SUPER LEAGUE 2

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 4 – 2

Αγκάλιασε την πρωτιά, ίδια γεύση οι «Μαυραετοί»

Καταιγιστικός ο Ιωνικός επικράτησε εντός έδρας με 4-2 της Δόξας Δράμας, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League 2. Στην άλλη πλευρά οι Δραμινοί έδειξαν και πάλι τα αμυντικά τους προβλήματα και μετά από μια ακόμη μέτρια εμφάνιση υπέστησαν φυσιολογικά ακόμη μία ήητα παραμένοντας στην 3η θέση από το τέλος.

Από νωρίς η ομάδα της Νίκαιας μπήκε μπροστά στο σκορ (1-0) με σκόρερ τον συνήθη ύποπτο, Ματίας Κάστρο. Ο Αγιώτης γύρισε στον Στεφανάκο, ο οποίος μπερδεύτηκε, έχασε τη μπάλα και ο Κάστρο σε κενό τέρμα έγραψε το 1-0 στο 5’. Στο 24’ έγινε το 2-0 για τον Ιωνικό με εύστοχο πλασέ του Ρόλε, μετά από κλέψιμο του Μουμίν στην μεσαία γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός έκανε το 3-0 στο 66’ όταν ο Κάστρο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και τον Νιάσε με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Το 4-0 έγινε στο 70′ όταν ο Μάναλης με εξαιρετική σέντρα βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον αμαρκάριστο Κάστρο, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Δόξας.

Το μόνο που κατάφερε η Δόξα ήταν να μειώσει στο τελευταίο δεκάλεπτο σε 4-2 με δύο γκολ του Κόντου, στο 82′ και στο 90′

Οι φάσεις και τα γκολ

5’ Λάθος στην άμυνα της Δόξας Δράμας και ο Κάστρο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία για το 1-0.

15’ Ο Κάστρο μπαίνει μέσα στην περιοχή από τα αριστερά, πλασάρει, αλλά ο Στεφανάκος αποκρούει.

21′ Ο Μαυριάς έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Πινδώνης έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής και τον Αναγνωστόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά.

24’ Ο Μουμίν έκλεψε τη μπάλα από τον Πινδώνη, ο Ρόλε έγινε αποδέκτης, βγήκε απέναντι από τον Στεφανάκο και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.

30’ Ο Βλαχομήτρος έκανε το πλασέ, ο Στεφανάκος απέκρουσε.

66’ Κάθετη του Πλατέλλα στον Κάστρο που από δεξιά σεντράρει και ο επερχόμενος και αφύλακτος Νιάσε δεν χάνει την ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Δόξας.

70’ Ο Μάναλης κινήθηκε από τα αριστερά, σέντραρε υπέροχα και ο Κάστρο με καρφωτή κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

82’ Η Δόξα Δράμας μειώνει σε 4-1 με κεφαλιά του Κόντου, μετά από σέντρα του Κουτσιανικούλη από τα αριστερά.

90’ Ο Κόντος εκτέλεσε το πέναλτι, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι αλλά πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για το 4-2.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Γρατσάνης (Τρικάλων), Καραλής (Ηλείας), Τσολακίδης (Αθηνών). 4ος: Λάμπρου (Ευβοίας)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τσιριγώτης, Κύργιας, Κοτσώνης (74’ Μουστάκης), Παπαγεωργίου, Γκοτσούλιας, Μουμίν (62’ Νιάσε), Βλαχομήτρος (74’ Ματσούκας), Ρόλε (62’ Μάναλης), Πλατέλλας (83’ Κουϊρουκίδης), Κάστρο.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Μπολάκης, Κουκόλης (46’ Παπαργυρίου, 59’ λ.τρ. Μενσά), Άντερσον (71’ Κόντος), Αγιώτης, Παρασκευάς, Χάμοντ (46’ Μαρινάκης), Μπελεβώνης, Κουτσιανικούλης, Μαυριάς, Τάσιος (10’ λ.τρ. Πινδώνης).

Τα άλλο παιχνίδι:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1 – 2

«Χρυσή αλλαγή» ο Μπιανκόνι!

Ένα πολύ καλό παιχνίδι, με ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαιρίες στη Φιλιππούπολη και νικητή τον Λεβαδειακό με 1-2 και σκόρερ δις τον Μιγκέλ Μπιανκόνι, για την 20η αγωνιστική της Super League 2.

Με το καλημέρα, ο Απόλλωνας έχασε δύο ευκαιρίες στον αγώνα. Συγκεκριμένα στο 4’ η κεφαλιά του Γκόλια πέρασε άουτ, μετά από κόρνερ του Γιάκου. Στο 14’ ο Γιάκος έβγαλε με κάθετη πάσα σε τετ α τετ τον Ομπράντοβιτς, με τον Σέρβο φορ να σουτάρει άουτ.

Η πιο σημαντική στιγμή του Λεβαδειακού στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 33’ όταν ο Παναγιώτου έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Χατζής έδιωξε με κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στο Νίλι, με τον Ισπανό εξτρέμ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Γλύκο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 40’ η ομάδα της Λάρισας με τον Γιάκο να βγάζει τον Λίταινα σε τετ α τετ και τον Μένκα να του λέει «όχι».

Στο β’ μέρος και στην πρώτη του καλή στιγμή ο Λεβαδειακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ (0-1) στο 62’. Σκόρερ ο Μπιανκόνι, ο οποίος λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Γλύκου, μετά τη σέντρα του Νίκα από τα δεξιά. Στο 83’ ο Τασιούλης έκανε ωραία προσπάθεια και το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Μένκα έδιωξε δύσκολα.

Ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι στο 87′ όταν συγκρούστηκαν Νίλι-Τασιούλης μέσα από την περιοχή και τον Τσακαλίδη να καταλογίζει πέναλτι. Ο Χατζής ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-1.

Ένα λεπτό μετά και συγκεκριμένα στο 89′, ο Νίλι μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Χατζή και τον Τσακαλίδη να καταλογίζει την παράβαση. Ο Μπιανκόνι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι γράφοντας το 1-2 και χαρίζοντας αυτή τη σημαντική νίκη στους Βοιωτούς.

Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 90+4′ ο Μένκα έκανε σπουδαία απόκρουση στην κοντινή προβολή του Γκουντρουμπή.

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Βοηθοί: Γουρνιάς (Αν. Αττικής), Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας)

4ος: Αλάμπεης (Αθηνών)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Γλύκος, Καμπέρης, Σκούπρα, Χατζής, Γκόλιας (27’ λ.τρ. Λουκάς), Μπάλλας (67’ Τασιούλης), Λίταινας (81’ Γκουντρουμπής), Μπάμπης, Αθανασιάδης, Γιάκος, Ομπράντοβιτς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζιουζέπε Σανίνο): Μένκα, Τσάπρας, Τζημόπουλος, Λιάγκας, Νίκας (85’ Θεοχάρης), Πολέτο (59’ Μαρίνος), Μεχία, Νίλι, Mυτίδης (59’ Μπιανκόνι), Κωστή (68’ Κονέ), Παναγιώτου.