SUPER LEAGUE 2

SUPER LEAGUE 2 – PLAY OFF
Μεγάλη κερδισμένη η Ξάνθη

Ανατροπές στην κορυφή έφεραν τα αποτελέσματα τηςν2ης αγωνιστική στην διαδικασία των πλέι οφ στην super League 2, όπου μεγάλη κερδισμένη ήταν η Ξάνθη που νίκησε μέσα στην Ρόδο και μείωσε την διαφορά από τον Ιωνικό που έχασε στα Χανιά και προσπέρασε τον Λεβαδειακό που έχασε στην έδρα του από τον Εργοτέλη με τον τελευταίο να  μπαίνει και αυτός στην διεκδίκηση μιας προνομιούχου θέσης. Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική να είναι:

Διπλό ανόδου την Ρόδο

Η ξανθιώτικη ομάδα πήρε τους βαθμούς της επιτυχίας μετά το 0-1 επί του Διαγόρα στην αναμέτρηση που έγινε την Τετάρτη (5/5). Το γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα σημείωσε ο Αντώνης Καπνίδης στο 74′, με τους ποδοσφαιριστές του Μπάμπη Τεννέ να φτάνουν στην πρώτη νίκη στα play off και την 12η φετινή, επεκτείνοντας το αήττητο σερί στα 14 παιχνίδια. Ο ΑΟ Ξάνθης έχει 45 βαθμούς στον σχετικό πίνακα και την 3η αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ιωνικό.

Στο 17′ το ευθύβολο σουτ του Μπριλάντε πέρασε άουτ ενώ στο 20′ ο Δημητρούλας είχε οριζόντιο δοκάρι με σουτ έξω από την περιοχή. Στο 29′ ο Ίτσο μπλόκαρε το σουτ του Αθανασίου που άλλαξε πορεία μετά από κόντρα. Στο 46′ ο Μικελτάτζε έκανε το αριστερό πλασέ από καλή θέση, όμως η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 70′ το σουτ του Τάτου μπλόκαρε ο Μπιντσής. Στο 74′ σε εκτέλεση φάουλ του Τάτου, ο Καπνίδης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έκανε το 0-1, με το 6ο φετινό του γκολ. Στο 78′ το σουτ του Τάτου πέρασε άουτ.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπιντσής, Δημητρούλας (85′ Τσιαντούλας), Καρατάσιος, Ρούγκαλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Κωστούλας (77′ Κονέ), Αθανασίου (68′ Λινάρδος), Γεωργίου (77′ Αλάεθ), Σμυρλής (68′ Νάτσης), Μπαστακός.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (66′ Ντίνας), Τσαμούρης (46′ Παντελιάδης), Βέρκερ, Τζούρμαν (66′ Ντίνας), Παπάζογλου Τ., Δημούτσος (46′ Καπνίδης), Μπριλάντε, Τάτος, Μικελτάτζε (78′ Έμπερτ), Παπάζογλου Θ.

Κρητική μπαλωθιά στην Λειβαδιά

Νικητής από τη Βοιωτία έφυγε ο Εργοτέλης που επικράτησε με 0-1 του Λεβαδειακού, στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League 2.

«Χρυσός» σκόρερ για τους Κρητικούς ο Μανουσάκης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 74′. Με αυτή τη νίκη ο Εργοτέλης έφτασε τους 42 βαθμούς ενώ ο Λεβαδειακός έμεινε στους 44 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα:

10′ Ο Πέϊος κάνει μια πολύ ωραία ατομική ενέργεια και βγάζει μια δυνατή μπαλιά στον Κόνραντ ο οποίος βγαίνει στην πλάτη της άμυνας με τον Στεγιάνοβιτς ωστόσο να βγαίνει και να προλαβαίνει τον Ολλανδό.

12′ Μακρινό σουτ απ’ τον Συμελίδη η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.

21′ Ο Νίκας σουτάρει λίγο πίσω απ’ το ύψος του πέναλτι, με τον Κατσιμήτρο να είναι και ετοιμότητα και να πέφτει έγκαιρα στην γωνία του.

27′ Ο Τσέλιος βγάζει πολύ ωραία πάσα στον Κόνραντ ο οποίος σουτάρει απ’ το ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

30′ Μακρινό σουτ απ’ τον Μπουρσέλη ο Στογιάνοβιτς αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ.

38′ Δυνατό σουτ απ’ τον Κονέ έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο έξω απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτρου.

40′ Ο Μπιανκόνι βγαίνει σε θέση τετ α τετ, πλασάρει με τον Κατσιμήτρο να αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ.

46′ Ο Μεχία εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα και βγαίνει απέναντι απ’ τον Κατσιμήτρο με τον τερματοφύλακα της Κρητικής ομάδας να αποκρούει ακόμη μια φορά εντυπωσιακά με τα πόδια.

56′ Ο Τσέλιος κοντρολάρει πολύ ωραία τη μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή, κάνει και το πλασέ αιφνιδιάζοντας τον Στεγιάνοβιτς ο οποίος φάνηκε να χάνει τη φάση, με την προβολή του ωστόσο να περνάει ελάχιστα δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι.

58′ Δυνατό σουτ απ’ τον Μπουτσάκη ο Στεγιάνοβιτς αποκρούει με δυσκολία

64′ Ο Πολλέτο κάνει ένα δυνατό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής ο Κατσιμήτρος πέφτει και πάλι σωστά και αποκρούει.

67′ Ο Μπουρσέλης εκτελεί ένα φάουλ αρκετά μέτρα έξω απ’ την περιοχή, με την μπάλα να περνάει απ’ όλους και τον Στεγιάνοβιτς να αποκρούει σε κόρνερ.

71′ Μακρινό σουτ απ’ τον Μπουρσέλη η μπάλα φεύγει πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

73′ Ο Μπουτσάκης ανατράπηκε στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μανουσάκης ανέλαβε την εκτέλεση και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!, 0 – 1.

75′ Σουτ απ’ τον Κωστή ο Κατσιμήτρος πέφτει ξανά και μπλοκάρει την μπάλα.

Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Λιάγκας, Καραχάλιος, Νίκας, Μεχία, Κονέ (61′ Κωστή), Νίλι, Πολέτο, Συμελίδης (55’ Μαρίνος), Μπιανκόνι.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (62’ Κατσούρι), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Κόλα, Πέϊος, Τσέλιος (69’ Αμπντουλάχι),  Μπουρσέλης, Μανουσάκης, Κόνραντ (62’ Πατρινός), Μπουτσάκης (78’ Κοκκίνης).

Έβαλαν φωτιά στην κορυφή

Τα Χανιά υποχρέωσαν τον Ιωνικό στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στα play off (1-0) και έβαλαν κυριολεκτικά… «φωτιά» στην κορυφή της Super League 2!

Στους 47 βαθμούς παρέμεινε η ομάδα της Νίκαιας, στους 45 πλέον η Ξάνθη, στους 44 ο Λεβαδειακός, στους 42 ο Εργοτέλης!

Ο Παπαγεωργίου με αυτογκολ έκρινε το ματς στο 68ο λεπτό από προσπάθεια του Βασιλόγιαννη.

Πιο δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο ματς. Αλλά έπεσαν πάνω στον εκπληκτικό Αναγνωστόπουλο ο οποίος σταμάτησε τις προσπάθειες του Βασιλόγιαννη στο 1′, του Διαμαντόπουλου στο 11′ και την εκπληκτική κεφαλιά του Καρλίτο στο 39′. Ο Ιωνικός μετά το 25′ προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και είχε δύο καλές στιγμές ως την ανάπαυλα με τον Ματσούκα στο 25′ και τον Ομάρ στο 45′.

Η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη ήταν η γηπεδούχος. Αν και ο ρυθμός ήταν ελαφρώς πεσμένος, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο. Και στο 68′ ήρθε η… ανταμοιβή. Από μία ατομική προσπάθεια του Βασιλόγιαννη που άδειασε τον Φαζό εκπληκτικά, ο Παπαγεωργίου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ανοίγοντας το σκορ στα Περιβόλια! Ο Ιωνικός βγήκε μπροστά για να ψάξει την ισοφάριση. Ο Δημήτρης Σπανός ρίσκαρε, ανέβασε τις γραμμές τις ομάδας του με σκοπό να βρει το γκολ που – τουλάχιστον – θα του δώσει τον βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι πράγματι πάτησαν την περιοχή του Κουτζαβασίλη κέρδισαν και αρκετά κόρνερ στα τελευταία λεπτά, αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Η κεφαλιά του Νιασέ στο 85′ ήταν αδύναμη και συνάμα.

ΧΑΝΙΑ (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς(58′ Κάσσος), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Καμαρά, Καρλίτο, Δημητριάδης(58′ Σουντουρά), Παναγιωτούδης(90′ Πλέγας), Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης(90′ Γκίνο), Διαμαντόπουλος

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Παπαγεωργίου(73′ Κουϊρουκίδης), Φαζός(88′ Κύργιας), Κοτσώνης, Ομάρ, Γκοτσούλιας(73′ Nιάσε), Μουμίν, Μάναλης, Ματσούκας(58′ Βλαχομήτρος), Ρόλε, Κάστρο