ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ – Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ 2 – 1

ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ – Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ  2 – 1

Σπουδαία νίκη για τους νεοφώτιστους

Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνει η ομάδα της Καβάλας καθώς για μια ακόμα αγωνιστική (την 3η συνεχόμενη) δεν κατάφερε να πάρει το “τρίποντο”, κατρακυλώντας και άλλο στην βαθμολογία του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη μπορεί να ξεκίνησε το πρώτο 20λεπτο της εκτός έδρας αναμέτρησης με την ΑΠΕ Λαγκαδά (χάνοντας και μια σπουδαία ευκαιρία με τον Δουμάνη στο 14′, ο οποίος μετά από σέντρα του Καζάκη από τα δεξιά δεν κατάφερε με κεφαλιά να στείλει την μπάλα σε κενή εστία) ωστόσο ένα συρτό και αδύναμο φάουλ που εκτέλεσε ο Παναγιωτούδης αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα της Καβάλας Κυφωνίδη και έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους  (1-0).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες της Καβάλας έμοιαζαν “χαμένοι στο διάστημα” κάνοντας πάρα πολλά αβίαστα λάθη και μην μπορώντας να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Καλογεράκη. Ο προπονητής του ΑΟΚ Κώστας Ανυφαντάκης αναγκάστηκε να προχωρήσει, με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, σε 3 αλλαγές -με τον Χάρη Παππά, εμφανώς επηρεασμένο από τον πρόσφατο τραυματισμό του, να αποχωρεί από το γήπεδο- και προσπάθησε να δώσει έναν πιο επιθετικό τόνο στην ομάδα του, με 3 αμυντικούς και 5 επιθετικογενείς παίκτες (Καζάκης, Δουμάνης, Πτηνόπουλος, Μπλιος, Μπρατσιάνι). Ωστόσο, αντί να γίνει το 1-1 έγινε το 2-0 καθώς ο Σακαλής ευστόχησε στο 62′ σε μια νέα εκτέλεση φάουλ (με ευθύβολο σουτ από 35-40 μέτρα και τον Κυφωνίδη να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας χωρίς να μπορεί να αντιδράσει).

Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του ΑΟΚ ήταν να μειώσουν στο 67′ σε 2-1 με κεφαλιά του Μπάτζιου μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πτηνόπουλος έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Αγγελούλης, Τσάπραζης, Γκαρέλης (Λάρισας).

ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ (Γ. Παγώνης): Καλογεράκης, Βασαΐτης, Σακαλής (75’ Πολίτης), Λαβιδάς, Αθανασίου, Σαράφογλου, Ξανθόπουλος, Τσερκέζης, Κράββαρης (83’ Κωνσταντινίδης), Παναγιωτούδης, Βεϊδαμενίδης (62’ Λεμονής).

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Κ. Ανυφαντάακης): Κυφωνίδης, Μαργαρίτης (46’ Μπρατσιάνι), Σταματόπουλος, Μπάτζιος, Λιόλιος, Δέντσας, Γρ. Παπαδόπουλος (46’ Πτηνόπουλος), Παππάς (46’ Μπλιός), Παληγεώργος, Καζάκης, Δουμάνης.