ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 1 – 0

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ  1 – 0

Με την λήξη κρίθηκε το Εβρίτικο ντέρμπι

Σ΄ένα αρκετά καλό παιχνίδι που έγινε στο ανανεωμένο γήπεδο «Δημήτρης Μπακιρτζής», όπου είχαμε καλύτερους τους γηπεδούχους στο μεγαλύτερο διάστημα, κατάφεραν λίγο πριν την λήξη να πάρουν τη νίκη με σκορ 1-0 επίτου Εθνικού Αλεξανδρούπολης, που όμως την δυνατότητα να πάρει έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας

1’ Το πρώτο σουτ για τον Έβρο με τον Ζυγκερίδη εύκολα ο Συριτούδης.

4’ Ο Εμρέ το σουτ ο επάνω στον Τσαμουρλίδη.

7’ Φάουλ ο Εθνικός, ο Τσαμουρλίδης το εκτέλεσε επάνω από τα δοκάρια του Μπινόπουλου.

15’ Φοβερή ευκαιρία με τον Ζυγκερίδη από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Συριτούδη.

22’ Ο Γωνιάδης κέρδισε φάουλ για τον Εθνικό από τα αριστερά. Ο Τοραμανίδης εκτέλεσε έδιωξε ο Λειβαδιώτης.

26’ Κόρνερ ο Έβρος, την κεφαλιά ο Λειβαδιώτης, από κοντά ο Χατζάκος το σουτ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Συριτούδη.

28’ Καταπληκτική μπαλιά ο Εμρέ στον Λίτσκα που έβγαινε μόνος του με τον Συριτούδη, ο επόπτης σήκωσε τη σημαία για οφσάιτ.

30’ Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Εθνικό, σέντρα ο Κυριζάκης δεν βρήκε την κεφαλιά ο Πελτέκης.

56’ Τσέκος ωραία κάθετη πάσα στον Πελτέκη πρόλαβε ο Μπινόπουλος και μπλόκαρε.

57’ Η πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος για τον Έβρο, σέντρα ο Λίτσκας ο Ζυγκερίδης δεν βρήκε γεμάτα τη μπάλα με το κεφάλι και χάθηκε η αντεπίθεση.

78’ Καλό σουτ ο Τορομανίδης πετάχτηκε ο Μπινόπουλος εντυπωσιακά σε κόρνερ.

80’ Φάουλ στον Ερκάν λίγο έξω από την περιοχή του Έβρου. Ο Τορομανίδης το εκτελεί αρκετά ψηλά από την εστία του Μπινόπουλου.

83’ Φάουλ κέρδισε ο Εμρέ για τον Έβρο από τον Μπαρμπαγιάννη, ο Δραγανίδης εκτέλεσε έδιωξε η άμυνα του Εθνικού.

89’ Ο Εμρέ με σουτ κάνει το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Κιγιτζή, Τζιώτζιος, Γκιόση (ΕΠΣ Θράκης).

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Στ. Ουζούνωφ): Μπινόπουλος, Μπάμνιος, Φραγκούλης, Χατζάκος, Λειβαδιώτης, Δραγανίδης, Αβογιάν (78’ Λουϊζίδης Θ.), Μερτίκας (90+2’ Αλεξίου), Λίτσκας (90+1΄Πιτσόκος), Εμρέ, Ζυγκερίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Κ. Βουρδόγλου): Συριτούδης, Θάνος, Τσαμουρλίδης, Παρασκευάς, Τσορμπατζίδης, Μπαρμπαγιάννης, Πελτέκης (89’ Σιμιτσάκης), Κυριζάκης (46’ Ερκάν), Τορομανίδης, Τσέκος (58’ Θεοδωράκης), Γωνιάδης.