ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ 0 – 1

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ  0 – 1

Φωνές των «Ποντίων» για την διαιτησία

Σε ένα παιχνίδι που οι πρωταγωνιστές ήταν οι βοηθοί κι όχι οι ποδοσφαιριστές, ο Απόλλων γνώρισε την ήττα με 1-0 από την ΑΠΕΛ. Έτσι οι «κοκκινόμαυροι» υποχώρησαν στην έκτη θέση και βρίσκονται μόλις στο +4 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την πέμπτη συνεχόμενη νίκης του στο πρωτάθλημα και είναι μια ανάσα από την παραμονή στην κατηγορία. Πολλά παράπονα από τους ανθρώπους του Απόλλωνα για τη διαιτησία, καθώς στο πρώτο γκολ θεωρούν πως ο παίκτης των φιλοξενούμενων προέρχεται από θέση οφσάιντ, ενώ για τη φάση του πέναλτι του «βράζουν», αφού την υπόδειξε έκανε ο βοηθός κι όχι ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Γκορτσίλας.

4’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κανούλα και λάθος του Καλογεράκη ο Μήτσικας κάνει το γυριστό σουτ με τη μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων.

6’ Κλέβει τη μπάλα στο χώρο του κέντρο ο Ζανέττου πετώντας τη μπάλα μπροστά για τον Τσουκάνη, ο οποίος κάνει ένα ευθύβολο σουτ, αλλά ο Καλογεράκης κάνει εντυπωσιακή παρέμβαση και κρατάει το μηδέν.

23’ Ωραία προωθημένη μπαλιά του Ξανθόπουλου για τον Ντούγκα ο οποίος με ένα πολύ δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βασιλειάδη και στην επαναφορά ο Κρυστάλλης στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

39’ Έπειτα από μη καταλογισμό πλαγίου, ο Ντούγκα φεύγει από τη δεξιά πλευρά, πλάσαρε τον Βασιλειάδη και λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ο Κρυστάλλης σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα, 0-1.

49′ Δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα στο Μούχαλη. Την πρώτη της είχε δεχθεί στο 42’.

58’ Από του ύψος του κέντρου ο Ζανέττου πιάνει ένα φανταστικό σουτ, αλλά ο Καλογεράκης μπλοκάρει -με δυσκολία- τη μπάλα.

60’ Αποβολή του γενικού Διευθυντή, Γιάννη Τσαρσιταλίδη, από τον πάγκο του Απόλλωνα.

70’ Σουτ του Βεϊδαμενίδη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα, ελάχιστα άουτ.

72’ Ο Κρυστάλλης πλασάρει μόνος του απέναντι από τον Βασιλειάδη, αλλά ο γκολκίπερ των κοκκινόμαυρων κάνει εκπληκτική επέμβαση.

76’ Έπειτα από πέναλτι που κέρδισε ο Ντούγκα, ο Πολίτης ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση του, σταματάει πάνω στον εκπληκτικό Βασιλειάδη. Στην επαναφορά οι επιθετικοί του Λαγκαδά σταμάτησαν πάνω στους αμυντικούς του Απόλλωνα.

84’ Ο βοηθός Μιχαηλίδης δε καταλογίζει καταφανέστατο offside, ο Ντούγκα βγαίνει σε τετ α τετ, αλλά ο Βασιλειάδης και πάλι κάνει εκπληκτική επέμβαση. Έντονες διαμαρτυρίες από πάγκο και φιλάθλους του Απόλλωνα.

87’ Νέα πολύ καλή επέμβαση του Βασιλειάδη σε σουτ του Ξανθόπουλου.

89’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Τσερκέζη ο οποίος σουτάρει ελάχιστα άουτ απέναντι από την εστία του Απόλλωνα.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Γκορτσίλας, Παπαδόπουλος, Μιχαηλίδης (Μακεδονίας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γ. Πολλαετίδης): Βασιλειάδης, Μούχαλης, Γεωργίου, Νταμαρλής, Μωϋσίδης, Γιαξής, Μήτσικας (65’ Μωϋσιάδης), Τσουκάνης, Κανούλας, Βιλανάκης (46’ Πάλλα), Ζανέττου (81’ Αγτζίδης).

ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ (Θ. Γιαμουρίδης): Καλογεράκης, Λεμονής, Ντόσης (10’ Ξανθόπουλος), Αθανασίου, Καραμανλής, Σακκαλής, Ντούγκα, Παναγιωτούδης, Κρυστάλλης (86’ Τσερκέζης), Καρασταύρου (65’ Βεϊδαμενίδης), Πολίτης.