεφαλιά του Λουσέρο.

34′ Απαντάει με δοκάρι ο Θεσπρωτός μετά από δυνατό σουτ του Μπίκα.

47′ Χαμένο τετ α τετ για τον Αλμωπό με τον Λουσέρο, ο οποίος άργησε να πλασάρει και κόπηκε από τους αμυντικούς.

81′ Μεγάλη στιγμή για τον Αλμωπό, μετά από δυνατό σουτ του Έππα ο Κίναλης απέκρουσε δύσκολα.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Τυριακίδης): Καραγιαννίδης, Βενέτης, Κουρούπης (66’ Χαντζάρας), Ρογγότης (66’ Τούφας), Κολτσίδας, Μανίσογλου (61’ Μεντής), Γκαλιέχος (86’ Λόμπα), Ασλαμπάλογλου, Μάνιος, Πέττας, Λουσέρο (66’ Έππας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα): Κίναλης, Γώγος (89’ Πετράκης), Διγκόζης, Ζιώγας (46’ Γκαντσιέρ), Ζούρκος, Καζβιρόπουλος (72’ Πούφλης), Κοντοές, Κωνσταντακόπουλος, Μπίκας, Σαραντίδης (66’ Πέντσας), Σταυρίδης.

ΑΕΠ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΠΟ-ΤΡΙΓΛΙΑΣ 0 – 0

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο ΔΑΚ Κοζάνης η τοπική ΑΕΠ με τον ΠΟ Τρίγλιας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Football League.

Σε μία ηλιόλουστη μέρα, οι «Πόντιοι» υποδέχτηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης, την ομάδα της Χαλκιδικής, με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Η αναμέτρηση δεν ήταν καλή από ποιοτικής άποψης, αφού είδαμε ελάχιστες χαμένες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, με την ΑΕΠ Κοζάνης να χάνει την σπουδαιότερη στο 57ο λεπτό, με τον Κοτταρίδη να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Η ομάδα της Τρίγλιας δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, αφού εκτός από την καλή αμυντική της λειτουργία, δεν θα κρατήσει κάτι άλλο από το παιχνίδι, «σπαταλώντας» όλες τις στημένες φάσεις, χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά τον Ψαρρά.

Συμπερασματικά, η ΑΕΠ Κοζάνης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας περισσότερη θέληση για την επίτευξη ενός γκολ, στην επιστροφή των Πάλλα και Καρακατσάνη, μετά τους τραυματισμούς που είχαν, αλλά η Τρίγλια είχε τον τρόπο να κρατήσει την ισοπαλία μέχρι το τέλος.

Το ματς θα ξεχαστεί γρήγορα και από τις δύο ομάδες, ενόψει τις συνέχειας του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 5ο λεπτό, με τον Σεγκεργκή να πιάνει σουτ στην κίνηση μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα θα φύγει αρκετά άουτ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΠ Κοζάνης θα χαθεί στο 26ο λεπτό, με τον Τσικόπουλο να κάνει το πλασέ, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Στο 40ο λεπτό, ο Κυριαλάνης θα πασάρει στον Παπαδόπουλο, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει και πάλι άουτ.

Αυτές οι τρεις φάσεις ήταν ότι καλύτερο είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, με την μπάλα να παίζεται κυρίως στην μεσαία γραμμή, με τις δύο ομάδες να μην έχουν ουσία στο παιχνίδι τους.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό, χάθηκε μοναδική ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν μετά από σέντρα του Τσικόπουλου, ο Κοτταρίδης θα πιάσει γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν θα του κάνει το χατίρι, αφού θα περάσει ξυστά από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Παλαβράκη.

Στο 75ο λεπτό θα γίνει υποψία φάσης, με τον Καρακατσάνη να γεμίσει στην περιοχή, τον Καραγιαννίδη να  κάνει κεφαλιά πάσα, με τους Κοτταρίδη και Πάλλα να προσπαθούν σε μία αναμπουμπούλα της άμυνας να σκοράρουν, αλλά ο τερματοφύλακας της Τρίγλιας θα διώξει την μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΠ Κοζάνης δεν σκόραρε, οπότε μοιραία το 0-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Με αυτό τον βαθμό οι «Πόντιοι» έφτασαν τους 2 βαθμούς και παρέμειναν στην τελευταία θέση παρέα με τον Απόλλων Πόντου, ενώ η Τρίγλια συνεχίζει στην 7η θέση με 8 βαθμούς.

ΑΕΠ Κοζάνης: Ψαρράς, Τρομπούκης, Τσικόπουλος, (59’ Καρακατσάν) Κοτταρίδης, Καραγιαννίδης, Ντούκα, Λι, (70’ Βοριαζίδης Κ.) Παπαδόπουλος, (70’ Πάλλας) Νικολίτσας, Κυριαλάνης, (59’ Ντινόπουλος) Φωλίνας

Τρίγλια (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Σέγκεργκης, Σγούρης, (43’ Τσακμάκης) Παπαστεριανός Α., Δόρης, (82’ Μπρίτο) Σαρβανίδης, (61’ Καλαϊτζίδης) Παπαστεριανός Μ., Ζγκούρι, Τότσκα, Ποζατζίδης (61’ Σμυρλής)