Άναψαν οι μηχανές στη Δόξα Δράμας

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα (31/8) ο αγιασμός

Ξεκίνησε και επίσημα η σεζόν για τη Δόξα Δράμας. Το απόγευμα της Δευτέρας (31/8) πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της ομάδας ο καθιερωμένος αγιασμός εν όψει της νέας χρονιάς, παρουσία και της Δόξας Αντώνης Καστρινός, δεύτερης ομάδας της Δόξας, που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας.

Το «παρών» έδωσαν τα μέλη της διοίκησης του συλλόγου αλλά και ο αντιπεριφερειάρχης Δράμας Αργύρης Πατακάκης, ο δήμαρχος της πόλης Χριστόδουλος Μαμσάκος, ο βουλευτής της Ν.Δ. Δ. Κυριαζίδης, ο πρόεδρος της ΕΠΣ Δράμας Γιώργος Χατζησαρόγλου, ο πρόεδρος και ο αντιπρόεδρος της ΔΕΚΠΟΤΑ Αναστάσιος Χατζηκυριακίδης και Γ. Ψαρράς αντίστοιχα αλλά και αρκετοί φίλαθλοι.

Ορφέας Χωριστής-ΓΣ  Δόξα Δράμας 0-1

Οι «μαυραετοί» είχαν την ουσία σκοράροντας ένα γκολ και χάνοντας αρκετά τέρματα στο δεύτερο μέρος.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κοίταξαν στα μάτια τη μεγάλη τους αντίπαλο και μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί από το διάστημα 30-45 λεπτό. Από την άλλη, η Δόξα των αρκετών αλλαγών (αφού έλειπαν βασικοί παίκτες είτε ως τραυματίες, είτε γιατί ήταν στον πάγκο) προβλημάτισε με την απόδοση της κυρίως το τελευταίο τέταρτο. Στο δεύτερο μέρος και με τις αλλαγές που έκανε ο Ανδρέας Παντζιαράς, οι «μαυραετοί» έδειξαν καλύτερο πρόσωπο, σημείωσαν το γκολ της νίκης στο 49’ με πλασέ του Δούμπλατζη και έχασαν και άλλα γκολ. Το πρωτάθλημα αργεί όπως όλα δείχνουν να ξεκινήσει, κάτι που σημαίνει πως ο χρόνος κυλάει υπέρ της Δόξας. Στην αντίπερα όχθη, ο Ορφέας Χωριστής απέδειξε πως φέτος είναι για μεγάλα πράγματα και έχει όλα τα φόντα να κυνηγήσει ακόμα και το πρωτάθλημα της Α΄Ερασιτεχνικής της ΕΠΣ Δράμας.