ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2 – 3

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  2 – 3

Άγγιξε το θαύμα… αλλά κράτησε την προσπάθεια

Για περίπου 15 λεπτά ο Αλέξης Αλεξίου και οι παίκτες του… άγγιζαν το θαύμα. Γιατί περί κάτι τέτοιου θα επρόκειτο κόντρα στον πρωτοπόρο Άρη που πάει «τρέχοντας» για την Football League. Ωστόσο στο τέλος έμεινε η προσπάθεια και ένα ζεστό χειροκρότημα για αυτήν, αφού οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν με 2-3 στο Σιδηρόκαστρο, πήραν την 8η τους νίκη, ξέφυγαν στο +7 από την 2η θέση και ποιος τους πιάνει.

Αν μη τι άλλο πάντως το ματς ήταν συναρπαστικό και το απόλαυσαν οι περίπου 1.000 φίλαθλοι που έδωσαν το παρών, καθώς η εξέλιξη στο σκορ και η άρνηση του Εθνικού Σερρών να παραδοθεί αμαχητί κράτησαν ζωντανό το ενδιαφέρον μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Η αλήθεια είναι πως ο Άρης ήταν ανώτερος με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, κάποιες από τις οποίες εξουδετέρωσε ο Μπαχταρλίεφ, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με το γκολ του Καπνίση στο 25΄, ωστόσο υπολόγιζε χωρίς τον Κρυστάλλη. Ο 33χρονος φορ που δεν είχε βρει δίχτυα φέτος “τιμώρησε” δύο φορές την άμυνα του Άρη, στο 54΄ και στο 66΄ πετυχαίνοντας γκολ που… τρέλαναν τους Σερραίους, αλλά δυστυχώς η χαρά δε κράτησε για πολύ. Ο Άρης ως έμπειρη και ποιοτική ομάδα δεν το έβαλε κάτω, ισοφάρισε άμεσα με τον Τάτο και με τον Καπνίδη λίγο πριν το φινάλε πανηγύρισε το τρίποντο.

11’ Σέντρα του Μπράβο από τα αριστερά, μπλόκαρε ο Μπαχταλίεφ.

23’ Κόρνερ του Τάτου, σκαστή κεφαλιά του Μελισσά η μπάλα ελάχιστα άουτ.

25’ Ο Ντούνης σούταρε από την μικρή περιοχή, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Καπνίδη που με προβολή άνοιξε το σκορ για τον Άρη, 0-1.

35’ Κόρνερ του Τάτου, πρώτη κεφαλιά του Καπνίδη με τον Ντούνη να στρώνει στον Ιντζίδη που σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ήταν άτυχος, κερδίζοντας μόνο το κόρνερ, από απόκρουση του Κασμερίδη.

38’ Γύρισμα του Καζναφέρη, εξαιρετικό σουτ από την γωνία της μεγάλης περιοχής του Ντούνη, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπαχταρλίεφ.

39’ Κόρνερ από τον Ν’ Λουντούλου, ο Τάτος μόνος στη μικρή περιοχή, κοντρόλαρε, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

48’ Καλό σουτ του Καπνίδη, η μπάλα λίγο άουτ.

52’ Ωραία προσπάθεια και σουτ του Ντούνη από τα δεξιά και πάλι η μπάλα ελάχιστα άουτ.

54’ Από Πάσα του Παπίτσα ο Κρυστάλλη με σουτ μέσα από την περιοχή ο Κρυστάλλης ισοφαρίζει σε 1-1, μετά από ολιγωρία στην άμυνα του Άρη.

56’ Κόρνερ του Τάτου, πιο ψηλά απ όλους ο Μελισσάς, η μπάλα άουτ.

65’  Και πάλι πιάστηκε στον ύπνο η άμυνα του Άρη με τον Κρυστάλλη να πετυχαίνει το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

67’ Ο Τάτος μετά από γύρισμα του Ντούνη με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή ισοφάρισε σε 2-2.

68’Δοκάρι για τον Άρη από εξαιρετικό πλασέ του Ρόβα.

85’ Σέντρα του Πόι από τα αριστερά, κεφαλιά του Καπνίδη και 2-3.

89’ Αλλαγή της μπάλας του Τάτου με τον Πόι, σουτ από τον πρώτο μπλόκαρε ο Μπαχταρλίεφ.

90’ Μπάσιμο του Ντούγκα στην περιοχή του Άρη το σουτ του ήταν άστοχο.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Σημαιάκης, Κελάζογλου, Μαλανδρής (Χαλκιδικής).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ (Α. Αλεξίου): Μπαχταρλίεφ, Παπαδόπουλος, Σαϊνατούδης (50’ Παπίτσας), Παυλίδης, Κασμερίδης. Θυμιάτης, Κατσαρός (82’ Πολυζωΐδης), Αγγελίδης, Κρυστάλης (87’ Μουτίδης), Ντούνγκα, Γεωργιάδης.

ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Tζινάρ. Καλογέρης (76’ Κυβελίδης), Ιντζίδης, Ρόβας, Μελισσάς, Ραούλ Μπράβο, Καζναφέρης, Ν’ Λουντούλου (58’ Πόι), Καπνίδης (88’ Τσουμάνης), Τάτος, Ντούνης.

Αλεξίου: «Η εμπειρία κέρδισε την απειρία»

Ο προπονητής του Εθνικού σερρών, Αλέξης Αλεξίου, μίλησε μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Άρη, αποδίδοντας την ήττα στην ομάδα του στην έλλειψη εμπειρίας των παικτών του.

«Αδικούμαστε από το αποτέλεσμα. Παίξαμε πολύ καλά. Η εμπειρία κέρδισε την απειρία. Τα γκολ που φάγαμε ήταν πολύ εύκολα. Δεν έχω κανένα παράπονο από τους παίκτες μου. Παιχνίδι που το γυρνάμε στο 65΄, σε 2-1 δεν γίνεται να το χάσεις. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο», τόνισε αρχικά ο 52χρονος κόουτς, για να συνεχίσει αναφερόμενος στον Άρη:

«Ο Άρης έχει μεγάλη ιστορία. Είναι αμαρτία που παίζει στη Γ Εθνική. Του εύχομαι να φύγει γρήγορα από αυτή την κατηγορία. Έχει πολύ έμπειρους παίκτες και καλό προπονητή. του εύχομαι ολόψυχα να επιστρέψει εκεί που ανήκει».