Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ 2 – 3

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ  2 – 3

Πήραν αυτό που άξιζαν οι «Αργοναύτες»

Γράφει ο Τάσος Πατσίδης

Ο ΑΟΚ δεν άξιζε κάτι παραπάνω με την εικόνα που παρουσίασε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Χωρίς ρυθμό, με τους περισσότερους παίκτες να είναι αλλού. Το Βυζάντιο πανάξια πήρε το τρίποντο, έχοντας πρωταγωνιστή τον Μανώλη Τσίλογλου. Η ομάδα του Κοκκινοχώματος, δεν κλείσθηκε σε καμία περίπτωση και πήρε μια μεγάλη νίκη που τη χρειαζόταν. Οι απουσίες σαφώς επηρέασαν τον ΑΟΚ, που φαίνεται καθαρά ότι δεν έχει βάθος.

Στο πρώτο ημίχρονο όλα τα λεφτά, ήταν το πρώτο 15λεπτο. Ο ΑΟΚ προηγήθηκε αλλά το Βυζάντιο, άμεσα αντέδρασε με ηγέτη τον Καρλόπουλο ενώ είχαμε και 3 σουτ επικίνδυνα. Τα δυο του Τσίλογλου, εξουδετέρωσε ο Αθανασίου και το ένα του Παληγεώργου πέρασε άουτ. Μετά το πρώτο 20λεπτο, δεν είδαμε κάτι το ιδιαίτερο. Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα.

1` Σύγχυση της άμυνας του Βυζαντίου, ο Πτηνόπουλος με εξουδετερωμένο τον Καγκελίδη, με σουτ το 1-0. Προηγήθηκε κεφαλιά πάσα, του Κανούλα.

8` Κερδίζει πέναλτι ο Καρλόπουλος από τον Λιόλιο, το εκτελεί ο ίδιος, απόκρουση του Αθανασίου, με κεφαλιά το ριμπάουντ ο Καρλόπουλος για το 1-1.

10` Πάσα του Καρλόπουλου, σούτ του Τσίλογλου, ο Αθανασίου σε κόρνερ.

11` Σουτ του Τσίλογλου, έξοχη απόκρουση, του Αθανασίου.

12` Σουτ Παληγεώργου, από καλή θέση άουτ.

56` Ο Τσίλογλου έφυγε μόνος του και με πλασέ το 1-2. Υπήρχε κενό στο κέντρο της άμυνας του ΑΟΚ. Η πάσα από τον Δαγκούλη.

82` Με κεφαλιά ο Τουμανίδης το 2-2 μετά από φάουλ, του Δουμάνη.

85` Ο Τσίλογλου με ψύχραιμο πλασέ, αφού η μπάλα δεν έφυγε μακριά από την περιοχή, έκανε το 2-3.

87` Φάουλ του Κανούλα, έξοχη απόκρουση του Καγκελίδη σε κόρνερ.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Βρέσκας (Ημαθίας), Νκολαΐδης (Μακεδονίας), Παπαδάκης (Ημαθίας).

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Κ. Ανυφαντάκης): Αθανασίου, Μπαντάνης (76` Τουμανίδης), Μαργαρίτης (68` Κυγάης), Μπάτζιος, Λιόλιος, Δέντσας, Παληγεώργος, Γρηγόρης Παπαδόπουλος (62` Μπλιός), Δουμάνης, Πτηνόπουλος, Κανούλας.

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ (Γ. Ιωαννίδης): Καγκελίδης, Καζαντζίδης, Γαλακτερός, Πόπτσης, Δαγκούλης, Αποστόλου, Καρλόπουλος (90` Ουζούνογλου), Κεφαλάς, Αποστολίδης (77` Ασλανίδης), Μπαρέτας, Τσίλογλου (86` Ματεντζίδης).