ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ – ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ 1 – 0

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ – ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ  1 – 0

Επιστροφή στις νίκες με πολύ άγχος για Εορδαϊκό

Ένα γκολ του Γιόνδη μόλις στο 4ο λεπτό χάρισε στον Εορδαϊκό μια πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια επί του Έβρου Σουφλίου με 1-0.

Ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα της Πτολεμαΐδας μετά από 8 παιχνίδια και όπως ήταν λογικό επανέφερε τα χαμόγελα στις τάξεις της ομάδας.

Ο Εορδαϊκός αν και προηγήθηκε νωρίς δεν μπόρεσε να αποτινάξει το άγχος και ειδικά στο 2ο ημίχρονο αν και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά καθόλου δεν μπόρεσε να σημειώσει ακόμα ένα τέρμα για να κλειδώσει τη νίκη.

Από την άλλη ο Έβρος ήταν παντελώς ακίνδυνος και ακόμα και στο 2ο που ο Εορδαϊκός οπισθοχώρησε δεν μπόρεσε να κάνει ούτε μια φάση.

Μόλις στο 4ο ο Σερσέμης έβγαλε κάθετη μπαλιά στο Γιόνδη που πλάσαρε εύστοχα τον Μπινόπουλο για το 1-0.

Στο 25ο ο Λουϊχίδης Χ. θα προλάβει τη τελευταία στιγμή το Μαυροματίδη και θα διώξει σε κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Συμεωνίδης αλλά ο Κλάζογλου από κοντά δεν θα μπορέσει να βρει τη μπάλα.

Στο 33ο ο Μπινόπουλος πρόλαβε τη τελευταία στιγμή το Μαυροματίδη.

Στο 54ο το σουτ του Αμαραντίδη από καλή θέση θα φύγει ψηλά άουτ.

Στο 57ο κόρνερ Χαραλαμπίδη κεφαλιά Σαββίδη άουτ και στο 69ο ο Μαυροματίδης έδωσε στον Χαραλαμπίδη που από καλή θέση σούταρε πάνω στο τερματοφύλακα.

Στο 77ο ο Γιόνδης ολομόναχος αντί να κάνει τη κεφαλιά προς την εστία προτίμησε να πασάρει στον Μπίκο και χάθηκε η ευκαιρία και τέλος στο 79ο ο Μαυροματίδης έβγαλε σε πλεονεκτική θέση του Κουλίδη αλλά τη τελευταία στιγμή έκοψε ο Χ. Λουϊζίδης.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Κολύτας, Βλάσσης, Γραικός (Κέρκυρας).

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ (Δ. Σιαπανίδης): Περπερίδης, Πασχαλίδης, Χαραλαμπίδης Θ. (90ο Λιάμης), Σαββίδης, Κλάζογλου, Κουλίδης, Συμεωνίδης, Σερσέμης, Γιόνδης (87ο Χαραλαμπίδης Μ.), Αμαραντίδης (73ο Μπίκος), Μαυροματίδης.

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Στ. Ουζούνωφ): Μπινόπουλος, Μπάμνος, Φακίτσας (63ο Λουϊζίδης Θ.). Λουϊζίδης Χ., Λειβαδιώτης, Δραγανακίδης, Αβογιάν, Εφραιμίδης. Λίτσκας (46ο Πιτσούκος). Μεμέτ (54ο λ.τ. Μέρτικας), Συγκελίδης.

Μετά το παιχνίδι οι 2 προπονητές δήλωσαν:

Στόγιαν Ουζούνοφ: «το ματς μπορούμε να το χωρίσουμε σε 2 μέρη. Στο πρώτο ημίχρονο ο Εορδαϊκός ήταν καλύτεροι και εκμεταλλευόμενοι το λάθος μας πέτυχαν το γκολ.στο 2ο ημίχρονο προσπαθήσαμε να αλλάξουμε τα πράγματα, είχαμε θέληση αλλά δεν μπορέσαμε να πετύχουμε κάτι καλό με τον Εορδαϊκό να κρατάει τη νίκη».

Δημήτρης Σιαπανίδης: «Πολλά μπορούμε να πούμε για το παιχνίδι και για την εβδομάδα που πέρασε. Πάνω από όλα όμως μετράει η νίκη που μας θα μας βοηθήσει και βαθμολογικά αλλά πάνω από όλα ψυχολογικά. Πρέπει να καλύψουμε σίγουρα το χαμένο έδαφος από τις απώλειες εντός που είχαμε και πιστεύω ότι θα το κάνουμε. Όταν έχει καιρό να κερδίσεις η νίκη έρχεται με πολύ άγχος  όπως και έγινε. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί, με τους παίκτες μου να βγάζουν εγωισμό και να δείχνουν ότι έχουν μέταλλο. Πιστεύω σε αυτή την ομάδα και θέλω να πιστέψουν και άλλοι σε αυτή. Με καλύτερη ψυχολογία τώρα περιμένω στη συνέχεια να πάμε ακόμα καλύτερα».

Ο σκόρερ του Εορδαϊκού Αντώνης Γιόνδης δήλωσε «είναι μια σημαντική νίκη, κρατάμε τους 3 βαθμούς με τη νίκη να μετράει πάνω από όλα. Δουλεύουμε σαν μια οικογένεια και δεν ακούμε κανένα».