ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ 1 – 1 Δίκαιη ισοπαλία στην Πτολεμαΐδα

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ  1 – 1

Δίκαιη ισοπαλία στην Πτολεμαΐδα

Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι που έγινε στη Πτολεμαΐδα Εορδαϊκός και Εθνικός Σερρών αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.

Μπροστά σε 400 περίπου φιλάθλους και σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο οι 2 ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο στο οποίο όμως δεν σκόραραν.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα, είχαν την πρωτοβουλία απέναντι σε ένα Εορδαϊκό που δεν είχε μπει καλά. Το γκολ όμως το πέτυχαν οι γηπεδούχοι που πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Εορδαϊκός μπήκε δυνατά αλλά από ένα λάθος στην άμυνα δέχτηκε την ισοφάριση. Στη συνέχεια πίεσε αλλά δεν κατάφερε να πετύχει ακόμα ένα γκολ και να πάρει και τη νίκη.

Στο 8ο κόρνερ Βλάχου κεφαλιά Κασμερίδη η μπάλα λίγο άουτ και στο 26ο φάουλ του Συμεωνίδη είχε την ίδια κατάληξη.

Στο 37ο ο Ιωαννίδης μπήκε από δεξιά σέντραρε και ο Παυλίδης βάζοντας τη προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Στο 52ο φάουλ Συμεωνίδη κεφαλιά Γιόνδη άουτ και 2 λεπτά μετά ο Ιωαννίδης έφυγε μόνος απέναντι στον Μπαχταρλίεφ αλλά καθυστέρησε και πρόλαβε και έκοψε ο Κασμερίδης.

Στο 57ο σουτ του Μπίκου ελάχιστα έξω και στο 62ο εκτέλεσε φάουλ από τον Νικολίτσα αδράνεια της άμυνας και ο αφύλακτος Κασμερίδης με σουτ ισοφάρισε.

Στη συνέχεια ο Εορδαϊκός πίεσε αλλά τα σουτ του Γιόνδη στο 80ο και του Αμαραντίδη στο 90ο δεν βρήκαν στόχο.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Μπούμπας, Ράπτη, Λιόντος (Ηπείρου).

ΕΟΡΔΑΙΚΟΣ (Δ. Σιαπανίδης): Περπερίδης, Πασχαλίδης (77’ Μαυροματίδης), Μπίκος (77’ Χαραλαμπίδης Μ.), Λιάμης, Σαββίδης, Κουλίδης, Συμεωνίδης, Σερσέμης, Γιόνδης, Ιωαννίδης , Αμαραντίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ (Α. Βάβαλης): Μπαχταρλίεφ, Πολυζωΐδης, Παπαβασιλείου Γ. (46ο Πατίτσας), Παυλίδης (54’ Θυμιάτης), Κασμερίδης, Καραγιαννίδης, Νικολίτσας, Κούτλας, Κρυστάλλης, Βλάχος, Κατσαρός (80’ Κεραμιδάς).