Καρδίας και Παραλίμνιου η άνοδος στη Γ Εθνική

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Γ ΕΘΝΙΚΗ

Καρδία και Παραλίμνιου την άνοδο στη Γ Εθνική

Επεισοδιακά ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική στον 2ο όμιλο της διαδικασίας των αγώνων μπαράζ ανόδου στην Γ Εθνική κατηγορία, όπου στο Παραλίμνιο είχαμε διακοπή από την αποχώρηση του Μακεδονικού διαμαρτυρόμενος για την διαιτησία και μηδενίζεται δίνοντας την άνοδο στον Απόλλων, ενώ η Καρδία που ανεβαίνει και αυτή δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει και αυτή με σκορ 4-0 της αδύναμης Δόξας Πετρούσας.

Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ – ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ  4 – 0

Μία από τις ιστορικότερες στιγμές στην ιστορία του βιώνει αυτή την στιγμή ο ΑΟ Καρδίας, καθώς επικρατώντας της Δόξας Πετρούσας σήμερα με 4-0, είναι και μαθηματικά στην Γ εθνική.

Ο ΑΟΚ επέβαλλε από την αρχή τον ρυθμό του, δεν άφησε τον αντίπαλό του να αντιδράσει και με δράστες τους Καμπουρίδη, Χατζηδρόσο και Χαρίση πήρε την σπουδαία νίκη – άνοδο στην Γ’ εθνική κατηγορία!

Σκόρερ: Καμπουρίδης (33′, 40′), Χατζηδρόσος (70′), Χαρίσης (80′).

Διαιτησία: Μανάσης (Τζανής – Σταφύλης) – Από τον Σύνδεσμο των Τρικάλων

Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ (Β. Αλεξόπουλος): Φαρμάκης, Μαυρής (50′ Στεφανίδης), Κουκουρώνας, Μπιμπισίδης, Καμπουρίδης (73′ Ιωαννίδης), Συρόπουλος (85′ Κολιούδης), Ξανθόπουλος, Χατζηδρόσος, Δούκας, Χαρίσης, Προσκυνητόπουλος.

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ (Κ. Τσιακίρης): Στόϊκος, Ξενίδης, Ασλανίδης Α. , Γιαννίκης, Φυντάς (46′ Ασλανίδης Ν.), Καραγιαννίδης, Κύρτσης, Άρμεν, Γεωργιάδης, Μιχαλάκης, Ζεδαμάνης (60′ Ματάς).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (διεκόπη – 3-0 α.α.)

Αποχώρησε ο Μακεδονικός και μηδενίζεται, στη Γ Εθνική οι Σερραίοι

Ο Απόλλων Παραλιμνίου είναι από σήμερα στην Γ’ Εθνική κατηγορία καθώς σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι όπου διεκόπη, στο 57΄λεπτό λόγω αποχώρησης του Μακεδονικού από το γήπεδο πήρε τη νίκη με 2-1.

Το συγκρότημα του κ. Κουζουτζίδη μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 8′ λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Τσουλχά. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και μετά από συνεχόμενες προσπάθειες στην αντίπαλη εστία έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με το θαυμάσιο γκολ του Στασινόπουλου. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς αλλαγή στο σκορ και οι δύο ομάδες θα έκαναν τη προσπάθεια τους στο δεύτερο μέρος με στόχο τη νίκη – άνοδο στην ανώτερη κατηγορία.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Απόλλων κατάφερε και έκανε το 2-1 με τον Λιάρα, ο οποίος έδωσε φωτιά στην αναμέτρηση. Μετά από τέσσερα λεπτά ο Μπασκάκης του Μακεδονικού έκανε πέναλτι στον Αγγελακά σύμφωνα με τον διαιτητή, μια απόφαση που όχι μόνο έφερε τις έντονες αντιδράσεις των φιλοξενουμένων, αλλά ο πρόεδρος του Μακεδονικού Παύλος Ανδρώνης πήρε την ομάδα από τον αγωνιστικό χώρο και η αναμέτρηση διακόπηκε.

Τα πνεύματα δεν ηρέμησαν, ο αγώνας διεκόπη οριστικά και ο Απόλλων Παραλιμνίου κατέκτησε την άνοδο στη Γ’ Εθνική κατηγορία.

8’ Σε θέση έξω αριστερά, ο Κωνσταντινίδης γίνεται κάτοχος της μπάλας, πραγματοποιεί σέντρα ακριβείας στο πρώτο δοκάρι, ο Τσουλχάς πετάγεται και με εξαιρετικό εναέριο γυριστό σουτ κάνει το 1-0.

14’ Ο Τσουλχάς από δεξιά πραγματοποίησε πολύ ωραία σέντρα στον Αγγελακά, που απ’ το σημείο του πέναλτι έπιασε πλασέ το οποίο προσέκρουσε στα σώματα των αμυνομένων και χάθηκε έτσι μια μεγάλη ευκαιρία.

16’ Μετά από μια περίεργη φάση, λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, η μπάλα μετά από παρεμβολή του Παπαποστόλου χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χατζηγιαννάκη που μπλόκαρε.

21’ Αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων, ο Στασινόπουλος αφύλαχτος δέχτηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή κι αριστερά και με ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 1-1.

25’ Επικίνδυνη σέντρα από αριστερά του Κοσμίδη, ο έμπειρος Καραβελίδης πετάγεται μπροστά από τον Αγγελακά και μπλοκάρει τη μπάλα.

32’ Αντεπίθεση του Μακεδονικού, με τον Παπαποστόλου που εκμεταλλεύεται το λάθος του Κωφοκώτσιου και μέσα από την περιοχή επιχειρεί πλασέ το οποίο περνάει λίγο έξω από την δεξιά κάθετη δοκό του Χατζηγιαννάκη.

44’ Μετά από κόρνερ του Τσουλχά από δεξιά, ο Αγγελακάς έκανε πάσα στον Κωνσταντινίδη ο οποίος από το σημείο του πέναλτι έπιασε ανάποδο ψαλίδι με τον Καραβελίδη να κάνει μια μεγάλη απόκρουση ενστικτωδώς και να αποσοβεί ένα βέβαιο γκολ.

6’ Κάθετη του Γρ. Ρούμπου σε θέση έξω δεξιά, ο Κοσμίδης γίνεται κάτοχος της μπάλας, βγάζει παράλληλη σέντρα, στην πορεία της μπάλας πετάγεται ο Λιάρας που με κοντινό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.

51’ Πέναλτι για το Παραλίμνιο σε ανατροπή του Αγγελακά από τον Μπασκάκη, αποβάλλεται ο Γιώργος Αβραμίδης από τον διαιτητή για έντονη διαμαρτυρία στην φάση αυτή και ο πρόεδρος του Μακεδονικού Παύλος Ανδρώνης ζήτησε από τους παίκτες να αποχωρήσουν από το γήπεδο κάτι που έκαναν και ενώ ετοιμαζόταν ο Αγγελακάς να εκτελέσει το πέναλτι. Επεισόδια στον αγωνιστικό χώρο μετά την  κίνηση των φιλοξενούμενων να αποχωρήσουν απ’ το γήπεδο.

Μετά από 25′ διακοπής, η πλειοψηφία του κόσμου έχει αποχωρήσει από το γήπεδο και κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει οριστική διακοπή του αγώνα, αφού οι παίκτες του Μακεδονικού έχουν βγάλει τις φανέλες τους κι έχουν φορέσει αθλητικά φανελάκια της ομάδας τους και είναι έτοιμοι για την επιστροφή τους. Οριστική πλέον η διακοπή του παιχνιδιού σε βάρος του Μακεδονικού και το παιχνίδι θα κριθεί από την Ε.Π.Ο., με την βεβαιότητα ότι ο Απόλλων Παραλιμνίου κερδίζει το παιχνίδι με 3-0 και ο Μακεδονικός θα τιμωρηθεί μα αφαίρεση βαθμών ίσως και από τη νέα χρονιά. Σημειωθεί ότι όλο το διάστημα της διακοπής η μπάλα ήταν στημένη στο σημείο του πέναλτι χωρίς αυτό να εκτελεστεί.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Σέζος (Κιλκίς), Σαββόγλου (Δυτ. Αττικής), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Ν. Κουζουτζίδης): Χατζηγιαννάκης, Κοσμίδης, Τριανταφύλλου Δαμ., Κωφοκώτσιος, Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου Κ., Λιάρας, Ρούμπος Γρ., Κωνσταντινίδης, Τσουλχάς, Αγγελακάς.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γ. Αβραμίδης): Καραβελίδης, Μπασκάκης, Αβαλιάν, Αντωνιάδης, Κουτίνης, Πουρσανίδης, Γαρύφαλος, Πεχλιβάνης (46’ Λεσάι), Στασινόπουλος, Ζαγναφέρης, Παπαποστόλου.

2ος ΟΜΙΛΟΣ – 5η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα

Απόλλων Παραλιμνίου – Μακεδονικός (διεκόπη)

Ορφέας Puma Ξάνθης – Δόξα Προσκυνητών  1 – 2

5’ Ιμέρ (0-1), 14’ Βάσκος (1-1), 74’ Βάσκος (1-2)

Ηρακλής Καβάλας – Α.Ε. Διδυμοτείχου  2 – 2

(28’ Πετρόπουλος πεν. (0-1), 53’ Προβατίδης πεν. (1-1), 74΄Πετρόπουλος (1-2), 90+1’ Βαλανόπουλος (2-2).

Αλμωπός Αριδαίας – ΦΑΣ Νάουσα  3 – 2

48’ Ελευθεριάδης Γ. (1-0), 65’ Μπογδάνης με αυτ. (1-1), 73’ Λαμπριανίδης (1-2),

84’ Καραδήμος (2-2), 90’ Καραγιάννης (3-2).

Μ.Κ. Στρατώνι – Πάικο Γουμένισσας

19’ Κοσμίδης (1-0)), Χαμένο πέναλτι του Μελίσση (Σ) στο 30’, 74’ Κοσμίδης (2-0).

Μακεδονικός  Αγ.  Παντελ.  – Μ. Αλέξ. Καλλιθέας  2 – 1

36’ Μπατμάς (1-0), 55’ Παπαδόπουλος Δ. (1-1), 90’ Σάρρας αυτογκόλ (2 –1).

1. Μακεδονικός Φούφα                    5-2  11

2. ΑΕ Ποντίων Βατολ.                        5-5  8

3. Μακεδονικός Αγ. Παντελ.           5-5  4

4. Μ. Αλέξ. Καλλιθέας                         2-5  1