ΒΥΖ. ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 1 – 0

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  1 – 0

Ιστορική νίκη επί των «Ποντίων»

Με τη δύναμη της έδρας του, το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Καλαμαριάς και έφτασε τις δύο νίκες σε τρία ματς στον πρώτο όμιλο.

Απ’ την άλλη, οι «ροσονέρι» δεν δείχνουν να συνέρχονται. Γνώρισαν δεύτερη ήττα (η πρώτη ήταν από τον Εορδαϊκό) και έμειναν με μόλις έναν πόντο ύστερα από τρεις στροφές.

Παρά την βροχόπτωση των τελευταίων ωρών, ο αγωνιστικός χώρος βρισκόταν σε καλή κατάσταση. Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 400 φίλαθλοι.

Μέτριο το 1ο ημίχρονο με τις ομάδες να μην έχουν σταθερή απόδοση, σ’ αντίθεση με την επανάληψη, όπου με την έναρξη οι Καβαλιώτες προηγήθηκαν στο 46’ είχαν και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουν, ενώ οι Θεσσαλονικείς διαμαρτύρονται για καθαρή ανατροπή που δεν δόθηκε πέναλτι από τον Τρέβλα. Χαρακτηριστικό είναι ότι μετά την λήξη υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο των κοκκινόμαυρων προς το διαιτητικό τρίο του αγώνα με τις αστυνομικές δυνάμεις να παρεμβαίνουν και να εκτονώνεται η κατάσταση. Πάντως στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Απόλλων βρέθηκε σε κακή ημέρα, οι παίκτες του Βυζαντίου ήταν πιο αποτελεσματικοί καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και μετά το 70ο λεπτό είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

6’ Σε προσπάθεια του να απομακρύνει ο Τζίντζης γύρισε τη μπάλα προς την εστία της ομάδας του όμως πέρασε εκτός.

10’ Σέντρα από το δεξιά για τους γηπεδούχους, κεφαλιά από αμαρκάριστο παίκτη του Βυζαντίου μέσα στην εστία του Απόλλωνα, λίγο άουτ.

15’ Ο Ζανέττου έκανε σουτ, αλλά ο Σουμουλίδης παραχώρησε κόρνερ.

46  Έπειτα από σέντρα, ο Αποστολίδης με όμορφο τελείωμα δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους.

48’ Σουτ του Κεφαλά έξω από τη μεγάλη περιοχή, απέκρουσε ο Κωνσταντίνου.

55’ Δυνατό σουτ του Προβατίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή λίγο άουτ.

76’ Πάσα με το στήθος από το Μπονέρη, σουτ του Προβατίδη άουτ.

79’ Ο Τσίλογλου πλασάρει απέναντι στον Κωνσταντίνου, με τη μπάλα να βγαίνει ελάχιστα άουτ, δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι των «κοκκινόμαυρων».

90+3’ Σέντρα Μπουλγουρίδη, κεφαλιά από τον αφύλακτο Προβατίδη, μπλοκάρει τη μπάλα ο Σουμουλίδης

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Τρέβλας, Κελεσίδης και Γιάντσης (Ημαθίας).

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ (Δ. Μαγκαφίνης): Σουμουλίδης, Καζαντζίδης (72’ Ουζούνογλου), Γαλακτερός, Ματεντζίδης, Μουσικάκης, Κεφαλάς (85’ Μπελίτσας), Ασλανίδης (60’ Πόπτσης), Αποστολίδης, Τσίλογλου, Μπαρέττας, Δαγκούλης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Απ. Πάππας): Κωνσταντίνου, Μπουλγουρίδης, Τσαούσης, Τζίντζης, Μωυσιάδης, Γιαξής, Αθανασιάδης, Κουκουλέκης (62’ Βιλανάκης), Ζανέττου (61’ Μπονέρης), Προβατίδης, Παπαδημητρίου (72’ Φοιτάς).

** H διοίκηση του Βυζαντίου ευχαριστεί από καρδιάς τον υπεύθυνο της ψησταριάς με την επωνυμία «Ο Φαλάκρας» κ. Σταύρο Παπαδόπουλο στα Αμισιανά (τηλ 2510326287) για την προσφορά του σημερινού γεύματος στο τεχνικό επιτελείο και τους ποδοσφαιριστές της ομάδας.

Το αυριανό πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής (4 μ.μ.)