FOOTBALL LEAGUE

ΚΑΒΑΛΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 0 – 1

Έμφραγμα στις καθυστερήσεις

Με δυο πρόσωπα ο ΑΟΚ, ένα μέτριο στο πρώτο ημίχρονο και ένα καλό στην επανάληψη έχασε στις καθυστερήσεις κόντρα   στη Νίκη Βόλου. Ήθελε τη νίκη για να πλησιάσει ακόμη περισσότερο τον Ιωνικό που έχασε στην Τρίγλια . Δεν τα κατάφερε. Δεν άξιζε να χάσει σύμφωνα με την εικόνα της επανάληψης.  Οι ξένοι της Νίκης Βόλου έκαναν τη ζημιά.

Το ακυρωθέν γκολ του Γαβριηλίδη συζητιέται σε μεγάλο βαθμό. Μάλλον υπάρχει αδικία σε αυτή τη φάση.

Στα πρώτα 45 λεπτά η Νίκη είχε τον έλεγχο του αγώνα. Ο ΑΟΚ δεν είχε ρυθμό και στο χώρο της μεσαίας γραμμής δεν έπαιρνε τις πρώτες μπάλες. Οι γηπεδούχοι δε δημιούργησαν ευκαιρίες ενώ η Νίκη απείλησε σε 2-3 περιπτώσεις. Στην επανάληψη ο ΑΟΚ ήταν περισσότερο απειλητικός, ανεβάζοντας την απόδοση του.

Δεν κατάφερε να σκοράρει ενώ η Νίκη στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν απειλητική.

2` σουτ του  Ντομίγνκεζ εξαιρετική απόκρουση του Δήμιζα

23` φάουλ του Ντομίνγκεζ λίγο άουτ

32` σουτ του Μπαταλίνι από καλή θέση άουτ

45` ευκαιρία με τον Κρουζ για τη Νίκη Βόλου με σουτ από κοντινή απόσταση που μπλόκαρε ο Δήμιζας

50` σουτ του Λ. Ορφανίδη άουτ

63` σουτ του Καθάριου άουτ

65` σουτ ο Σκαθαρούδης σώζει ο Αποστολίδης

80` ακυρώθηκε γκολ του Γαβριηλίδη με κεφαλιά. Ελέγχεται ο βοηθός.

90+ σέντρα Μπαταλίνι, κεφαλιά του Κρουζ το 0-1

ΑΟΚ: Δήμιζας, Καζαντζίδης 50` Λ. Ορφανίδης , Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Καθάριος 86` Οκαν , Στίκας, Μαϊδανός, Π. Ορφανίδης, Κουτσούμπας, Σκαθαρούδης 71` Β. Παπαδόπουλος.

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Κυριακίδης Σ, Αλιατίδης, Κάρδαρης 17` Κ. Κυριακίδης  90` Βοσκόπουλος , Τσιμπούκας, Μπιτσάκος, Κρουζ, Γκαρσία, Μπαλάφας, Ντομίνγκεζ 71` Καμπαγέρο , Μπαταλίνι.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΒΕΡΟΙΑ 1 – 1

Χαμένοι και οι δύο στην Παραλία

Η Καλαμάτα έμεινε στο 1-1 με την Βέροια, παρέμεινε στην τελευταία θέση της Football League, ενώ και η Βέροια έχασε κάθε ελπίδα για άνοδο μετά τη νέα γκέλα!

Σκληρό και χωρίς μεγάλες φάσεις παιχνίδι. Αρκετές διακοπές στο ματς εξαιτίας των πολλών φαουλ. Στο 24′ το πρώτο σουτ του Μεληκιώτη για τη Βέροια, μπλόκαρε ο Στεφανάκος άνετα.

Η Καλαμάτα κέρδισε πέναλτι στο 32′. Ο Πολύζος ανέτρεψε καθαρά τον Τόλι και ο Οσμάνατζιτς το εκτέλεσε εύστοχα για να κάνει το 1-0. Η Βασίλισσα του Βορρά ξύπνησε. Στο 44′ κέρδισε κόρνερ, μετά την εκτέλεση η μπάλα έφτασε στον Μεληκιώτη που από κοντά αμαρκάριστος έκανε το 1-1!

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν! Ο Αναστόπουλος ρίσκαρε για να πάρει το ματς. Ο Οσμάνατζιτς στο 48′ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία σε τετ-α-τετ!

Ο διαιτητής Ματσούκας έβγαλε αρκετές κίτρινες για σκληρά μαρκαρίσματα, ενώ απέβαλε τον Γκιοατά για την Καλαμάτα στις καθυστερήσεις! Μοναδική αξιόλογη φάση στο δεύτερο 45λεπτο στο 89′ για την Βέροια με τον Στεφανάκο να σταματά εντυπωσιακά τον Πασά!

Κόκκινη κάρτα δόθηκε και στον Μαραγκό μετά το τέλος του αγώνα για διαμαρτυρίες!

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Αναστόπουλος): Στεφανάκος, Τόλι, Πανάγου(70′ Αλεξόπουλος), Τριποτσέρης, Γκιοατά, Χριστοφιλέας, Ζαχαρόπουλος, Νατσιόπουλος, Οσμάνατζιτς(80′ Τριανταφυλλάκης), Μπουσμπίμπα, Ηλιόπουλος(46′ Τιάγκο)

ΒΕΡΟΙΑ (Γεωργιάδης): Πολίτης, Μουχάλης, Λεφίδης(82′ Κανούλας), Στάμου, Μαραγκός, Μπλέτσας, Πολύζος, Παυλίδης(70′ Χαντζάρας), Σιμόνι, Μεληκιώτης(78′ Καραγιάννης), Πασάς.

N.ΤΡΙΓΛΙΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ  1 – 0

Αύξησε τις ελπίδες της

Η Τρίγλια φιλοξένησε τον Ιωνικό, με τους γηπεδούχους να νικούν με 1-0, με σκόρερ τον Παπαδημητρίου στο 83′.

Πρώτη φάση στο παιχνίδι, το σουτ του Νίκου Κρητικού στο 8′, το οποίο μπλόκαρε ο Παλαβράκης. Ο Κουϊρουκίδης απείλησε στο 32′ με σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά,  με τον πορτιέρο της Τρίγλιας να διώχνει δύσκολα.

Η πρώτη καλή στιγμή της ομάδας από την Χαλκιδική ήρθε στο 57′, με κεφαλιά του Σαρβανίδη από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρίτο, με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουρεπίνη.

Τρομερή χαμένη ευκαιρία έχασε η Τρίγλια στο 67′ με Μπρίτο. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός, μετά από πάσα του Ναζλίδη, πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ με τον Κουρεπίνη να αποκρούει και η μπάλα να σταματάει στο αριστερό του δοκάρι.

Στο 83′ η Τρίγλια έκανε το 1-0 με τον Παπαδημητρίου. Ο Σαρβανίδης με κούρσα από τα αριστερά, πάσαρε στον Παπαδημητρίου, με τον τελευταίο να κάνει το 1-0 σε κενό τέρμα. Δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκαν οι Σαρβανίδης και Στέλιος Κρητικός με απευθείας κόκκινη.

Το τελικό 1-0, διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε και η ομάδα του Γιάννη Πολλαετίδη πέτυχε μια μεγάλη νίκη επί του Ιωνικού.

Τρίγλια (Πολλαετίδης): Παλαβράκης, Ζώτος, Κουρέλλας, Σγουρής, Παπαστεριανός, Καλαϊτζίδης (87′ Παντεκίδης), Ευθυμιάδης, Μπρίτο, Ναζλίδης (89′ Μαντζίρης),  Σαρβανίδης, Σμυρλής (54′ Παπαδημητρίου)

Ιωνικός (Χαραλαμπίδης): Κουρεπίνης, Πολίμος, Κολλαράς, Ιωάννου, Παπατζίκος, Γκοτσούλιας (74′ Τιεντσέ), Μάναλης (55′ Ματσούκας), Ν. Κρητικός, Σ. Κρητικός, Κουϊρουκίδης (64′ Σμυρλής), Βλαχομήτρος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ 0 – 1

Σε θέση ανόδου

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Διαγόρας απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου με 1-0, για την 23η αγωνιστική της Football League. Η ομάδα της Ρόδου ανέβηκε στην τρίτη θέση, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο.

Καλύτερος ο Διαγόρας στο πρώτο 20 λεπτό είχε μια κεφαλιά του Μπαρμπαρούση μόλις άουτ στο 14′. Ο Γιδόπουλος έδιωξε σωτήρια στο 20′ κεφαλιά του Παπατσαρούχα και στο 35′ σουτ του Κασνέτσι. Η ομάδα της Ρόδου τελικά βρήκε το γκολ πριν φύγει το ημίχρονο με μακρινό σουτ του Μπουρλάκη.

Η μοναδική ευκαιρία του Ολυμπιακού ήταν μία προσπάθεια του Τσίτα στο 38′ αλλά στο τελείωμα του κόπηκε!

Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν καλύτερος στο β’ μέρος – το οποίο δεν είχε πάντως καλό ρυθμό – και στο 59΄ είχε μία καλή εκτέλεση φάουλ του Κέρι.

Στο 62΄ Κέρι και Σκοπελίτης συνεργάστηκαν και πάλι με τον δεύτερο να βγάζει τη σέντρα και τον Τσίτα να κάνει την κεφαλιά για να στείλει την μπάλα ψηλά άουτ.

Ο Διαγόρας διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμά του και κράτησε τη νίκη.

Ολυμπιακός Βόλου (Σολάκης): Γιδόπουλος, Γραικός (57’ Μητρόπουλος), Βασιλούδης, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης, Τσίτας, Κέρι, Ράντι (62’ Κόλα)

Διαγόρας Ρόδου (Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Παπαδόπουλος, Προβατίδης, Κασνέτση, Καρπαθάκης, Πινιώτης, Μπουρλάκης (86’ Σερτζίνιο), Μπαρμπαρούσης, Πατσαρούχας (90’ Αγιώτης), Γούλας (65’ Μανωλάκης)