ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 1 – 2

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ  1 – 2

Νίκη δια πυρός και σιδήρου για τον Άρη στη Πτολεμαΐδα

Μετά από ένα καλό παιχνίδι που έγινε κάτω από καταρακτώδη βροχή και σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο ο πρωτοπόρος Άρης πήρε σπουδαίο διπλό στη Πτολεμαΐδα απέναντι στο ψυχωμένο Εορδαϊκό με 1-2.

Οι πρωτοπόροι αν και έπαιξαν για 35 λεπτά με δέκα παίκτες και για 19 με 9 κατάφεραν να διατηρήσουν τη πρωτοπορία που πήραν στο πρώτο ημίχρονο, παίζοντας με την εμπειρία τους στην επανάληψη.

Από την άλλη ο Εορδαϊκός δέχθηκε 2 «φθηνά» γκολ και ειδικά αυτός τις καθυστερήσεις ήταν τελικά το καθοριστικό. Πραγματοποίησε πάντως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, παίζοντας με ψυχή και πάθος και αν συνεχίσει να παίζει έτσι θα πάει πολύ καλά. Φωνάζει μάλλον δίκαια για τη φάση του 6ο όπου ο Γιόνδης ανατράπηκε μέσα στη περιοχή από τον Ιντζίδη.

Το παιχνίδι που παρακολούθησαν πάνω από 1500 φίλαθλοι (ανάμεσα τους και 400 φίλοι του Άρη) διαιτήτευσε ο κ. Κατσικογιάννης από το Σ.Δ. Ηπείρου (Καραλής από τον ίδιο σύνδεσμο και Μωυσιάδης από το Σ.Δ. Γρεβενών). Απέβαλε με 2η κίτρινη τους Καζναφέρη και Nludulu και έδειξε κίτρινες στους Λιάμη, Κλάζογλου, Γιόνδη και Ιντζίδη.

6’ Ολιγωρία της άμυνας του Άρη, μαρκάρισμα του Ιντζίδη στον Γιόνδη με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι.

9’ Σουτ του Καλογέρη, η μπάλα άουτ.

12’ Σουτ του Πουλίδη από πολύ μακριά, δεν αιφνιδιάστηκε ο Σιδεράκης που μπλόκαρε εύκολα.

13’ Πέναλτι για τον Άρη, από σέντρα του Τσουμάνη και χέρι του Κλάζογλου, ο Τάτος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και έκανε το 0-1.

21’ Σουτ του Αμαραντίδη, εκτίναξη Σιδεράκη και εκπληκτική απόκρουση σε κόρνερ.

36’ Δεύτερη κίτρινη στον Καζναφέρη για χέρι, με 10 παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης ο Άρης.

42’ Απευθείας φάουλ του Γιόνδη, η μπάλα ψηλά άουτ.

45’ Ο Ρόβας βρήκε τον Ντούνη, ο οποίος κατέβασε πολύ ωραία και με δυνατό σουτ έγραψε το 0-2.

49’ Καλό σουτ του Γιόνδη λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Σιδεράκη και κατέληξε σε κόρνερ.

50’ Ο Καπνίδης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Περπερίδη με σουτ πίσω από το κέντρο, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

54’ Εξαιρετική προσπάθεια του Τάτου από τα δεξιά, σέντρα στη μικρή περιοχή με την κεφαλιά του Καπνίδη να περνάει ελάχιστα άουτ.

60’ O Πασχαλίδης την σέντρα, με κεφαλιά του Μαυροματίδη, ο Εορδαϊκός μειώνει το σκορ σε 1-2.

67’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Χαραλαμπίδη για τον Εορδαϊκό, με δεύτερη προσπάθεια ο Ν΄Λουντούλου κατάφερε να τον ανακόψει στη μικρή περιοχή για να απομακρύνει ο Μελισσάς.

72’ Με 9 παίκτες ο Άρης. Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ν’ Λουντούλου.

73’ Δυνατό χτύπημα φάουλ του Μαυροματίδη, μπλόκαρε ο Σιδεράκης.

79’ Εξαιρετική επέμβαση του Σιδεράκη, από κόρνερ, σε σουτ του Ιωαννίδη.

82’ Σουτ του Ιωαννίδη, η μπάλα πολύ άουτ.

90’ Γυριστό του Γιόνδη, η μπάλα μακριά αουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Κατσικογιάννης, Καραλής (Ηπείρου), Μωυσιάδης (Γρεβενών).

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ (Δ. Σιαπανίδης): Περπερίδης, Πασχαλίδης, Συμεωνίδης, Λιάμης (87’ Ρέββας), Κλάζογλου, Κουλίδης, Σερσεμής, Αμαραντίδης (80’ Ακριτίδης), Γιόνδης, Χαραλαμπίδης, Μαυροματίδης.

ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ: (Ν. Αναστόπουλος): Σιδεράκης, Καλογέρης, Τσουμάνης, Ρόβας, Μελισσάς, Ιντζίδης, Καζναφέρης, Ν’ Λουντούλου, Καπνίδης (70’ Κυβελίδης), Τάτος (74’ Σαμαράς), Ντούνης (46’ Πόι).