«Έσπασε το ρόδι» ο Πανδραμαϊκός 1-0 το Μοναστηράκι

ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΟΡΦΑΝΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ, ΛΥΓΙΣΕ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ
«Έσπασε το ρόδι» ο Πανδραμαϊκός

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Πανδραμαϊκός, καταβάλλοντας με το «φτωχό» 1-0 την αντίσταση του Κεραυνού Μοναστηρακίου.

Ο αγώνας έγινε μπροστά σε λιγοστούς φιλάθλους και οι δύο ομάδες με την απόδοσή τους έδειξαν πως δεν είναι ακόμα έτοιμες. Στο πρώτο μέρος ο Πανδραμαϊκός είχε την πρωτοβουλία, προηγήθηκε στο σκορ κι έχασε τη μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να φανούν απειλητικοί, ενώ παράλληλα οι γηπεδούχοι ήταν μέτριοι. Σε γενικές γραμμές μοναδικό κέρδος για τον Πανδραμαϊκό ήταν οι τρεις βαθμοί της νίκης, με τη διαφορά πως οι φίλαθλοι περιμένουν στη συνέχεια να δουν την καλή αγωνιστική εικόνα, ώστε να παραμείνει μέσα στους στόχους της.

ΕΝΟΣ ΛΕΠΤΟΥ ΣΙΓΗ: Πριν από την αναμέτρηση, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του συμβούλου της ΕΠΣ Δράμας, Γιώργου Μπακαλόπουλου, που έφυγε από τη ζωή με ξαφνικό τρόπο πριν από μια βδομάδα.

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΛΥΣΗ: Θα πρέπει, επίσης, να επισημανθεί πως υφίσταται το πρόβλημα των αδειοδοτήσεων των γηπέδων, που έληξαν… χθες. Πρόκειται για σοβαρό ζήτημα και οι αρμόδιες υπηρεσίες οφείλουν άμεσα να δώσουν λύση, ώστε να συνεχισθούν τα πρωταθλήματα.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 29΄ σέντρα του Κονδυλίδη και με κοντινή κεφαλιά ο Ορφανίδης πέτυχε το γκολ που έμελλε να κρίνει τη συνάντηση. Στο 39΄ σέντρα-σουτ του Πιστικού, ο Παπακωνσταντίνου δεν πρόλαβε να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 45΄ ωραία μπαλιά του Ορφανίδη στον Πατένταλη, που μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε όμως στο κάθετο δοκάρι. Στο 65΄ ο Τόντρι εκτέλεσε ωραία το φάουλ από πλάγια θέση, ο Λαμπρινουδάκης έδειξε αρχικά να αιφνιδιάζεται, ωστόσο τελικά απομάκρυνε με τα πόδια. Δύο λεπτά αργότερα, ωραία σέντρα του Πατένταλη, καλό σουτ του Παπακωνσταντίνου και έξοχη απόκρουση του Μητρούση. Στο 90΄ σέντρα του Λίπο, από πλεονεκτική θέση ο Πατένταλης έπιασε κεφαλιά, άουτ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Σε άλλο ένα παιχνίδι κορυφαίος του Πανδραμαϊκού ο Λίπο, με ασταμάτητο τρέξιμο και πολλές ενέργειες. Κοντά του ξεχώρισαν οι Χριστοφορίδης, Μητρούσης. Από το Μοναστηράκι ξεχώρισαν οι Τόντρι, Λαζαρίδης, Βαγγέλης Κιάκος. Διαιτητής: Πουλικίδης (Κοτανίδου, Γ. Μαρμαρίδης).

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Λαμπρινουδάκης, Χριστοφορίδης (84΄ Κωνσταντινίδης), Πιστικός, Ρέντος, Μητρούσης, Λίπο, Παπακωνσταντίνου, Κονδυλίδης (75΄ Λυκίδης), Πατένταλης, Ορφανίδης (59΄ λ.τ. Καρατάσος), Χατζησωτηριάδης.

ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ: Μητρούσης, Θεοδωρίδης, Φίλια (70΄ Κιάκος), Καλογήρου, Ποιμενίδης, Λαζαρίδης, Τόντρι (80΄ Πάνος), Σιαρόπουλος, Πάνου (46΄ Μπενίτο), Β. Κιάκος, Βασιλειάδης.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Συμφώνησαν στις δηλώσεις τους οι δύο προπονητές, με το τέλος του αγώνα:

ΑΓΓΕΛΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΔΗΣ (Μοναστηράκι): Έγινε αρκετά καλό παιχνίδι, χωρίς βέβαια πολλές φάσεις, υπήρχε όμως δύναμη και πάθος και από τις δύο ομάδες για τη νίκη. Εμείς είχαμε πολύ νωθρό πρώτο ημίχρονο, χωρίς πείσμα, χωρίς θέληση να βγούμε στις μονομαχίες, έτσι χάσαμε το κέντρο κι ο αντίπαλος ήταν πιο δυνατός στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Θα έλεγα πως το σκορ του πρώτου μέρους ήταν δίκαιο. Στην επανάληψη αφού μιλήσαμε και κάναμε ορισμένες διορθωτικές κινήσεις, μπήκαμε έτσι όπως έπρεπε να είχε γίνει από την αρχή του αγώνα. Δεν μπορέσαμε να κάνουμε πάρα πολλές φάσεις, διότι ο αντίπαλος ήταν καλά οργανωμένος στην άμυνα. Μένουμε με τις καλές εντυπώσεις του β΄ μέρους. Χωρίς να αποτελεί δικαιολογία, είμαι ευχαριστημένος από τα αρκετά καινούρια παιδιά που χρησιμοποιήθηκαν. Ελπίζουμε σε καλύτερη συνέχεια, συγχαρητήρια στον Πανδραμαϊκό για τη νίκη, του εύχομαι καλή πορεία.

ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Θα συμφωνήσω με τον Άγγελο στα περισσότερα που είπε. Είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας μου στο πρώτο ημίχρονο, μπήκαμε καλά, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, μπορούσαμε να είχαμε «καθαρίσει» τον αγώνα στη φάση με το δοκάρι. Στο β΄ μέρος κι όσο το σκορ παρέμενε «εύθραυστο», ο αντίπαλος μπορούσε να ελπίζει, πιστεύω όμως ότι δεν κινδυνεύσαμε ιδιαίτερα. Το τελικό αποτέλεσμα είναι δίκαιο, συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη, κρατάμε τους τρεις βαθμούς και από αγώνα σε αγώνα περιμένουμε περαιτέρω βελτίωση. Καλή συνέχεια στον Άγγελο και στην ομάδα του.