ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ-ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ 2-3 : 8λεπτος αιφνιδιασμός

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΠΟΙΟΤΙΚΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΟΥ ΚΑΣΤΡΙΝΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟ

8λεπτος αιφνιδιασμός

Μετά από πολύ καλό ποιοτικά αγώνα, ο Εθνικός Αστέρας Καλλιφύτου κέρδισε τον Καστρινό και ισοβάθμησε μαζί του στη μέση της βαθμολογίας.

ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ-ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ 2-3: στο γήπεδο της Δόξας διεξήχθη η συνάντηση, όπου ο αγωνιστικός χώρος είναι σε εξαιρετική κατάσταση, συμβάλλοντας ώστε οι παίκτες να αποδώσουν ποιοτικό ποδόσφαιρο. Νεανικά σύνολα παρουσίασαν οι δύο αντίπαλοι και είναι φανερό πως οι δύο προπονητές κάνουν πολύ καλή δουλειά. Οι λίγοι φίλαθλοι που βρέθηκαν, όμως, στο γήπεδο αποζημιώθηκαν από το θέαμα και από τον καλό ρυθμό που είχε η αναμέτρηση. Στο πρώτο ημίχρονο ο Καστρινός είχε την κατοχή της μπάλας και κατάφερε να προηγηθεί σε κρίσιμο χρονικά σημείο. Η Καλλίφυτος δεν το έβαλε κάτω και στην επανάληψη μέσα σε οκτώ λεπτά πέτυχε πλήρη ανατροπή του σκορ.

Η ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ: Πέμπτη νίκη εκτός έδρας για την Καλλίφυτο, που διαθέτει την 5η καλύτερη επίδοση σε εκτός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα. Συνολικά έχει σημειώσει 10 νίκες, 5 εντός και άλλες τόσες εκτός έδρας. Για τον Καστρινό ανακόπηκε αήττητο σερί 5 αγώνων, με τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Γνώρισε την 3η εντός έδρας ήττα και συνολικά έχει 8 ήττες. Το παιχνίδι του πρώτου γύρου είχε λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 17΄ κοντινό, διαγώνιο πλασέ του Μουρατίδη απέκρουσε σε κόρνερ ο Σαραλιώτης. Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Κωνσταντινίδης έβγαλε σέντρα και η κεφαλιά του Κέντογλου πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 27΄ πολύ ωραίος συνδυασμός Μουρατίδη-Ζάχου Γεωργιάδη, σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Σαραλιώτης. Στο επόμενο λεπτό σουτ του Φωτιάδη μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Χατζόπουλος. Στο 44΄ ο Σταύρος Μίτρε έπιασε σουτ έξω από την περιοχή, ο Σαραλιώτης έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε, όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα (1-0). Στο 60΄ σέντρα του Κούκλα, κεφαλιά του Διαμαντή Παυλίδη και 1-1. Πανομοιότυπη φάση και ίδιοι πρωταγωνιστές στο 66΄, όταν ο Κούκλας έβγαλε νέα σέντρα και ο Διαμαντής Παυλίδης αυτήν τη φορά με πλασέ, πέτυχε το 1-2. Πριν προλάβουν να συνέλθουν από την «ψυχρολουσία» οι γηπεδούχοι, στο 68΄, ο Διαμαντής Παυλίδης έκανε κοντινή σέντρα και με κεφαλιά ο Λάζαρος Θεοδωρέλλης πέτυχε το 1-3. Στο 84΄ δυνατό σουτ του Μουρατίδη άουτ, στο 87΄ φάουλ του Κωνσταντινίδη στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πάρις Χατζηκούρτης μείωσε σε 2-3.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τον Καστρινό ξεχώρισαν οι Κωνσταντινίδης, Μίτρε, Μουρατίδης, Ζ. Γεωργιάδης, από την Καλλίφυτο οι Δ. Παυλίδης, Κατσαβουνίδης, Π. Παυλίδης, Καραγκιοζίδης. Άριστος στις υποδείξεις του ο νεαρός διαιτητής Σ. Τορούνογλου, πολύ καλοί οι επόπτες Χ. Νικολαϊδου, Μ. Παστιάδης.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ: Χατζόπουλος, Πούλας (65΄ Λ. Γεωργιάδης), Μίτρε, Χατζηκούρτης, Κωνσταντινίδης, Παρασκευούδης, Παπαγεωργίου (70΄ Παναγιώτου), Παρασκευάς, Μουρατίδης, Ζ. Γεωργιάδης (46΄ Αντωνιάδης), Κέντογλου.

ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ: Σαραλιώτης, Καλλιμάνης (32΄ Κούκλας), Νεοφυτίδης, Διάφας, Κατσαβουνίδης (82΄ Ευθυμιάδης), Θεοδωρέλλης, Δ. Παυλίδης, Φωτιάδης, Καραγκιοζίδης, Π. Παυλίδης, Καρασαββίδης (85΄ Αλεξίου).

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΣΟΚΑΚΤΣΙΔΗΣ (Καλλίφυτος): Έγινε πολύ καλό παιχνίδι, άλλωστε και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι διαφορετικό, σε τέτοιο γήπεδο. Οι ποδοσφαιριστές μου μόλις άρχισαν την προθέρμανση ένιωσαν τελείως διαφορετικά απ΄ ότι στο γήπεδό μας, όπου ο αγωνιστικός χώρος δεν είναι τόσο καλός. Στο πρώτο ημίχρονο παραχωρήσαμε χώρο στον αντίπαλο, δεν απειληθήκαμε πάντως ουσιαστικά και δεχθήκαμε γκολ από στατική φάση. Στο β΄ μέρος ο καλός αγωνιστικός χώρος μας βοήθησε να βγάλουμε ενέργεια, ρυθμό, να πετύχουμε ανατροπή στο σκορ, δημιουργώντας αρκετές φάσεις. Με ευχαρίστησε το γεγονός ότι οι ποδοσφαιριστές μου βρήκαν τη δύναμη να «γυρίσουν» το ματς και να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη. Καλή συνέχεια στον Καστρινό και καλό Πάσχα.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ (Καστρινός): Ο αγώνας ήταν πολύ καλός και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο. Ο αντίπαλος ήταν πιο αποτελεσματικός από μας, νομίζω όμως ότι δικαιούμασταν τουλάχιστον ένα γκολ ακόμα. Θεωρώ πως ήμασταν καλύτεροι, όμως ο αντίπαλος κατάφερε σε ένα μικρό διάστημα αδράνειάς μας, να πετύχει τρία γκολ. Συγχαρητήρια στην Καλλίφυτο, συγχαρητήρια όμως και στους δικούς μας ποδοσφαιριστές για την προσπάθεια. Θέλω, ακόμα, να ευχηθώ γρήγορη ανάρρωση στον ποδοσφαιριστή της Καλλιφύτου, Στράτο Παρουτσή και στον δικό μας ποδοσφαιριστή, Κώστα Τσελεμπή, που υποβλήθηκαν και οι δύο σε εγχείρηση για ίδια περίπτωση τραυματισμού. Είναι και οι δύο τους πολύ καλοί ποδοσφαιριστές και πολύ καλά  παιδιά. Επίσης, εύχομαι κι εγώ καλό Πάσχα σε όλους.