ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 2 – 1

ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ  2 – 1

Με λυτρωτή τον Κυβελίδη στις καθυστερήσεις

Έστω και δύσκολα, ο Άρης έσπασε την κάκιστη παράδοση που τον ήθελε να έχει γνωρίσει τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς με αντίπαλο την Δόξα Δράμας. Ο Λεωνίδας Κυβελίδης, λύτρωσε τους κιτρινόμαυρους, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, πετυχαίνοντας το 2-1. Από την άλλη πλευρά η Δόξα πάλεψε μέχρι το τέλος για τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά μια αδράνεια στην τελευταία φάση του παιχνιδιού της τον στέρησε.

2’ Εξαιρετική σέντρα του Γεωργιάδη από τα δεξιά, προβολή του Πόι, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

7’ Σουτ του Παπαδόπουλου, απομάκρυνε ο Τζινάρ.

10’ Πρώτη κεφαλιά-γύρισμα του Κόκε, ο Πόι «τρύπωσε», πήρε την κεφαλιά, αλλά αυτή πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μένκα.

16’ Ωραία ατομική προσπάθεια του Πόι, πάσα στον Ν’ Λουντούλου ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Μένκα, που απέκρουσε το δυνατό σουτ του Γάλλου.

31’ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Μαρκόπουλου, εύκολα μπλοκάρει ο Τζινάρ.

33’ Φαλτσαριστό σουτ του Ν’ Λουντούλου, εκτός μεγάλης περιοχής από τα αριστερά, με το δεξί πόδι, η μπάλα άουτ.

41’ Λάθος απομάκρυνση του Τσουμάνη με το κεφάλι, ο Ντος Σάντος έγινε αποδέκτης της μπάλας, σούταρε με τον Τζινάρ να απομακρύνει σε κόρνερ.

42’ Κόρνερ του Παπαδόπουλου, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, στο πρώτο δοκάρι απομάκρυναν σε νέο κόρνερ οι «κιτρινόμαυροι».

55’ Γύρισμα του Καπνίδη μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα στο δοκάρι του Μένκα, ο Πόι πήρε το «ριμπάουντ» και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

59’ Πολύ καλό δυνατό σουτ του Ρόβα εκτός μεγάλης περιοχής με υπερένταση σε κόρνερ ο Μένκα.

70’ Με σουτ έξω από την περιοχή του Άρη από τον Μουτεσίδη, η μπάλα φεύγει μέσα από τα χέρια του Τζινάρ και γίνεται το 1-1.

77’ Δυνατό σουτ από τον Τάτο αποκρούεται από το οριζόντιο δοκάρι του Μένκα.

87’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Τάτο να δίνει στον Ν΄Λουντούλου, αυτός να πλασάρει από την μικρή περιοχή με τους αμυντικούς της Δόξας να απομακρύνουν πάνω στην γραμμή.

88’ Άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Καπνίδη αμαρκάριστο να κάνει την προβολή στη σέντρα του Ν’ Λουντούλου, αλλά να στέλνει στην μπάλα άουτ.

89’ Ατομική προσπάθεια του Τάτου και σουτ, η μπάλα λίγο άουτ.

90+2’ Εκτέλεση κόρνερ από τον Τάτο, αδράνεια στην άμυνα της Δόξας και ο Κυβελίδης από κοντά κάνει το 2-1.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Δραγάτης (Χαλκιδικής), Δέλιος, Μίσκος (Πέλλας).

ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Τζινάρ, Γεωργιάδης (46’ Βουτσιάς), Σαμαράς, Ρόβας, Καλογέρης (74’ Κυβελίδης), Ιντζίδης, Πόι, Ν΄Λουντούλου, Καπνίδης, Κόκε (64’ Τάτος), Τσουμάνης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κ. Βασιλακάκης): Μένκα, Ρεβυθόπουλος, Βιτλής, Γκαρακλίδης, Βραμέντσαλης, Μουτεσίδης (80’ Αθανασιάδης), Γαϊδαρτζής (74’ Δούμπλατζης), Παπαδόπουλος Μ., Μαρκόπουλος, Ντος Σάντος, Σπάσιτς (60’ Παπαζούδης).

Βασιλακάκης: «Φτωχή η Σούπερ Λίγκ χωρίς τον Άρη…»

Ο προπονητής της Δόξας Δράμας, Κώστας Βασιλακάκης, μίλησε μετά το ματς, για την εικόνα του αγώνα, δίνοντας συγχαρητήρια στον Άρη. Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Συγχαρητήρια στον Άρη, για το γεγονός ότι βγήκε πρωταθλητής. Εύχομαι τα καλύτερα, Έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο ποδόσφαιρο στην Ελλάδα, Κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε. Θέλαμε να πάρουμε κάτι, έστω και τον ένα πόντο στην τελευταία φάση του ματς. Κάναμε φοβερή προσπάθεια το τελευταίο διάστημα, ώστε να πάρουμε την δεύτερη θέση, η οποία δεν αρμόζει. Αλλά φέτος με αυτές τις συνθήκες, ήταν μία παρηγοριά. Εύχομαι και ο Άρης και η Δόξα να βρουν τον δρόμο τους, γιατί η Α Εθνική είναι φτωχή, χωρίς αυτούς».

Για τον φετινό Άρη: «Η ποιότητα του Άρη ήταν τέτοια, που δεν έβρισκε αντίσταση από άλλες ομάδες. Έχει παίκτες που μπορούν αν πάρουν το αποτέλεσμα που θέλουν».

Για τις διαμαρτυρίες στο τέλος: «Και για το φάουλ, που μπήκε το γκολ του Άρη, αλλά δεν έχει σημασία. Κυρίως για την κόντρα με τον Μαρκόπουλο, που την σταμάτησε ο διαιτητής. Γίνονται αυτά στο ποδόσφαιρο, δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανέναν».

Τα αποτελέσματα   33η αγωνιστική

Απόλλων Κρ. Βρύσης            –           Φ.Σ. Κοζάνη   1-2

Εθνικός Σερρών          –                      Απόλλων Καλαμαρ.   0-3 α.α.

Άρης Θεσ/νίκης          –                      Δόξα Δράμας   2-1

Εθνικός Αλεξ/πολης   –                     Νέστος Χρυσούπ.       1-4

Α.Ο. Καβάλα  –                                         Θύελλα Φιλώτα          2-0

Εορδαϊκός       –                                      ΑΠΕ Λαγκαδά            1-1

Ηρακλής Αμπελοκ.     –                    Βυζάντιο Κοκκινοχ.    2-1

Εθνικός Ν. Αγιονερίου           –           Καμπανιακός   0-1

Ρεπό: Έβρος Σουφλίου