ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ – Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ 3 – 0

ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ – Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ  3 – 0

Εκμεταλλεύτηκε και την αριθμητική υπεροχή

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο ο Άρης επικράτησε της Καβάλας στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με… στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ΄Εθνικής, φτάνοντας αισίως στις 16 νίκες. Τα «κιτρινόμαυρα» τέρματα πέτυχαν οι Τάτος, Ντούνης και Ρόβας, ενώ η διαφορά από τον δεύτερο, Νέστο, παρέμεινε στους επτά βαθμούς.

Να σημειωθεί ότι η Καβάλα έπαιξε με δέκα παίκτες για πάνω από ένα ημίχρονο και φυσιολογικά δεν άντεξε στην πίεση των «κίτρινων», μη μπορώντας να αντιδράσουν στις επιθέσεις τους.

6’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, σουτ του Τάτου από το ύψος του πέναλτι, απομακρύνει εντυπωσιακά ο Αθανασίου.

7’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, σέντρα του Ντούνη, πλασέ στην κίνηση από τον Καπνίδη, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

18’ Τραγικό λάθος του Σαμαρά, που γύρισε απρόσεκτα στον Τζινάρ, ο Πτηνόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά ο Ισπανός έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε.

20’ Μόνος του ο Κυριακίδης αστοχεί μέσα από την μεγάλη περιοχή με την άμυνα του Άρη να δείχνει πως έχει προβλήματα στα πρώτα λεπτά.

24’ Σουτ του Τάτου εκτός μεγάλης περιοχής μετά από αντεπίθεση, απέκρουσε ο Αθανασίου, στην επαναφορά ο Ντούνης σούταρε εκ νέου από την μικρή περιοχή, κέρδισε το κόρνερ.

39’ Σουτ από τον Καπνίδη, στο οριζόντιο δοκάρι, ανατροπή του Πόι από τον Σταματόπουλο σε κενή εστία, κόκκινη κάρτα και πέναλτι, το εκτελεί ο Τάτος και κάνει το 1-0.

45’ Πάσα από τον Πόι και ο Ντούνης με πλασέ κάνει το 2-0.

47’ Σουτ του Πόι σε κόρνερ ο Αθανασίου. Στη συνέχεια της φάσης, κεφαλιά του Σαμαρά η μπάλα άουτ.

52’ Σέντρα του Τάτου, κεφαλιά του Καπνίδη η μπάλα θα φύγει άουτ.

63’ Με σουτ – βολίδα εκτός μεγάλης περιοχής ο Ρόβας στο παραθυράκι του Αθανασίου και το 3-0.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Γκουγκούδης, Γκαϊντατζής, Αναστασιάδης (Σερρών).

ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Τζινάρ, Τσουμάνης, Σαμαράς, Ρόβας (69’ Κυβελίδης), Καλογέρης, Ιντζίδης, Πόι, Βουτσιάς, Καπνίδης (77’ Κωνσταντινίδης), Τάτος, Ντούνης (69’ Ν’ Λουντούλου).

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Γ. Γουνελάς): Αθανασίου, Σταματόπουλος, Μπαντάνης, Τουμανίδης, Δέντσας, Παληγεώργος, Παπαδόπουλος Γρ., Μπάτζιος, Πτηνόπουλος (50’ Παππάς), Δουμάνης (72’ Ασημάκης), Κυριακίδης.