Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ
Κορυφή ο Πανδράμ. Επιτέλους νίκη η Δόξα

Αλλαγή στην πρωτοπορία της βαθμολογίας επιφύλαξε η διεξαγωγή της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας, με τον Πανδραμαϊκό να σκαρφαλώνει στην κορυφή, ισοβαθμώντας με τον Αγροτικό Αστέρα που νίκησε μέσα στην Ξάνθη. Επιστροφή στις νίκες για την Δόξα Δράμας που ξεκολάει από τις τελευταίες θέσεις. Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, η επόμενη αγωνιστική και οι πρώτοι  σκόρερ:, είναι:

Τα αποτελέσματα

8η Αγωνιστική

Πανδραμαϊκός –              Θερμαϊκός Θέρμης         3-0

8’,11’,23’ Παυλίδης Γ.

Απόλλων Παραλ.             –              Εθνικός Σοχού   0-1

• 66’ Μπατσαράς

Άρης Αβάτου     –              Αγρ. Αστέρας    0-2

– 70’ Ευθυμιάδης, 90+3’ Αβραμίδης

Μ. Αλ. Ορφανίου            –              Ορφέας Ξάνθης               1-2

28’ Σαλπιγγίδης               – 20’, 58’ Κουκουρίγκος

Γ.Σ. Αλεξανδρούπ.          –              Αναγ. Πλαγιάς  0-1

– 11’ Γρηγοριάδης

Νέστος Χρυσούπ.            –              Δόξα Δράμας    1-2

45’ Φραγκούλης              – 61’ Κόντος, 90’ Μπράουν

Αγρ. Αστέρας    –              Πανδραμαϊκός

Ορφέας Ξάνθης               –              Απόλλων Παραλ.

Αναγ. Πλαγιάς  –              Άρης Αβάτου

Δόξα Δράμας    –              Μ. Αλ. Ορφανίου

Νέστος Χρυσούπ.            –              Γ.Σ. Αλεξανδρούπ.

Πατσιώρας Κ     Αλεξ\πολη          3

Αυτογκόλ: Βοσκόπουλος (Αγρ. Αστέρας). Μπάμπουρας (Νέστς Χρυσ.)

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ – ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ 3-0

Με χατ τρικ Γ. Παυλίδη στην κορυφή

Παίζοντας από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και έχοντας σε μεγάλα κέγια τον Γιώργο Παυλίδη που έτυχε χατ τρικ, ο Πανδραμαϊκός νίκησε με σκορ 3-0 τον Θερμαϊκό Θέρμης και πάτησε την κορυφή ισόβαθμος με τον Αγροτικό Αστέρα, με τον οποίο θα τεθε΄΄ι αντιμέτωπος την απόμενη αγωνιστική στον Εύοσμο, όπου θα λύσουν τις διαφορές τους. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Γιώργος Παυλίδης πέτυχε το 1-0, στο 11΄και πάλι έγραωε το 2-0. Για να ολοκληρώση την παράστασή του στο 23΄κάνοντας το τελικό 3-0.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Αργυρόπουλος,  Αναστασίου, Παπαδόπουλος (Σερρών)

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ (Μπ. Καζεπίδης): Κιουμουρτζής, Καζαντζίδης, Κεχαγιάς, Αϊβάζης, Τζελίδης, Αχαλινόπουλος, Μπελμάνι, Ζηλιαχώβαλης, Γιαννόπουλος, Παυλίδης Γ., Τουμανίδης. Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Κόφφας, Σωτηράκης, Καγγελίδης, Μπαμπαλής, τουλκέρης, Κονταξής, Γρηγοριάδης, Καποσούζης, Μπερούκας.

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 1 – 2

Έσωσε τα προσχήματα

Με ένα τέρμα στα τελευταία λεπτά η Δόξα δράμα κατάφερε να πετύχει τη νίκη μέσα στην Χρυσούπολη επί του Νέστου με σκορ 1-2 και παρά το ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως οι «Μαυραετοί» αντέδρασαν και ανατροπ’η πήραν τους τρεις βαθμούς και ανασαναν.

16΄Με κεφαλιά ο Ιορδανίδης, αναγκάζει τον Αθανασίου να μπλοκάρει εύκολα.

20΄Από κόρνερ του Κόντου, η κεφαλιά του Γιαννούση πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασίου.

25΄Μακρινό σουτ από τον Καρύπογλου, εύκολα ο Κολιοφούκας.

34΄Νέο σουτ από τον Παπαδόπουλος, νέα επέμβαση του Κολιοφούκα.

43’ Ο Φραγκούλης με κεφαλιά σκοράρει, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφ-σάιτ

45’ Εκτέλεση κόρνερ από το Νέστο, ο Φραγκούλης με κεφαλιά κάνει το 1-0.

55΄Σουτ από τον Τσάκωνα με τα πόδια αποκρούει ο Κολιοφούκας.

61΄Από λάθος των αμυντικών του Νέστου, ο Κόντος με σουτ κάνει το 1-1.

73’ Σέντρα από τον Χατζηκυριάκου, ο Μπράουν με κεφαλιά σκοράρει, αλλά και πάλι ακυρώνεται ως οφ-σάιτ.

81’ Ο Μενίκου μόνος του με τον Κλιοφούκα, σουτάρει στο δοκάρι της Δόξας.

90’ Σέντρα από τον Θεοδοσιάδη, ο Μπράουν με σουτ κάνει το 1-2,

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Σταφυλάς (Έβρου),  Κατσαντούρας (Μακεδονίας), Δανδανόπουλος (Ξάνθης)

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣ. (Κ. Κετσιεμενίδης): Αθανασίου, Κωνσταντάρας, Φραγκούλης, Γκατσολάρι, Παπαδόπουλος (83’ Βαλαβανόπουλος), Μενίκου, Καρίπογλου, Μπλιός, Θωμαίδης, Τσάκωνας, Μπαϊκαρά.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Σπ. Φιλίππου): Κολιοφούκας, Πετρίδης, Ιορδανίδης (57’ Χατζηκυριάκου), Χατζηκούρτης (57’ Κυριακίδης), Γιαννούσης, Παπαϊωάννου, Τζανουλίνος, Τάσιος (83’ Παναγιώτου), Θεοδοσιάδης, Οικονομίδης ( 83’ Ρούτσης), Κόντος (69’ Μπράουν).