Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 1 – 1

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ  1 – 1

Αδίκησε τον εαυτό του

Τον εαυτό του αδίκησε για ένα ακόμη παιχνίδι ο ΑΟΚ, ο οποίος έμεινε στο 1-1 με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο “Ανθή Καραγιάννη” για την 29η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, συμπληρώνοντας έξι παιχνίδια με τον Γιάννη Ταουσιάνη στον πάγκο χωρίς νίκη.

Οι “κυανόλευκοι”, αν και φλύαροι σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού, είχαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε σωρεία ευκαιριών, οι περισσότερες εκ των οποίων σταμάτησαν στον εξαιρετικό τερματοφύλακα του Εθνικού, Καλαϊτζίδη.

Δεν υπάρχει δικαιολογία, δήλωσε μετά το τέλος του ματς στη συνέντευξη Τύπου ο Γιάννης Ταουσιάνης, που δεν έψαξε άλλοθι για τις πολλές χαμένες φάσεις.

5′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Δουμάνη, στην αγκαλιά του Καλαϊτζίδη.

19′ Μπάσιμο του Δουμάνη, ο οποίος μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά, πλάσαρε, αλλά η μπάλα έφυγε παράλληλα από την εστία λίγο άουτ.

22′ Ωραία ανάπτυξη από τον ΑΟΚ, σέντρα ακριβείας του Παληγεώργου, ο Πτηνόπουλος με όμορφο πλασέ στην κίνηση στέλνει την μπάλα στο «Γ» και 1-0.

27′ Πάσα του Γωνιάδη στον Θεοδωράκη, αυτός έπιασε το δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Αθανασίου για το 1-1.

39′ Φάουλ του Παπαδόπουλου, απρόσεχτη κεφαλιά του Κατρανίτσα, όμως σε ετοιμότητα ο Καλαϊτζίδης έπεσε και μπλόκαρε.

53′ Ο Δουμάνης έβγαλε τετ-α-τετ τον Κυριακίδη με τον Καλαϊτζιδη, όμως το σουτ του αριστερού μπακ-χαφ του ΑΟΚ έδιωξε με τα πόδια ο τερματοφύλακας.

56′ Αλλαγή ρόλων, με τον Κυριακίδη να δίνει στον Δουμάνη, ο οποίος έπιασε το σουτ από καλή θέση και νέα απόκρουση με τα πόδια από τον Καλαϊτζίδη.

63′ Γύρισμα του Τσαμουρλίδη στον Γωνιάδη, που από το ύψος του πέναλτι, σούταρε άουτ.

67΄Σουτ του Πτηνόπουλου, δεν ανησύχησε τον Καλαϊτζίδη.

68′ Κλασική ευκαιρία για τον ΑΟΚ, με τον Μπρατσιάνι να αφήνει στον Πτηνόπουλο, όμως το διαγώνιο πλασέ του πέρασε ξυστά άουτ.

83′ Δυνατό σουτ του Δουμάνη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

85′ Από κόντρες, ο Πτηνόπουλος βρέθηκε απέναντι στον Καλαϊτζίδη, όμως το πλασέ του αποσόβησε ο Καλαϊτζίδης, κεφαλιά του Γιαλαμή και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Εθνικού.

87′ Σέντρα του Γωνιάδη, κεφαλιά του Κυριζάκη, δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Παρχαρίδης, Τσακίρης (Δράμας), Σγουράκης (Πειραιά).

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Γ. Ταουσιάνης): Αθανασίου, Μπαντάνης, Κυριακίδης, Δελής (79’ Λίτσκας), Δέντσας, Παληγεώργος, Μπλιος (46’ Γιαλαμής), Μπάτζιος, Πτηνόπουλος, Δουμάνης, Παπαδόπουλος (57’ Μπρατσιάνι).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Γ. Σαργιαννίδης): Καλαϊτζίδης, Πελτέκης (78’ Κυριζάκης), Κατρανίτσας, Τσορμπατζίδης, Δούπας, Τορομανίδης (82’ Κριεζής), Γκαϊτατζής, Αμπραχαμιάν, Γωνιάδης, Θεοδωράκης (90+2’ Σουσαμίδης), Τσαμουρλίδης.