FOOTBALL LEAGUE

ΚΑΒΑΛΑ – ΠΙEΡΙΚΟΣ 3 – 0 : Ασταμάτητη και 4Χ4

ΚΑΒΑΛΑ – ΠΙEΡΙΚΟΣ 3 – 0

Ασταμάτητη και 4Χ4

O AOK επικράτησε με 3-0 του Πιερικού στο Δημοτικό Στάδιο «Ανθή Καραγιάννη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, του Βορείου ομίλου, της Football League.

Οι παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη μπήκαν αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο, «καθάρισαν» το ματς με τρία γκολ των Αδαμάκη (47′, 85′) και Στίκα (49’) και κατάφεραν να φτάσουν στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Football League.

Μετά τα μισά του α’ μέρους όπου ο Πιερικός είχε την υπεροχή, η Καβάλα ανέβασε την απόδοση της και φάνηκε πιο απειλητική ειδικά μετά το ημίωρο. Συγκεκριμένα, η ομάδα της Πιερίας έχασε δύο καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με τον Ιντζόγλου στο 9’ και τον Δεμηρτζόγλου στο 28’. Η καλύτερη στιγμή του ΑΟΚ στο α’ μέρος ήταν στο 37’, όταν ο Παπαδόπουλος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Αλεξιάδης και με τη βοήθεια του Ιντζόγλου μπλόκαρε.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Καβάλα, κάνοντας το 1-0 με τον Αδαμάκη στο 47’ και το 2-0 στο 49’ με τον Στίκα. Ο Βαλαβανόπουλος έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά, έδωσε την πάσα στον Αδαμάκη, ο οποίος με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αλεξιάδη ανοίγοντας το σκορ (1-0). Δύο λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 49’ ο ΑΟΚ έφτασε και στο 2-0, όταν μετά από φάουλ του Ορφανίδη από τα δεξιά, ο Στίκας έπιασε την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Πιερικού. Το καταστροφικό δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους για τον Πιερικό ολοκληρώθηκε στο 55’ όταν αποβλήθηκε ο Γιαλαμίδης. Ο αμυντικός των ασπρόμαυρων ανέτρεψε τον Κόκκορη στο ημικύκλιο της περιοχής και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή του αγώνα κ. Κακουλίδη. Το «κερασάκι στην τούρτα»…. έβαλε ο Αδαμάκης για τον ΑΟΚ στο 85′ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, 3-0.

ΚΑΒΑΛΑ (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλάρας, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (57’ Κέρθι), Θωμαΐδης (81′ Βακιρτζής), Βαλαβανόπουλος (74′ Μελισσόπουλος), Ορφανίδης (74′ Γεωργακόπουλος), Παπαδόπουλος (46’ Αδαμάκης).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Παναγιώτου-Θεοδοσιάδης): Αλεξιάδης, Τοπαλίδης (59’ Κανταρτζής), Χαρτσιάς, Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Μακρής, Παπαδόπουλος, Ιντζόγλου (74′ Ίτσιος), Κυβελίδης (74′ Μηλιώτης), Γκατσολάρι (87′ Τακίδης), Δεμηρτζόγλου (59’ Μπουόλι).

ΒΕΡΟΙΑ – ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ 2 – 0

Με δυο γκολ του Πόζογλου στο δεύτερο μέρος, η Βέροια επικράτησε με 2-0 του Αλμωπού και πέτυχε την τέταρτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Football League.

Στο πρώτο μέρος η Βέροια είχε τέσσερις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για γκολ. Στο 8’ ο Πασάς σημάδεψε δυο φορές το δοκάρι από κοντά, με κεφαλιά και σουτ. Στο 11’ ήταν ο Λουκίνας που δεν μπόρεσε να νικήσει με διπλή ευκαιρία τον Μένιο. Τόσο η κεφαλιά του όσο και το σουτ από κοντά αποκρούστηκαν.

Στο 11’ ο Πασάς μπήκε από αριστερά και έκανε το σουτ αλλά πάλι ο Μένιος απόκρουσε ενώ στο 15’ ο Λουκίνας δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, σε άδεια τέρμα.

Ο Αλμωπός είχε μια ευκαιρία στο 39’ αλλά ο Ρογγότης δεν κατάφερε να πλασάρει από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος, η Βέροια έφτασε στο σκοράρισμα. Στο 61’ ο Πόζογλου, μετά από σέντρα του Μούργου, έγραψε με κεφαλιά το 1-0. Στο 79’ πάλι ο Πόζογλου με κοντινό πλασέ, μετά από ασιστ του Σιμόνι, σημείωσε το 2-0.

ΒΕΡΟΙΑ (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος (72’ Πεταυράκης), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (81’ Μπλέτσας), Βεργώνης, Καραγιάννης (58’ Μούργος), Αποστολόπουλος (58’ Πόζογλου), Πασάς, Λουκίνας (72’ Σιμόνι).

ΑΛΜΩΠΟΣ (Τυριακίδης): Μένιος (77’ Ιωαννίδης), Μουντζούρης, Κουρούπης (25’ Τούφας), Μανιός (60’ Πέττας), Ρογγότης, Γκαγιέγκο, Κοζάκης (77’ Ασλαμπάλογλου), Εππάς, Κολτσίδας, Χατζάρας, Λουσέρο (60’ Γκέσιος).

ΑΕΠ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 0 – 2

Νικηφόρα πέρασε από την Κοζάνη ο Πανσερραϊκός, καθώς επικράτησε 2-0 της ΑΕΠ Κοζάνης στο ΔΑΚ Κοζάνης για την 4η αγωνιστική της Football League. Τα «Λιοντάρια» έφτασαν στους 7 βαθμούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Πράντο ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα για τα «Λιοντάρια» μέσα σε διάστημα τριών λεπτών(51′, 54′).

Οι ποδοσφαιριστές του Πέτρου Στοΐλα, έδειξαν από το πρώτο λεπτό τις διαθέσεις τους. Έχασαν ευκαιρίες με Ζέρη στο 1′ και στο 19′, Πράντο στο 27′ και 35΄ και τα γκολ ήρθαν στο β’ μέρος.

Στο 52′ ο Κόντσι έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Πράντο να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ψάρρα. Ο Αργεντινός επιθετικός και στην επόμενη φάση μετά το γκολ που σημείωσε, έκανε και πάλι του… κεφαλιού του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη συνεχόμενη φορά διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα από πολύ νωρίς.

ΑΕΠ ΚΟΖΑΝΗΣ (Ναντβόρνικ): Ψάρρας, Τρομπούκης, Κυριαλάνης, Κοτταρίδης, Καραγιαννίδης, Ταΐρης, Λι, Φράνκο, Νικολίτσας, Τσικόπουλος, Τσιάρας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Στοΐλας): Καβουσάκης, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Ζέρης (46′ Κάλι), Πίντο, Κρητικός, Μαρκιόνι (65′ Ψάλτης) , Κόντσι, Γεωργιάδης (65΄Πέτρου), Λουφάκης (Γράβας), Πράντο (87′ Γκούρτσας).

ΟΛΥΜΠ. ΒΟΛΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ 1 – 0

Ο Ολυμπιακός Βόλου αν και κινδύνεψε στο τέλος, επικράτησε εν τέλει με 1-0 του Απόλλωνα Πόντου στο Δημοτικό Στάδιο της Νεάπολης και επέστρεψε στις νίκες για το Πρωτάθλημα της Football League.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι δεν ήταν καλό. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αναπτυχθεί. Ο Απόλλωνας πίεζε ψηλά, δημιουργώντας προβλήματα στη κυκλοφορία της μπάλας. Στο 15′ ο Παπαδημητρίου δεν βρήκε εστία σε σουτ. Ο Απόλλωνας είχε τις… στιγμές του με Νύκταρη στο 19′ και Δαλανιόπουλο στο 37′.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε στο πρώτο λεπτό, στο 46’, να ανοίξει το σκορ. Από μπαλιά που έγινε μέσα στην περιοχή, ο Μάντζαρης έκανε άστοχη έξοδο, με τον Παπαδημητρίου να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Και στο 90+3′ είδαν την τύχη… να τους γυρίζει την πλάτη. Ο Νύκταρης μπήκε στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού πλάσαρε ψηλοκρεμαστά τον Ξενοδόχοφ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του και έξω.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BOΛΟΥ: Ξενοδόχοφ, Γραικός (31’ λ.τρ. Τζούριτς), Μπουτζίκος, Φιλίποβιτς, Γιαννίτσης, Αγρόδημος (87’ Παπακώστας), Κόλα, Βουκελάτος (73’ Ερέρα), Σκοπελίτης, Τσαγκαλίδης, Παπαδημητρίου (87’ Βασιλούδης).

ΑΠΟΛΩΝ Π.: Μάντζαρης, Δαλιανόπουλος, Ζήσης (46’ Χατζηαθανασίου), Νύκταρης, Βαφειάδης, Μουρατίδης (66’ Φάγκος), Δεινόπαπας, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ – ΠΟ Ν. ΤΡΙΓΛΙΑΣ 0-0

Σε ένα ματς με ελάχιστες καλές φάσεις Θεσπρωτός και Τρίγλια έμειναν στο 0-0 για την 4η αγωνιστική της Football League.

Πολύ κακό το πρώτο 45λεπτο. Ισορροπημένο παιχνίδι με μία κεφαλιά του Κοντοέ στο 17′ άστοχη, και ένα σουτ του Πατσέκο στο 38′ να περνά ελάχιστα έξω από την εστία του Παλαβαράκη.

Καλύτερο το δεύτερο μέρος. Ο Σαραντίδης στο 70′ και ο Σμυρλής στο 79′ άγγιξαν το 1-0. Ο πρώτος είχε νέα ευκαιρία γύρω στο 89′ με κεφαλιά, ενώ στις καθυστερήσεις η Τριγλία πήγε να κλέψει το ματς με τον Παπαστεριανό να μην μπορεί να σκοράρει μέσα από την περιοχή του Κολιοφούκα.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κολιοφουκας, Διγκόζης (84′ Τ. Γώγος), Κοντοές, Κώνσταντακοπουκος, Κωνσταντίνου, Μπίκας, Πέντσας (55′ Καζβιρόπουλος), Σαραντίδης, Σταυρίδης, Πατσέκο (90+1′ Ζιώγας), Ραμιρεζ.

ΠΟ Τρίγλιας (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Σενγκιέρκις, Α. Παπαστεριανός, Βοσκόπουλος, Μ. Παπαστεριανός, Οσμάνατζιτς, Δόρης, Τότσκα, Ζγκούρη, Σμυρλής.