ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 0 – 1

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ  0 – 1

Αδικεί το Βυζάντιο το τελικό αποτέλεσμα

Ένας πολύ κακός Άρης κατάφερε να αποδράσει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το «Ανθή Καραγιάννη», επικρατώντας του Βυζάντιου Κοκκινοχώματος με σκορ 0-1, ένα αποτέλεσμα που αδικεί τους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν ευκαιρίες για να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, ενώ δύο φορές είδαν την μπάλα να αποκρούεται από τα δοκάρια του Σιδεράκη, στο 60’ με τον Τσίλογλου και στο 76’ με τον Αποστόλου.

Οι τυπικά γηπεδούχοι, ειδικά στο β` μέρος, «πάτησαν» τους σχεδόν βέβαιους πρωταθλητές, με κορυφαίο παίκτη τον Μανώλη Τσίλογλου. Δυστυχώς δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους. Ο Άρης πολύ αργός, προβλέψιμος, χωρίς ευκαιρίες, εκτός από τη φάση του γκολ.

Το Βυζάντιο δε φοβήθηκε τον Άρη και ειδικά στο β` μέρος, είχε την κατοχή αλλά και την πίεση μέχρι τέλος.

Το παιχνίδι λεπτό – λεπτό

8’ Σουτ του Αποστολίδη, η μπάλα ψηλά άουτ.

21’ Κόντρα επίθεση, ο Αποστολίδης πλάσαρε μόνος του απέναντι στον Σιδεράκη, με τον τερματοφύλακα του Άρη να αποκρούει εντυπωσιακά.

31’ Αμαρκάριστος ο Τσίλογλου έξω από την μεγάλη περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

33’ Σέντρα του Πόι, κεφαλιά του Ιντζίδη, εντυπωσιακή απόκρουση του Σουμουλίδη με τον αμυντικό του Άρη με νέα κεφαλιά να την στέλνει στα δίχτυα για το 0-1.

43’ Σέντρα του Πόι, ο Καπνίδη έκανε το γυριστό, αλλά δεν της έδωσε πολύ ώθηση με τον Σουμουλίδη να μπλοκάρει εύκολα.

48’ Σουτ του Καρλόπουλου, η μπάλα πολλά μέτρα μακριά από την εστία του Σιδεράκη.

50’ Σέντρα Τάτου, αδύναμη κεφαλιά του Καπνίδη, εύκολα ο Σουμουλίδης.

60’ Δοκάρι για το Βυζάντιο με τον Τσίλογλου να σημαδεύει την αριστερή κάθετη δοκό του Σιδεράκη.

66’ Μεγάλη ευκαιρία για το Βυζάντιο με τον Αποστολίδη να σουτάρει άουτ από πολύ καλή θέση.

74’ Σέντρα του Κόκε, με το αριστερό το σουτ ο Κυβελίδης, η μπάλα άουτ.

76’ Νέο δοκάρι για το Βυζάντιο. Δυνατό σουτ του Αποστόλου, στο οριζόντιο δοκάρι του Σιδεράκη και άουτ.

77’ Μεγάλη ευκαιρία και πάλι για το Βυζάντιο με τον Παντελίδη να αστοχεί αμαρκάριστος μπροστά από τον Σιδεράκη.

78’ Πλασέ του Καρλόπουλου μόνος προ του Σιδεράκη που αποκρούει.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Σκουλάς, Ζιγκερίδης, Γκαϊντατζής (Σερρών).

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ (Γ. Ιωαννίδης): Σουμουλίδης, Δαγκούλης (71’ Καζαντζίδης), Γαλακτερός, Πόπτσης, Μουσικάκης, Αποστόλου, Κεφαλάς (57’ Παντελίδης), Καρλόπουλος, Αποστολίδης, Τσίλογλου, Μπαρέττας (75’ Ουζούνογλου).

ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Σιδεράκης, Γεωργιάδης, Τσουμάνης, Καλογέρης, Μελισσάς, Ιντζίδης, Πόι (78’ Σαμαράς), Ν’ Λουντούλου (65’ Κυβελίδης), Καπνίδης (65’ Κόκε), Τάτος, Καζναφέρης.