ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 1 – 1

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  1 – 1

Γλίτωσε τα χειρότερα

Παίζοντας με αποφασιστικότητα και ανεβάζοντας την απόδοσή του μετά την είσοδο του Πελτέκη ο Εθνικός  ήρθε ισόπαλος με την Καλαμαριά 1-1 παρότι τις πολλές απουσίες που είχε. (Στον πάγκο κάθισε και ο 3ος τερματοφύλακας για να συμπληρωθεί η 18αδα). Από την άλλη η Καλαμαριά δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και στο τέλος επαναπαύτηκε με τον βαθμό της ισοπαλίας αφού έπαιζε από το 54΄και με 10 παίκτες.

Ο αγώνας

4’ Φάουλ Tορομανίδη άουτ.

11’ Κόρνερ του Προβατίδη στο 2ο δοκάρι ο Παπαδημητρίου νσουτ άουτ.

16’ Μετά από σέντρα του Προβατίδη ο Συριτούδης μπλοκάρει το χλιαρό σουτ του Μωησίδη.

20’ Φάουλ του Προβατίδη σε κόρνερ ο Συριτούδης.

26’ Γέμισμα από το κέντρο του γηπέδου ο Παπαδημητρίου γίνετε κάτοχος της μπάλας και με σουτ ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους κάτω από τις διαμαρτυρίες των παικτών του Εθνικού για οφσάιντ.

54’ Δεύτερη κίτρινη –κόκκινη στον Γιαξή.

56’ Ο Κωσταντίνου πέφτει στα πόδια του Πελτέκη και διώχνει τον κίνδυνο για την εστία του.

67’ Σέντρα Θεοδωράκη γυριστή κεφαλιά Τσορπατζίδη λίγο πάνω από τα δοκάρια.

72’ Με σουτ κεραυνό του Πελτέκη ο Εθνικός φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

80’ Κλασική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Ζανέτου από το ύψος του πέναλτι να στέλνει την μπάλα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Συριτούδη.

83’ Ο Γωνιάδης κάτω από την πίεση των αμυντικών δεν μπόρεσε να βρει με προβολή την μπάλα απέναντι από τον Κωσταντίνου.

90+2’ Σουτ Θεοδωράκη από καλή θέση άουτ.

90+3’ Μετά από κόρνερ του Τσαμουρλίδη ο Σιμιτζάκης από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Πουλικίδης, Ζήρδας (ΕΠΣ Δράμας), Γκιόση (ΕΠΣ Θράκης).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Κ. Βουρδόγλου): Συριτούδης, Αμπραχανιάν (55’Πελτέκης), Τσαμουρλίδης, Παρασκευάς, Μπαρμπαγιάννης, Χελιδώνης, Θεοδωράκης, Τσορμπατζίδης, Σιμιτζάκης, Τορομανίδης, Γωνιάδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γ. Πολλαετίδης): Κωνσταντίνου, Μπουλκουρίδης, Τσαούσης, Μάντσιος, Μωησίδης, Γιαξής, Παπαδημητρίου (74’ Αθανασιάδης), Κουκουλέκης, Μήτσικας (84’ Μπονέρης), Προβατίδης (54’ Σαμαρόπουλος), Ζανέττου.