FOOTBALL LEAGUE

Αναβλήθηκε το Καβάλα – Θεσπρωτός, ήττα ο Πανσερραϊκός

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΒΕΡΟΙΑ 0 – 3

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά από δύο άγονες αγωνιστικές, για τη “Βασίλισσα του βορρά”, η οποία επικράτησε στο γήπεδο του Βατανιακού Κατερίνης με σκορ 3-0 του Απόλλωνα Πόντου, στο πλαίσιο της εμβόλιμης 11ης αγωνιστικής της Football League.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη παρουσίασε το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με γκολ του Πασά στο 13′, ενώ στην επανάληψη παρότι έριξε την απόδοσή της, πέτυχε δύο ακόμη τέρματα με τον Γιάννη Λουκίνα, στο 71ο και 90ό λεπτό.

Οι Βεροιώτες έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία του αγώνα, με αποκορύφωμα τα δύο πέναλτι που δεν τους δόθηκαν και το γκολ που τους ακυρώθηκε!

Η “Βασίλισσα” μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο πρώτο τέταρτο δεν άφησε τον αντίπαλό της να πάρει ανάσα! Στο 6′ ο Πασάς πλάσαρε τον Πολίτη αλλά αυτός απέκρουσε σωτήρια, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Λουκίνας από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 11′ ο Λουκίνας βρήκε με το κεφάλι τον Πόζογλου, αλλά αυτός σούταρε άουτ από πολύ καλή θέση, ενώ στο επόμενο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία όταν αρχικά ο Πόζογλου μόνος με τον Πολίτη έστειλε με σουτ τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά το σουτ του Καραγιάννη κατέληξε λίγο άουτ!

Η υπεροχή της “Βασίλισσας” τελικά καρποφόρησε στο 13′ όταν ο Πόζογλου βρήκε ωραία τον Πασά και αυτός μέσα από την περιοχή έστειλε με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα του Πολίτη γράφοντας το 0-1!

Μετά το γκολ οι Βεροιώτες έριξαν στροφές διατηρώντας όμως την πρωτοβουλία. Στο 34′ ο Λουκίνας δεν κατάφερε να νικήσει τον Πολίτη από καλή θέση, ενώ στο 38′ ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η μοναδική καλή στιγμή για τον Απόλλωνα ήταν ένα γυριστό σουτ του Αμαραντίδη στο 37’ από το ύψος της περιοχής που κατέληξε άουτ.

Να σημειωθεί ότι η “Βασίλισσα” ζήτησε δύο πέναλτι στο α’ ημίχρονο, στο 6′ σε ανατροπή του Πασά και στο 36′ σε ανατροπή του Λουκίνα, ενώ στο 8′ οι Βεροιώτες διαμαρτυρήθηκαν ότι κακώς ακυρώθηκε το γκολ που πέτυχε ο Πασάς (για χέρι).

Μάλιστα, με την λήξη του ημιχρόνου ο διαιτητής Σιντόρης απέβαλε τον Γιώτη Τσαλουχίδη που εξέφρασε έντονα τα παράπονά του!

Στην επανάληψη η ΒΕΡΟΙΑ έριξε τον ρυθμό της, με τους Καλαμαριώτες να ισορροπούν τον ρυθμό αλλά να μη μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή της “Βασίλισσας”.

Στο 71′ η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη διπλασίασε τα τέρματά της και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη της. Ήταν ο Καραγιάννης που ξέφυγε όμορφα από δυο αντιπάλους του και από τα δεξιά έβγαλε ωραία σέντρα, με τον Λουκίνα να πηδάει πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 75′ επικίνδυνη αντεπίθεση για τη “Βασίλισσα” με τον Σιμόνι να βγαίνει μόνος με τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά τον διαιτητή προς γενική έκπληξη να διακόπτει το ματς για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες σε παίκτη της Καλαμαριάς που ήταν πεσμένος στην απέναντι πλευρά του γηπέδου!!!

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γιάννης Λουκίνας με τη συμπλήρωση 90 λεπτών, όταν δέχθηκε τη σέντρα από τον Μουχάλη και με κεφαλιά ψαράκι έγραψε το τελικό 0-3!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Βαφειάδης, Μουρατίδης (70’ Αντωνιάδης), Δεινόπαπας (61’ Αρμενάκης), Τουρσίδης, Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης.

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας (78’ Μουχάλης), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας (67’ Οικονόμου), Βεργώνης, Καραγιάννης (85′ Αποστολόπουλος), Πασάς (78’ Μούργος), Πόζογλου (67’ Σιμόνι), Λουκίνας.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ – ΠΟΝ ΤΡΙΓΛΙΑΣ 3 – 0

Με χατ – τρικ Μάνιου

Με χατ-τρικ του Μάνιου ο Αλμωπός νίκησε με 3-0 την Τρίγλια στο Δημοτικό Στάδιο Αριδαίας, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Football League.

Η ομάδα της Αριδαίας άνοιξε το σκορ (1-0) στο 9’ όταν ο Μάνιος με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Τρίγλιας. Πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Αλμωπός με σκόρερ και πάλι τον Μάνιο έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 υπέρ του Αλμωπού Αριδαίας διαμορφώθηκε στο 67’ με κεφαλιά του Μάνιου.

Το φιλμ του αγώνα:

2′ Πρώτη καλή στιγμή με σουτ του Χαντζάρα η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

9′ ΓΚΟΛ για τον Αλμωπό Αριδαίας. Πανέμορφο σουτ του Μάνιου έξω από την μεγάλη περιοχή κατέληξε στα δίχτυα του Παλαβράκη.

14’ Μετά από σέντρα του Χαντζάρα η κεφαλιά του Έππα κατέληξε άουτ.

28′ Μεγάλη στιγμή για την Τρίγλια. Ο Ζγκούρι σέντραρε στην περιοχή του Μένιου και ο Τότσκα ανενόχηλτος έστειλε την μπάλα επάνω στο Μένιο.

30′ Φανταστικός συνδιασμός Έππα με Μανίσογλου ο 2ος σέντραρε στη περιοχή της Τρίγλιας ο Πέττας πλάσαρε αλλά ο Παλαβράκης απέκρουσε δύσκολα.

38′ Πολύ καλή ψηλοκρεμαστή μπαλιά από τον Μάνιο σούταρε ο Χαντζάρας απέκρουσε ο Παλαβράκης εύκολα.

45’ ΓΚΟΛ για τον Αλμωπό Αριδαίας. Μετά από λάθος πάσα του τερματοφύλακα Παλαβράκη ο Μάνιος πλάσαρε όμορφα σε κενή εστία για το 2-0.

55′ Ο Χαντζάρας μετά από ατομική προσπάθεια σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

66′ Δυνατό σουτ του Χαντζάρα η μπάλα άουτ.

67′ ΓΚΟΛ για τον Αλμωπό Αριδαίας. Με άψογη κεφαλιά ο Μάνιος έκανε το 3-0.

70′ Απίθανο δυνατό σουτ του Κουρούπη από πολύ μακριά φανταστική απόκρουση του Παλαβράκη.

81′ Φανταστικό ψηλοκρεμαστό σουτ του Μάνιου από το κέντρο απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Παλαβράκης.

89’ Δοκάρι για την Τρίλγια με κεφαλιά του Σαρβανίδη.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Τυριακίδης): Μένιος, Βενέτης, Κουρούπης (86’ Γκέσιος), Μάνιος (86’ Μουτζούρης), Ρογγότης, Μανίσογλου (60’ Mεντής), Έππας, Ασλαμπάλογλου (86’ Προκοπίου), Κολτσίδας, Πέττας, Χαντζάρας (77’ Αμαραντίδης).

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Σενγκιεργκής, Α. Παπαστεριανός, Βοσκόπουλος (57’ Σαρβανίδης), Μ. Παπαστεριανός, Ζγκούρι (71’ Στοϊνοβιτς), Δόρης, Τότσκα (71’ Κεχαγιάς), Μπρίτο (64’ Ευθυμιάδης), Ποζατζίδης

ΠΙΕΡΙΚΟΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 1 – 0

Δίκαιη νίκη

Με γκολ που σημείωσε ο Μπουολί, ο Πιερικός υποχρέωσε τον Πανσερραϊκός σε ήττα με 1-0 στο ΔΑΚ Κατερίνης για την 11η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Football League.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε δίχως ιδιαίτερες… συγκινήσεις. Κάποια μακρινά σουτ, δεν ήταν ιδιαίτερες απειλές.

Με την έναρξη του β’ μέρους όμως, ο Πιερικός έπιασε… στον ύπνο τον Πανσερραϊκό και πήρε κεφάλι στο σκορ. Δράστης ο Μπουολί με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή μετά από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενουμένων. Όσο και να προσπάθησαν τα “λιοντάρια” να αντιδράσουν, πέρα από την μεγάλη ευκαιρία του Γκούρτσα στο 50ο λεπτό, δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Πιο κοντά στο γκολ έφτασε ο Πιερικός. Αρχικά, του ακυρώθηκε τέρμα στο 74′ για οφσάιντ. Ενώ στο 81ο λεπτό ο Κυβελίδης έχασε και πέναλτι, με το 1-0 να μένει ως το τέλος!

To φιλμ του αγώνα

15′ Συρτό σουτ του Γκούρτσα, η μπάλα μόλις αουτ

25′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Μέσι, η μπάλα ψηλά, αουτ

40′ Σουτ του Δεμηρτζόγλου, ο Καβουσάκης μπλόκαρε

42′ Μακρινό σουτ του Ιντζόγλου, η μπάλα ψηλά αουτ

45′ Σουτ του Πράδο, η μπάλα αουτ

46′ ΓΚΟΛ για τον Πιερικό. Σέντρα του Γκατσολάρι, ο Μπουολί εκμεταλλεύτηκε τις κόνρες και άνοιξε το σκορ από κοντά

50′ Εξαιρετική πάσα του Πίντο για τον Γκούρτσα, ο τελευταίος σούταρε, αλλά ο Καραγκιολίδης τον σταμάτησε εντυπωσιακά.

55′ Σουτ του Ιντζόγλου, άστοχο

62′ Μακρινό σουτ του Μπουολί, η μπάλα αουτ

68′ Κεφαλιά του Πράδο, μπλόκαρε ο Καραγκιολίδης

74′ Ο Δεμηρτζόγλου σκόραρε με διπλή προσπάθεια από κοντά, αλλά ο διαιτητής Κουρκουράκης μετά από υπόδειξη του βοηθού του, Μποζατζίδη, ακύρωσε το γκολ

81′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Πιερικό. Ο Τοπαλίδης ανατράπηκε από τον Μασκανάκη, αλλά ο Κυβελίδης νικήθηκε από τον Καβουσάκη

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Θεοδοσιάδης): Καραγκιολίδης, Τοπαλίδης, Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Ντόσης (2′ Μηλιώτης, 72′ Κυβελίδης), Ιντζόγλου, Γκατσολάρι (79′ Κανταρτζής), Ίτσιος, Χαρτσιάς, Δεμηρτζόγλου (79′ Μπουζούκης), Μπουολί.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης (86′ Τσόπελας), Κασμερίδης, Πίντο (74′ Μασκανάκης), Μαρκιόνι (66′ Κρητικός), Τσιμίκας (74′ Παπαβασιλείου), Μέσι, Πέτρου (46′ Λουφάκης), Γκούρτσας, Πράντο.