Βυζάντιο Κοκκινοχωματος – Δόξα Δράμας 1 – 2

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ  1 – 2

Τα εύκολα – δύσκολα, αλλά και 2η θέση

Την τρίτη του συνεχόμενη ήττα γνώρισε χθες το Βυζάντιο, αυτή τη φορά με 1-2 από τη Δόξα Δράμας στο Κοκκινόχωμα και για πρώτη φορά στη φετινή περίοδο βρίσκεται κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού, σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυνικοί στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Αφενός μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως τα δύο πολύ γρήγορα γκολ τα βρήκαν από στημένες φάσεις (σ.σ. και με μεγάλο μέρος ευθύνης από τον τερματοφύλακα Καγκελίδη) και πήραν σαφές προβάδισμα για το τρίποντο.

Μετά το 30′, το Βυζάντιο ανέβασε στροφές, καθώς Καρλόπουλος και Τσίλογλου πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες, ενώ μαχητικοί ήταν οι Παντελίδης και Τερζίδης, με αποτέλεσμα να μειώσουν το σκορ με τον Πόπτση στο 44′.

Ο Γιάννης Ιωαννίδης είχε ήδη κάνει τις δυο αλλαγές του, η μια αναγκαστική με τον Γαλακτερό να αποχωρεί με σοβαρό πρόβλημα στο γόνατο, όμως οι Μπονέρης και Περσίδης έδωσαν ενέργεια. Το Βυζάντιο πίεσε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τη Δόξα να οπισθοχωρεί σαφώς, αρκούμενη στο προβάδισμα της, όμως οι αντεπιθέσεις της ήταν σε κάποιες στιγμές φαρμακερές.

Πρόβλημα τραυματισμού προέκυψε και με τον Πόπτση στο τελευταίο 20λεπτο, με τον αμυντικό του Κοκκινοχώματος, ωστόσο, να έχει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του β’ ημιχρόνου, όταν από τα τρία μέτρα σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

4′ Σέντρα Κουμπρόγλου, κεφαλιά Μαρκόπουλου σε κόρνερ ο Καγκελίδης. Στην εκτέλεση ο Μ. Παπαδόπουλος, πρώτη κεφαλιά του Γκαρακλίδη, έσωσε πάνω στη γραμμή ο Αποστόλου κι από κοντά ο Παπαζούδης το 0-1.

13′ Κόρνερ Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Κουμπρόγλου, ο Καγκελίδης αιφνιδιάζεται, η μπάλα περνάει τη γραμμή και 0-2.

14′ Βαθιά μπαλιά του Παπαδόπουλου, λάθος γύρισμα του Καζαντζίδη κι ο Κουμπρόγλου με λόμπα πάνω από τον εξερχόμενο Καγκελίδη στέλνει την μπάλα άουτ.

26′ Δυνατό σουτ του Παπαδόπουλου, άουτ.

29′ Φάουλ Καρλόπουλου, καρφωτή κεφαλιά του Αποστόλου, ελάχιστα άουτ.

43′ Μπάσιμο του Καρλόπουλου από δεξιά και γύρισμα στον Πόπτση, που με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή μειώνει σε 1-2.

45′ Συρτή σέντρα του Δαγκούλη, έδιωξε σωτήρια προ του Καρλόπουλου ο Ρεβυθόπουλος.

57′ Σουτ του Τερζίδη, μπλόκαρε ο Μένκα.

61′ Σέντρα του Παπαδόπουλου, ο Γαϊδαρτζής άφησε για τον Κουμπρόγλου, όμως το πλασέ του έδιωξε σε κόρνερ ο Καγκελίδης. Στην εκτέλεση ο Παπαδόπουλος, κεφαλιά του Γαϊδαρτζή, πάνω από τα δοκάρια.

63′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Τσίλογλου, άουτ.

64′ Γυριστό σουτ του Τερζίδη, στην αγκαλιά του Μένκα.

66′ Διαγώνιο σουτ του Παπαδόπουλου, σύρριζα άουτ.

72′ Σέντρα του Παπαδόπουλου, σκαστό σουτ του Κουμπρόγλου, σε κόρνερ ο Καγκελίδης.

76′ Σέντρα στην καρδιά της άμυνας από τον Τσίλογλου, ασθενής απόκρουση του Γκαρακλίδη, ο Πόπτσης σημαδεύει την εξωτερική πλευρά των διχτύων από τα τρία μέτρα.

80′ Κόρνερ Παπαδόπουλου, απρόσεχτη επέμβαση του Καγκελίδη, κεφαλιά του Σπάσιτς στο δεξί δοκάρι.

86′ Ο Παπαδόπουλος έβγαλε μόνο τον Ντος Σάντος, όμως το σουτ που επιχείρησε απομάκρυνε ο Καγκελίδης.

93′ Αποβάλλεται με 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα ο Αποστόλου.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Γκουγκούδης, Κρυωνάς, Αναστασιάδης (ΕΠΣ Σερρών).

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ (Γ. Ιωαννίδης): Καγκελίδης, Καζαντζίδης, Γαλακτερός (36’ λ.τ. Περσίδης), Πόπτσης, Αποστόλου, Δαγκούλης, Τοπάλι (21’ Μπονέρης, 68’ Τουλούπης), Καρλόπουλος, Παντελίδης, Τσίλογλου, Τερζίδης

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κ. Βασιλακάκης): Μένκα, Ρεβυθόπουλος, Βιτλής, Χαριτωνίδης, Γκαρακλίδης, Παπαζούδης, Κουμπρόγλου (81’ Αθανασιάδης), Γκαϊδαρτζής, Παπαδόπουλος (90+1’ Βραμέντζαλης), Μαρκόπουλος (79’ Σάντος), Σπάσιτς.

Ξέφυγε κι άλλο ο Άρης, στην 2η θέση η Δόξα Δράμας

Ολοκληρώθηκε και η 28η αγωνιστική στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας, όπου ο Άρης νίκησε και μέσα στην Αλεξανδρούπολη και ξέφυγε, ο Νέστος  Χρυσούπολης έχασε στον Λαγκαδά και έτσι η Δόξα Δράμας που νίκησε μέσα στο Κοκκινόχωμα πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Σημαντικές νίκες για Φιλώτα και Κοζάνη, ενώ άνετα πήρε ακόμη μία νίκη και Καμπανιακός και τέλος βαθιά ανάσα το Ν. Αγιονέρι μετά τη νίκη επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, η επόμενη αγωνιστική και οι πρώτοι σκόρερ, είναι: