Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ 2 – 0

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ  2 – 0

Στο τελευταίο 15λεπτο το «τρίποντο»

Μετά από τέσσερις μήνες, ο ΑΟΚ έφτασε σε δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη, χάρη στο πρώτο γκολ του Γιώργου Λίτσκα με τα «κυανόλευκα» και το πέμπτο του Αλέξη Μπρατσιάνι στο τελευταίο τέταρτο της συνάντησης έφτασαν στο άνετο 2-0 επί του Καμπανιακού, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι «κυανόλευκοι», που είχαν ένα μέτριο πρόσωπο στο α’ μέρος κι ένα πολύ καλό στο β’ 45λεπτο, όταν και κυριάρχησαν, σε ένα ακόμη παιχνίδι δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει σε ακόμη πιο άνετη επικράτηση, όμως για πολλοστή φορά φέτος ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια, ενώ σε καλή μέρα ήταν και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Φώτης Κηπουρός.

10’ Εξαιρετική κάθετη πάσα του Παληγεώργου στον ολομόναχο Δουμάνη, αυτός προσπάθησε να περάσει τον Κηπουρό, όμως έπεσε κι έσωσε ο έμπειρος τερματοφύλακας.

12’ Σωτήρια προβολή του Μπάτζιου κι ενώ ήταν έτοιμος να σουτάρει ο Μπάλιος.

20’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Καμπανιακό, με τον Μπάλιο να μοιράζει στον Πάλλα κι αυτός από πολύ καλή θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή να σουτάρει άουτ!

21’ Απάντηση από τον ΑΟΚ, με τον Παππά να γυρίζει στον Πτηνόπουλο, όμως αυτός σούταρε πάνω στον Κηπουρό.

28’ Γυριστό σουτ του Παππά, έπεσε στη γωνιά του και μπλόκαρε ο Κηπουρός.

42’ Κόρνερ του Κυριακίδη από αριστερά, ο Πτηνόπουλος με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Λίτσκα κι αυτός με εντυπωσιακό γυριστό άφησε άγαλμα τον Κηπουρό για το 1-0.

45’ Σουτ του Σαπανίδη, έπεσε, αλλά δεν ανησύχησε ο Αθανασίου.

54’ Ο Δουμάνης πέρασε τον Κουντουρά, μπήκε στην περιοχή, όμως πλάσαρε πάνω στον Κηπουρό.

55’ Ο Πτηνόπουλος κέρδισε τη μονομαχία απ’ τον Χρήστου, γύρισε στον Παππά, με το σουτ του αρχηγού του ΑΟΚ από τη μεγάλη περιοχή να περνά πάνω απ’ τα δοκάρια.

60’ Κάθετη πάσα του Δουμάνη στον Παππά, έπεσε κι έσωσε το πλασέ του ο Κηπουρός.

71’ Συρτή σέντρα του Μπρατσιάνι, ο Δουμάνης από κοντά μπερδεύεται και χάνει πολύ καλή ευκαιρία για το 2-0.

76’ Βαθιά μπαλιά του Μπαντάνη στον Μπρατσιάνι, ο οποίος έφυγε στον κενό χώρο και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0.

78’ Συνεργασία Παππά-Μπρατσιάνι και σουτ του δεύτερου, απομάκρυνε με το σώμα ο Κηπουρός.

81’ Δυνατό σουτ του Πάλλα, απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αθανασίου.

90+3’’Έξυπνο συρτό σουτ του Θωμαΐδη, η μπάλα έγλειψε το αριστερό δοκάρι του Κηπουρού.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Κοτσάνης, Χατζηνάκος, Κουβαλάκης (ΕΠΣ Δράμας)  .

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Γ. Ταουσιάνης): Αθανασίου, Μπαντάνης, Κυριακίδης, Τουμανίδης, Δέντσας, Παληγεώργος (83’ Θωμαΐδης), Παππάς, Μπάτζιος, Πτηνόπουλος (89’ Μπλιος), Δουμάνης, Λίτσκας (69’ Μπρατσιάνι).

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Λ. Υφαντίδης): Κηπουρός, Κουντουράς (58’ Κατσαρός), Αλμπάνης, Δουρμούζης, Χρήστου (71’ λ.τρ. Φουρτζίου), Χατζόπουλος, Μπαλιός, Σαπανίδης, Πάλλας, Σταυρόπουλος, Προβατίδης (46’ Βούτας).