Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ ΒΑΤ. – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 2 – 4

Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ ΒΑΤ. – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  2 – 4

«Αέρας» στην πρεμιέρα οι «Κοκκινόμαυροι»

Έστειλε μήνυμα με το «καλημέρα» ο Απόλλων. Οι «κοκκινόμαυροι» του Δημήτρη Καλαϊτζίδη αρχίζουν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησαν 4-2 της ΑΕΠ Βατολάκκου εκτός έδρας, έχοντας μάλιστα τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ. Επόμενο παιχνίδι με τη Νάουσα στο γήπεδο της Καλαμαριάς.

Μπορεί φιλικό παιχνίδι να μην έκανε, όμως στο πρώτο του επίσημο ματς της χρονιάς έπεισε, καθώς ήταν καταιγιστικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πέτυχε τέσσερα γκολ, είχε κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχει μεγαλύτερη σε έκταση νίκη και αν εξαιρέσουμε ένα «νεκρό» διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο, τα πήγε εξαιρετικά. Πλέον οι «κοκκινόμαυροι» στρέφουν την προσοχή τους στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με τη Νάουσα.

Το παιχνίδι

6’ Ο Πόποβιτς με ωραίο, δυνατό σουτ δίνει προβάδισμα για τους κοκκινόμαυρους, 0-1.

19’ Με πλασέ του Συμελίδη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ των κοκκινόμαυρων και λανθασμένη αντιμετώπιση από τους αμυντικούς των γηπεδούχων, το 0-2.

24’ Οι κοκκινόμαυροι βγαίνουν στη κόντρα κι ο Κυβελίδης με πλασέ γράφει το 0-3 απέναντι στον ανήμπορο να αντιδράσει Δεληγιάννη.

34’ Ο Κυβελίδης κάνει κάθετη πάσα στον Βεργώνη και ο τελευταίος με πλασέ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

39’ Σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά πάσα του Κυβελίδη για Ντόικιτς που έπιασε εξ επαφής την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

51΄ Σουτ του Μπλάντου, μπλόκαρε ο Μένκα.

54’ Ο Αντωνιάδης κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Χαραλαμπίδης με κεφαλιά μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και μειώνει σε 3-1.

55’ Εκ νέου μείωση για την ΑΕΠ σε 2-3 με τον Μπλάντο. Λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται.

65’ Χαμηλό σουτ του Ν’ Λουντούλου έξω από την περιοχή στην αριστερή γωνία του Δεληγιάννη και 2-4 για τους κοκκινόμαυρους.

72’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Συμελίδη να πιάνει εξ επαφής κεφαλιά, όμως η μπάλα να περνάει άουτ.

83’ Προβολή του Ν’ Λουντούλου μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων με τη μπάλα να περνάει άουτ.

90+1’ Σουτ Ν’ Λουντούλου λίγο άουτ.

90+2’ Σουτ Συμελίδη, άουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Τάσης, Διαμάντης, Καραλής (Ηπείρου).

Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ ΒΑΤΟΛΑΚΚΟΥ (Μ. Αλεξιάδης): Δεληγιάννης, Τσαγγαλίδης, Τσιαρσιώτης, Αντωνιάδης (75’ Μανιατέας), Μπιμπίρης, Χαραλαμπίδης, Μπιζιώτας, Κοτσαντίσογλου Α. (81’ Νεστορόπουλος), Ζολώτας, Ζαχαριουδάκης, Βογδόπουλος (46’ Μπλάντος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Δ. Καλαϊτζίδης): Μένκα, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Ντόϊκιτς, Καλογέρης (85’ Καλαϊτζίδης), Βεργώνης, Συμελίδης, Ν’ Λουντούλου, Πόποβιτς (79’ Ρόβας), Κυβελίδης (71’ Ταβάρες).