ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ 2 – 1

ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ  2 – 1

Το Παραλίμνιο τις ευκαιρίες , οι Προσκυνητές τη νίκη

Για ακόμη ένα ματς, όπως έγινε κόντρα στον Καμπανιακό, ο Απόλλων Παραλιμνίου

«πλήρωσε» την αστοχία και τις χαμένες ευκαιρίες και ενώ ήταν καλύτερος κόντρα

στην Δόξα Προσκυνητών… κατάφερε να ηττηθεί με 2-1, δεχόμενος το καθοριστικό

γκολ στο 90΄ με τον Κατσαρό που ήρθε από τον πάγκο στο δεύτερο ημίχρονο να

πετυχαίνει και τα δύο γκολ για την ομάδα της Ροδόπης.

Οι παίκτες του Παύλου Δημητρίου ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και από

καθαρή τύχη οι γηπεδούχοι δεν βρισκόταν πίσω στο σκορ, αφού δύο φορές η μπάλα

σταμάτησε στο δοκάρι του Περτσά, σε προσπάθειες των Τσομαχασβίλι και Ναλμπάντη, ενώ χρειάστηκε ακόμη περισσότερες φορές η επέμβαση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων για να διατηρηθεί το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα μπήκε πιο αποφασιστικά, κατάφερε να προηγηθεί με

έναν «κεραυνό» του Κατσαρού στο 56΄, στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι, ενώ έχοντας ψυχολογία έκανε και ακόμη δύο καλές ευκαιρίες στην συνέχεια. Το Παραλίμνιο βέβαια κατάφερε και ισοφάρισε με τον Γαϊδαρτζή στο 76΄, αλλά το ΣΟΚ ήρθε στο 90΄ με τον Κατσαρό και πάλι να πιάνει στον ύπνο την άμυνα και να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ.

Φάσεις και κολ

5’ Γύρισμα του Τσουμασχαβίλι, κόντρα και η μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Περτσά.

16’ Τεράστια ευκαιρία για το Παραλιμνι με τον Γαϊδατζη, ο οποίος πέρασε τον Περτσά και πλάσαρε στην κενή εστία, όμως ο Λειβαδιώτης πρόλαβε και έσωσε πάνω στη γραμμή.

24’ Σέντρα του Γαλακτερού από τα αριστερά, ο Λιάρας έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ.

28’ Ο Λιάρας θα βγει πίσω από την άμυνα της Δόξας και προσπάθησε με ψηλοκρεμαστό πλασέ να κρεμάσει τον Πέρτσα, ο οποίος έδιωξε με τα ακροδάχτυλα.

40’ Γύρισμα του Τσουμαχασβίλι, ο Ρούμπος το σουτ, κρατάει το 0 ο Περτσάς.

41’ Από κόρνερ ο Ναλμπάντης έκανε την κεφαλιά, όπως το οριζόντιο δοκάρι «έσωσε» την ομάδα του Πουρλιάγκα.

44’ Πασα Γαϊδαρτζή, πλασέ Αλμπάνη στο οριζόντιο δοκάρι του Περτσά πάλι, που στέκεται τυχερός σε αυτήν την φάση.

56’ Ο Κατσαρός με σουτ από 30 μέτρα κάνει το 1-0.

74’ Από πάσα σέντρα του Κοσμίδη ο Γαϊδαρτζής με σουτ κάνει το 1-1.

87’ Ο Βάσκος μπαλιά στον κενό χώρο, βγήκε ο Κατσαρός, πλασέ και 2-1.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Τσοπουλίδης, Βαμαβακίδης, Ζαφειρίου (Ξάνθης).

ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ (Γ. Πουρλιάγκας): Περτσάς, Δημητριάδης, Κελεσίδης, Λειβαδιώτης, Λεφής, Τρίχας, Ιωαννίδης (46’ Κατσαρός), Δραγανίδης, Κεϊτά (89’ Κασσιώτης), Κλης (58’ Καμζέλας), Βάσκος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Π. Δημητρίου): Χατζηγιαννάκης, Κοσμίδης, Γαλακτερός, Μερεσιώτης, Παναγιωτίδης, Ρούμπος Γρ., Τριανταφύλλου Κ. (78’ Δέντσας), Λιάρας (68’ Μεντής), Γαϊδαρτζής, Ναλμπάντης (73’ Καρακούτης), Τσουμασχαβίλι.