Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 1 – 1

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  1 – 1

Δεν το τέλειωσε και το πλήρωσε…

Ο ΑΟΚ σαφώς βελτιωμένος στη κόντρα της 26ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής με αντίπαλο τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, προηγήθηκε στο σκορ, είχε ευκαιρίες για τουλάχιστον ένα ακόμη όμως πλήρωσε την αστοχία του με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Έχασε έτσι δύο πολύτιμους βαθμούς στο «Ανθή Καραγιάννη» και έφτασε στους 38β.

Στο 7` κλασσική ευκαιρία από ωραία πάσα του Πτηνόπουλου και πλασέ του Γιαλαμή που έσωσε σε κόρνερ ο Κωνσταντίνου.

Στο 19` η μεγάλη φάση για την Καλαμαριά, από κόρνερ του Ζανέτου και αδράνεια της άμυνας , ο  Μωυσίδης από πολύ κοντά σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 35` από πάσα του Παληγεώργου, ο  Παππάς έφυγε μόνος του(δεν υπάρχει περίπτωση οφσάιντ) και με πλασέ έκανε το 1-0, σ` ένα πρώτο ημίχρονο όπου το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Ο ΑΟΚ είχε καλά διαστήματα ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με πολλές πάσες να έχουν τον έλεγχο του αγώνα.

Στο 47` φάουλ του Κυριακίδη, κεφαλιά του Μπάτζιου άουτ.

Στο 58` ωραία κίνηση και πλασέ του Παππά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 59` ατομική προσπάθεια του Δουμάνη και πλασέ, για να σώσει ο Κωνσταντίνου. Στο 64` από πάσα του Ευσταθίου, αστόχησε από καλή θέση ο  Τσουκάνης.

Στο 86` ωραία πάσα στο κενό χώρο του Γρ. Παπαδόπουλου, φεύγει μόνος του, ο Ασημάκης, καθυστερεί και τον προλαβαίνει ο Κωνσταντίνου.

Στο 90+3` ο Τουμανίδης μαρκάρει τον Γεωργίου μέσα στην περιοχή και σφυρίζεται πέναλτι. Παράλληλα αποβάλλεται με 2η κίτρινη (κόκκινη) ο Τουμανίδης. Εκτέλεσε ο Μωυσίδης για το 1-1.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Δρακίδης, Γκιόση, Καρακασίδης (Θράκης).

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Γ. Ταουσιάνης): Αθανασίου, Σταματόπουλος, Κυριακίδης, Τουμανίδης, Δέντσας, Παληγεώργος, Παππάς (79` Ασημάκης), Μπάτζιος, Γιαλαμής (90+2’ Δελής», Δουμάνης (64’ Γρ. Παπαδόπουλος), Πτηνόπουλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γ. Πολλαετίδης): Κωνσταντίνου, Πολιανίδης, Αγτζίδης, Νταμαρλής, Μωϋσίδης, Πάλλα (78` Βιλανάκης , Μήτσικας (73` Γεωργίου), Τσουκάνης, Κανούλας (64` Α. Παπαδόπουλος), Ζανέτου, Ευσταθίου.