ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ 3 – 0

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ  3 – 0

Με τριάρα γιόρτασε τα 90 χρόνια του

Αποφασισμένος και αποτελεσματικός ο Απόλλωνας δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στο Βυζάντιο Κοκκινοχώματος. Επικράτησε 3-0 με σκόρερ τους νεοαποκτηθέντες και γιόρτασε με τον τρόπο που του αρμόζει τα 90 χρόνια ζωής του συλλόγου.

Ο Απόλλωνας θέλησε και κατάφερε να επιβάλλει άμεσα την κυριάρχία του. Πήρε την κατοχή της μπάλας και απείλησε άμεσα την εστία του Καγκελίδη. Το ακόμα σημαντικότερο; Το έκανε αποτελεσματικά αφού στο 9’ ο Ευσταθίου δικαιώθηκε για το πείσμα του και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ.

Το Βυζάντιο δεν μπορούσε να απειλήσει σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που στο 25’ έχασαν διπλή πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Ζαννέτου να αστοχεί σε τετ α τετ και στην επαναφορά της μπάλας από την απόκρουση του καγκελίδη, ο Αγτζίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Το ίδιο αποτελεσματικός ήταν και στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας που στο 53’ διπλασίασε τα τέρματά του και έκανε άλμα προς τη νίκη που τόσο χρειαζόταν. Σκόρερ ο Κανούλας με πλασέ από πλάγια θέση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με κεφαλιά στις καθυστέρήσεις ο Νταμαρλής.

7’ Σουτ του Κεφαλά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, όπου μετά από κόντρες η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

9’ Επίθεση για τους γηπεδούχους, σε σέντρα ο Ευσταθίου με προβολή κάνει το 1-0.

17′ Εκτέλεση φάουλ από τον Ζανέττου, στην αγκαλιά του Καγκελίδη.

25’ Σουτ του Ζανέττου, απόκρουση του Καγκελίδη και στην επαναφορά ο Αγτζίδης στέλνει με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.

34’ Σέντρα του Ευσταθίου από τα αριστερά, με τον Αγτζίδη να παίρνει τη κεφαλιά αλλά με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

51’ Σουτ του Αποστόλου, απομακρύνει σωτήρια ο Μωϋσίδης πριν την γραμμή.

52’ Παράλληλη σέντρα του Ευσταθίου, έπειτα από πολύ ωραία προσπάθεια, δεν προλαβαίνει κάποιος να κάνει τη προβολή.

53’ Ο Κανούλας βρέθηκε μόνος και με πλάσε, το οποίο πέρασε κάτω από τα πόδια του Καγκελίδη, κάνει το 2-0.

56΄ Εκτέλεση φάουλ του Ζανέττου με τον Μωϋσίδη να πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Καγκελίδης μαζεύει την μπάλα.

70’ Πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ του Ευσταθίου, ελάχιστα άουτ.

80’ Διπλή απόκρουση του Κωνσταντίνου έπειτα από διαδοχικά σουτ των Αποστολίδη και Μπονέρη, μέσα από τη μεγάλη περιοχή των κοκκινόμαυρων.

84’ Ο Ευσταθίου κερδίζει τις κόντρες, σουτάρει διαγώνια μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Καγκελίδης τον σταματά με πολύ ωραία απόκρουση στην δεξιά κλειστή γωνία.

88’ Σέντρα – σουτ του Πολιανίδη από τα δεξιά, σωτήρια σε κόρνερ ο Καγκελίδης.

90’ Εκτέλεση φάουλ του Βιλανάκη από τα δεξιά, κεφαλιά του Νταμαρλή και το 3-0.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Σφέτσιας (Σάμου), Στεφανής, Κανιούρας (Καρδίτσας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γ. Πολλαετίδης): Κωνσταντίνου, Πολιανίδης, Αγτζίδης, Μάντζιος, Μωϋσίδης, Γιαξής, Μήτσικας (87’ Βιλανάκης), Παπαδόπουλος Αμβ., Κανούλας, Ζανέττου (72’ Νταμαρλής), Ευσταθίου (86’ Μωϋσιάδης).

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ (Γ. Ιωαννίδης): Καγκελίδης, Καζαντζίδης, Γαλακτερός, Πόπτσης, Νικολίτσης (36’ Τουνγκελίδης), Αποστόλου (72’ Κωνσταντίνου), Κεφαλάς, Καρλόπουλος, Αποστολίδης, Μπονέρης, Παντελίδης (64’ Περσίδης).