Αποκλεισμός της Δόξας, 0-2 η Πύδνα Κίτρους

200 φωτογραφίες του αγώνα ΔΟΞΑΣ ΔΡΑΜΑΣ – ΠΥΔΝΑ ΚΙΤΡΟΥΣ θα δείτε εδώ…..απαγορεύεται η δημοσίευση έστω και μερικώς σε εφημερίδες

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ

Αποκλεισμός της Δόξας, 0-2 η Πύδνα Κίτρους, στον τελικό με τον Ιάλυσο

Μπροστά σε αρκετούς φιλάθλους της, περίπου χιλίων,  η Δόξα Δράμα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Πύδνας Κίτρους στον ημιτελικό για το κύπελλο ερασιτεχνών Ελλάδος για πρώτη φορά στην ιστορία της, χάνοντας με σκορ 0-2, μετά από μία πολύ μέτρια εμφάνιση αμυντικά κυρίως και χωρίς λύσεις στην επίθεσή της. Παρά την απρόσμενη ήττα οι Δραμινοί χειροκρότησαν την προσπάθεια και των δύο ομάδων.

Οι Κατερινιώτες είχαν τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου όπου οι Δραμινοί ήταν μέτριοι και με «ήρωα» τον Μαρκάκη που μπήκε αλλαγή στο 2ο ημίχρονο στην θέση του έμπειρου Κυπαρίσση, πέτυχε δύο τέρμα στο 66΄με σουτ και λάθος υπολογισμό του Μένκα και στο 78’ μετά από αντεπίθεση και μεγάλο κενό στην άμυνα της Δόξας.

Στο 84’ Αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα για τον Βιτλή.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Βράσκας (Ημμαθίας, Νικολαΐδης (Μακεδονίας) και Παπαδάκης (Ημαθίας).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑ (Κώστας Βασιλακάκης): Μένκα, Ρεβυθόπουλος, Βιτλής, Γκαρακλίδης, Παπαζούδης, Μουτεσίδης (74’ Αθανασιάδης), Γαίδαρτζής, Παπαδόπουλος (81’ Μπάμπουρας), Μαρκόπουλος (46’ Κουμπρόγλου), Σάντος, Βραμέντζαλης.

ΠΥΔΝΑ ΚΙΤΡΟΥΣ (Απόστολος Στύλος): Αλυσανδράτος, Κόλα, Ραπτόπουλος (90’ Παυλίδης), Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Πετρουζέλης, Χάμος, Δήμας, Κυπαρίσσης (61’ Μακράκης), Καμπλιώνης (87’ Λαζαρίδης), Καραγκούνης.

TO  0-1 Μαρκάκης 66′

TO 0-2 Μαρκάκης 78′

Γράφει ιστορία ο Ιάλυσος

Ο Ιάλυσος ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στον ημιτελικό με την Τριγλία Ραφήνας, την οποία κέρδισε στην παράταση με 2-1 (κ.α. 1-1) και θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό της 7ης Μαΐου την Πύδνα Κίτρους, σε γήπεδο που θα οριστεί από την ΕΠΟ.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο και μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο παιχνίδι. Έτσι ξεκίνησαν επιθετικά και πίεσαν την Τριγλία. Η πίεση αυτή έφερε αποτελέσματα και στο 19ο λεπτό μετά από μία κάθετη πάσα του Αντώνη Αθανασίου, ο Σπάρταλης στο ύψος της περιοχής «κρέμασε» τον τερματοφύλακα της Τριγλίας και άνοιξε το σκορ. Ο Γ.Α.Σ. στο 27’ έχασε ευκαιρία με τον Σπάρταλη, το σουτ του οποίου έφυγε μακριά άουτ, ενώ στο 40’ ο Καραδέμητρος σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο β’ ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι που κατάφεραν. Αν και στο 61’ ο Παπαδόπουλος αστόχησε σε κεφαλιά, στο 73’ ο Μεϊμάρογλου με κεφαλιά εκμεταλλεύθηκε την άστοχη έξοδο του Λουτριώτη και ισοφάρισε μετά από την εκτέλεση φάουλ του Μανδύλη.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου της παράτασης ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κατάφερε να σκοράρει αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Σε εκτέλεση φάουλ του Αντώνη Αθανασίου, ο Φονσέκα με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν για να κρατήσουν τη νίκη, και άντεξαν στην πίεση της Τριγλίας.

Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ: Λουτριώτης, Κοκκίνης, Παπαδημήτρης, Φυλακούρης, Παφιάκης, Σταυλάς (91’ Μαρίνου), Αθανασίου Π., Αθανασίου Α., Μαθιός (74’ Φονσέκα), Σπάρταλης (110’ Σαχίνης), Ρεκλείτης.

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Δημιτζάς, Κάρδαρης, Μεϊμάρογλου, Καραδέμητρος (60’ Τερζής), Τσεπάς, Σκαφίδας, Μανδύλης, Κόντης (70’ Σαγανάς), Κότσι (46’ Σιαννής), Βασιλείου, Παπαδόπουλος.