ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ 2 – 1

ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ  2 – 1

Πανηγύρισε η ΑΠΕΛ την άνοδο στην Γ Εθνική

ΛΑΓΚΑΔΑΣ:

Το όνειρο έγινε πραγματικότητα για την ΑΠΕ Λαγκαδά, καθώς μετά από 17 χρόνια στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Μακεδονίας επιστρέφει στις Εθνικές κατηγορίας, μετά τη νίκη που πέτυχε την τελευταία αγωνιστική των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στην Γ Εθνική κατηγορία, επικρατώντας του Απόλλωνα Πραλιμνίου με σκορ 2-1.

Το παιχνίδι κέντρισε το ενδιαφέρον πολλών φιλάθλων με το γήπεδο να είναι κατάμεστο από τους φίλους των γηπεδούχων, αλλά και με παρουσία περίπου 150 φίλων της Σερραϊκής ομάδας. Το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή της συνάντησης έδωσε το έναυσμα για είσοδο των Λαγκαδιανων στο γήπεδο και πανηγύρισαν με τους παίκτες και την τεχνική ηγεσία την μεγάλη επιστροφή στο προσκήνιο τους Ελληνικού ποδοσφαίρου.

5’ Σουτ του Ξανθόπουλου από το ύψος της περιοχής λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καστανιώτη.

15’ Μπάσιμο από δεξιά του Ξανθόπουλου, μόνος προ του Καστανιώτη, αλλά ο

Σερραίος πορτιέρο κάνει μια πολύ ωραία απόκρουση και αποσοβεί τον διαγραφόμενο κίνδυνο.

19’ Σουτ του Αγγελακά από πολύ πλάγια δεν μπορεί να απειλήσει τον Πέτκαρη

23’ Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μετά από φάση διαρκείας, με τον πιο δραστήριο παίκτη τους, τον Ξανθόπουλο, που έπιασε σουτ μέσα από την περιοχή, μετά κεφαλιά πάσα του Καρατζιά, 1-0.

24’Ο Δημητρανόπουλος στο 2ο δοκάρι κεφαλιά πάσα στον Αγγελακά,  ο οποίος

δείχνει να αιφνιδιάζεται και δεν προλαβαίνει την μπάλα χάνοντας μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για άμεση απάντηση του Απόλλωνα στο γκολ του Λαγκαδά.

40’ Αποβολή από τον αγωνιστικό χώρο του Γενικού Αρχηγού του Απόλλωνα, Βασίλη Αδαμίδη.

42’ Φάουλ σε καλό σημείο, λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής, με τον

Δημητρανόπουλο κάπου βρίσκει η μπάλα κόρνερ, που περνάει ανεκμετάλλευτο..

48’ Στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι κεφαλιά του Καρασταύρου λίγο άουτ.

52’ Ισοφάριση των Σερραίων, το 1-1 μετά από γυριστή κεφαλιά του Χατζάκου και σέντρα του Τσουλχά από αριστερά, ένα γκολ που πανηγύρισε μπροστά τους 100 φίλους του Παραλιμνίου, ο σκόρερ Χατζάκος.

63’ Βαθιά μπαλιά του Αγγελακά στον Δημητρανόπουλο που έκανε το κάτι

παραπάνω κι έχασε την ευκαιρία για ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις…

65’ Πέναλτι υπέρ του Λαγκαδά και κόκκινη κάρτα στον Καστανιώτη, μετά από

κάθετη στον Τσερκέζη που βρέθηκε τετ α τετ με τον Σερραίο πορτιέρο, ο οποίος τον ανέτρεψε.

68’ Ο Σακαλής εύστοχος στο πέναλτι και προβάδισμα και πάλι για τους γηπεδούχους με 2-1.

72’ κόκκινη κάρτα για τον Ξανθόπουλο και η αριθμητική ισορροπία στον αγώνα

αποκαθίσταται.

74’ Σουτ του Αγγελακά στη κλειστή γωνία, μετά από κόρνερ του Δημητρανόπουλου, μπλοκάρει ο Πέτκαρης

83’ Αντεπίθεση του Λαγκαδά, τετ α τετ ο Κατσαμάγκας, αφού όλοι οι παίκτες του Παραλιμνίου ήταν μπροστά, αλλά ο Βαλσαμάκης απέκρουσε σωτήρια κρατώντας τον Απόλλωνα στο παιχνίδι

91’ Διαγώνιο σουτ του Δημητρανόπουλου, από την περιοχή, μετά από κεφαλιά πάσα του Πεχλιβανίδη, λίγο άουτ.

96’ Κόρνερ με τον Δημητρανόπουλο που περνάει ανεκμετάλλευτο και αποτελεί