ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΘΥΕΛΛΑ ΦΙΛΩΤΑ 1 – 0

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΘΥΕΛΛΑ ΦΙΛΩΤΑ  1 – 0

Επιτέλους το πρώτο «τρίποντο»

Παίζοντας πολύ καλά σ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, ο Απόλλων Καλαμαριάς κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο του «τρίποντο» στο νέο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας, κόντρα σε μία αδύναμη φέτος Θύελλα Φιλώτα και με σκορ 1-0, το οποίο κρίνεται πολύ φτωχό, αναλογικά με τις ευκαιρίες που έχασαν οι «Πόντιοι», έχοντα μάλιστα και δύο σουτ στα δοκάρια των Φλωρινιωτών.

3’ Εκτέλεση φάουλ Προβατίδη, διώχνουν σωτήρια σε κόρνερ οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων.

5’ Σέντρα Βιλανάκη με τον Αθανασιάδη να μη προλαβαίνει να κάνει τη προβολή.

10’ Πάσα Προβατίδη μέσα στη μικρή περιοχή, με τον πορτιέρο της Θύελλας να σταματάει πλασέ του Βιλανάκη και έπειτα δυνατό σουτ του Αθανασιάδη.

12’ Σουτ του Αθανασιάδη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, λίγο άουτ.

17’ Εκτέλεση φάουλ από τον Προβατίδη με τη μπάλα να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοντογουλίδη. Στην επαναφορά ο Τζίντζης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφ σάιτ.

20’ Εκτέλεση φάουλ από τον Καραπέτρο, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα, αναγκάζοντας τον Κωσταντίνου σε φανταστική απόκρουση με το ένα χέρι.

25’ Πολύ όμορφη σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Βιλανάκη μέσα από τη μικρή περιοχή με τον τερματοφύλακα να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με τα ακροδάχτυλα.

32’ Σουτ του Στεφανίδη, άουτ.

38’ Κεφαλιά από τον αφύλακτο Μπονέρη, μέσα από τη μικρή περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Κοντογουλίδης.

41’ Κάθετη πάσα μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Μωυσίδη, πλάσε του Αθανασιάδη και το 1-0.

55’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γιακουμή και αποβολή. Με 10 παίκτες η Θύελλα Φιλώτα.

76’ Απίθανο σουτ του Γεωργόπουλου, αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κωσταντίνου

78’ Χλιαρό σουτ από τον Μπονέρη έξω από τη μεγαλή περιοχή, καταλήγει στην αγκαλιά του Κοντογουλίδη.

80’ Ευθύβολο σουτ του Αθανασιάδη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, σε ετοιμότητα ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων.

81’ Τραγικό λάθος του Κοντογουλίδη, με τους Αθανασιάδη και Βιλανάκη να μη καταφέρνουν να σκοράρουν με εξουδετερωμένο τερματοφύλακα.

85’ Παράλληλη πάσα του Πολιανίδη στο ύψος του πέναλτι, σουτ του Προβατίδη με τη μπάλα να καταλήγει στη συμβολή των δοκών.

90+ 2’ Ευθύβολο σουτ του Αράπη, μπλοκάρει ο Κοντογουλίδης.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Μάνασης, Κωτούλας και Λεωνίδας (Τρικάλων).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Απ. Πάππας): Κωνσταντίνου, Πολιανίδης, Τριανταφυλλίδης, Τζίντζης, Μωϋσίδης, Γιαξής, Αθανασιάδης, Σαμαρόπουλος (62’ Μάντζιος), Βιλανάκης (84’ Αράπης), Προβατίδης, Μπονέρης (79’ Παπαδημητρίου).

ΘΥΕΛΛΑ ΦΙΛΩΤΑ (Β. Παπαδόπουλος): Κοντογουλίδης, Καραπέτρος, Γεωργόπουλος, Πάλλα, Τακίδης, Παπαγεωργίου, Θεοδουλίδης (83’ Μπαστάνης), Τσεμπερλίδης (66’ Εράλτι) Ιορδανίδης, Στεφανίδης, Γιακουμής.