ΑΠΕ Λαγκαδά – Δόξα Δράμας 1-2

ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ  1 – 2

Το απόλυτο εκτός έδρας οι «Μαυραετοί»

Επιστροφή στις νίκες για την Δόξα Δράμας, μετά τη νίκη τηςμε σκορ 1-2 μέσα στην έδρα της ΑΠΕ Λαγκαδά, μετά από ένα αρκετά καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες και παρουσία αρκετών φιλάθλων και από τον Λαγκαδά και από τους Δραμινούς.

Οι «Μαυραετοί» μπήκαν αποφασιστικά από την αρχή προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο παρουσιάζοντας το καλό τους πρόσωπο, αλλά με την έναρξη της επανάληψης και πάλι αιφνιδιάστηκαν στην άμυνά τους δεχόμενοι την ισοφάριση. Γρήγορα όμως αντέδρασαν, πίεσαν στην επίθεση και κατάφεραν όχι μόνο να ξαναπάρουν το προβάδισμα, αλλά και να έχουν ευκαιρίες για να αυξήσουν το σκορ.

7’ Σουτ του Χαριτίδη λίγο έξω από την περιοχή περνάει άουτ.

11’ Σε μια φάση που ξεκίνησε από πλάγιο άουτ στην περιοχή της ΑΠΕΛ για την Δόξα η μπάλα κατέληξε στον Γαϊδαρτζή που με υπέροχο τελείωμα έκανε το 0-1.

22’ Εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα για την ΑΠΕΛ με τον Παναγιωτούδη να γεμίζει σε μια φάση που φαινόταν εύκολη για τον Καράδαη αλλα αυτός δεν υπολόγισε σωστά καθώς η μπάλα γκέλαρε μπροστά του στο βρεγμένο αγωνιστικό χώρο και του έφυγε από τα χέρια και πέρασε σε κόρνερ.

28’ Ο Σαράφογλου με πλάτη στην περιοχή να γυρίζει και να σουτάρει αλλά ο Καράδαης ήταν εκεί και έδιωξε τον κίνδυνο με γροθιές.

37’ Καλή σέντρα του Ρεβυθόπουλου από τα δεξιά που προσπέρασε και τον προσωπικό του αντίπαλο όμορφα, η μπάλα πήγε στην περιοχή του πέναλτι, τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ ο Λαβιδάς.

40’ Σουτ – κεραυνός από τα 25 μέτρα του Διαμαντίδη που τράνταξε τα δοκάρια του Καλογεράκη η μπάλα πήγε στην συμβολή των δοκαριών και άουτ.

45’ Σέντρα του Ντουτσαρίδη από εκτέλεση φάουλ ο Γαϊδαρτζής πήρε την κεφαλιά που κόντραρε όμως σε σώματα και κατέληξε κόρνερ.

47’ Μετά από προσπάθεια του Παναγιωτούδη που σούταρε λίγο έξω από την περιοχή ο Καράδαης έδιωξε σε πρώτο χρόνο και ο Κωνσταντινίδης σε δεύτερο χρόνο ήρθε και σκόραρε γράφοντας το 1-1.

53’ Σουτ του Κωνσταντινίδη λίγο άουτ.

56’ Συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή του Διαμαντίδη ο Καλογεράκης μπλόκαρε.

61’ Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά η άμυνα της ΑΠΕΛ έδιωξε ασταθώς στον Χαριτίδη που μέσα και αριστερά από την περιοχή έκανε υπέροχη συρτή σέντρα και ο Γαϊδαρτζής με πλασέ από κοντά έκανε το 1-2.

66’ Μετά από σέντρα από τα δεξιά ο Αθανασίου σε προσπάθεια να διώξει παραλίγο να σκοράρει κατά της ομάδος του καθώς παραλίγο να κρεμάσει τον Καλογεράκη αλλά τελικά πέρασε κόρνερ.

70’ Από τα αριστερά Χαριτίδης και Διαμαντίδης άλλαξαν μπαλιές με τον τελευταίο να κάνει την σέντρα, η άμυνα της ΑΠΕΛ και πάλι δεν έδιωξε μέσα στην σύγχυση βρέθηκε ο Γαϊδαρτζής που σούταρε αλλά ο Καλογεράκης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τελικά.

72’ Σουτ του Δούμπλατζη μέσα από την περιοχή λίγο άουτ.

78’ Σουτ του Χαριτίδη έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.

82’ Διακοπή για λίγο στον αγώνα καθώς σε ένα μαρκάρισμα που δέχθηκε ο Ντουτσαρίδης είναι στο έδαφος και δεν μπορεί να συνεχίσει με τους συμπαίκτες του να κάνουν νόημα στον πάγκο για αλλαγή. Μεταφέρθηκε έξω από τον αγωνιστικό χώρο με το φορείο, αλλά μετά τις πρώτες βοήθειες επέστρεψε στο γήπεδο.

90’ Καλό σουτ του Λεμονή αρκετά έξω από την περιοχή και αριστερά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Καράδαη.

90+4’ Ο Δούμπλατζης βρέθηκε σε θέση για γκολ στο ημικύκλιο της περιοχής αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Δραγάτης, Χριστακόγλου και Μαλανδρής (Χαλκιδικής).

ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ (Γ. Παγώνης): Καλογεράκης, Λεμονής, Λαβιδάς, Σακαλής, Αθανασίου, Βασαΐτης, Παναγιωτούδης (78’ Καρασταύρου), Τσερκέζης, Ξανθόπουλος (78’ Βεϊδαμενίδης), Σαράφογλου (59’ Πολίτης), Κωνσταντινίδης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Αν. Παντζιαράς): Καράδαης, Λάσπατζης, Χαριτωνίδης, Ρεβυθόπουλος, Βιτλής, Ντουτσαρίδης, Μπάμπουρας, Διαμαντίδης (85’ Τουνγκελίδης), Ντος Σάντος (54’ Δούμπλατζης), Γαϊδαρτζής, Χαριτίδης (79’ Κουμπρόγλου).

Μεγάλο διπλό η Δόξα, το απόλυτο Νέστος και Αγιονέρι

Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής, η διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας, όπου η Δόξα Δράμας πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στον Λαγκαδά ενώ το απόλυτο των βαθμών διατήρησαν Νέστος Χρυσούπολης και Εθνικός Ν. Αγιονερίου και με τον Άρης να περνάει νικηφόρα μέσα στην Καβάλα και μάλιστα με ανατροπή.