ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ-ΧΩΡΙΣΤΗ 1-1 :Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

«ΧΡΥΣΗ ΑΛΛΑΓΗ» Ο ΚΕΝΤΟΓΛΟΥ ΓΙΑ ΚΑΣΤΡΙΝΟ, ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΦΟΡΜΑ Η ΧΩΡΙΣΤΗ

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Αρκετά καλό παιχνίδι έγινε ανάμεσα στον Καστρινό και τη Χωριστή, χωρίς να υπάρξει νικητής.

ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ-ΧΩΡΙΣΤΗ 1-1: Αρκετοί φίλαθλοι κυρίως από τη Χωριστή, παρακολούθησαν τη συνάντηση, μάλιστα έντονη ήταν η παρουσία του ωραίου φύλου από μεριάς φιλοξενουμένων. Στα αγωνιστικά, αμφότεροι οι αντίπαλοι πρόσεξαν ιδιαίτερα τα νώτα τους, επιβεβαιώνοντας σε πολλά σημεία της συνάντησης πως… «φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη». Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μη δημιουργηθούν πολλές φάσεις εκατέρωθεν, ωστόσο ο αγώνας ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Ο Καστρινός άρχισε καλύτερα, η Χωριστή όμως πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να «ροκανίσουν» τον χρόνο και να διατηρήσουν το σκορ, είναι γεγονός πως δεν κινδύνευσαν ιδιαίτερα, με τη διαφορά πως σε μια ανύποπτη φάση δέχθηκαν την ισοφάριση.

ΣΕ ΦΟΡΜΑ Η ΧΩΡΙΣΤΗ: Για τον Καστρινό αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία στα τελευταία τρία παιχνίδια, 5η συνολικά στο πρωτάθλημα και 3η εντός έδρας. Για τη Χωριστή η ισοπαλία ήταν πρώτη εκτός έδρας για φέτος, ήρθε μετά από 5 συνεχόμενες νίκες και συνολικά διατηρεί αήττητο έξι σερί αγώνων, επιβεβαιώνοντας ότι έχει βρει τον καλό της εαυτό και σταθεροποιήθηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας. Θα πρέπει, επίσης, να επισημανθεί ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με σημαντικές απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών τους, με χαρακτηριστικότερα παραδείγματα τους Σαββίδη, Ουζούνη, Καραγιαννίδη.

Ο «ΑΕΙΘΑΛΗΣ» ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ: Στα αξιοπρόσεκτα στοιχεία ότι ο «αειθαλής» τερματοφύλακας του Ορφέα, Λουκάς Αποστολίδης, στην αρχή της περιόδου είχε εκδηλώσει την πρόθεσή του να σταματήσει το ποδόσφαιρο και ήταν γενικός αρχηγός στον Πανδραμαϊκό. Ωστόσο, στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο πείστηκε από τους ανθρώπους της Χωριστής, ξαναφόρεσε τα γάντια του και υπερασπίζεται με επιτυχία την εστία της.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 2΄ έπειτα από λάθος απόκρουση αμυντικών, ο Κωνσταντινίδης έγινε κάτοχος της μπάλας απέναντι από τον Αποστολίδη, χωρίς χρονοτριβή έπιασε σουτ και απέκρουσε ο τελευταίος σωτήρια με τα πόδια. Στο 25΄ αριστερό, συρτό σουτ του Μήτρε έξω από την περιοχή, πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 34΄ μακρινό φάουλ του Παπαεμμανουήλ, η μπάλα πέρασε από έναν όμιλο παικτών χωρίς κανείς να τη βρει, έτσι ο έμπειρος Τάσος Καρυπίδης από κοντά πέτυχε το 0-1. Στο 62΄ πολύ ωραίο σουτ του Μήτρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, απέκρουσε εκπληκτικά σε κόρνερ ο Αποστολίδης. Στο 66΄ κόρνερ του Τάσιου, κεφαλιά του Τζίνη άουτ. Στο 70΄ έγινε μια απόκρουση, η μπάλα πήρε ύψος, ο Αποστολίδης βγήκε να απομακρύνει, όμως δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει τα χέρια του (η μπάλα βρισκόταν οριακά εκτός μεγάλης περιοχής) και ο νεοεισελθών Κέντογλου με κεφαλιά την έστειλε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα (1-1). Στο 74΄ ωραία μπαλιά του Καρυπίδη στον Θεοφανίδη, που ελίχθηκε και εξαπέλυσε καλό σουτ, άουτ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τον Καστρινό ξεχώρισαν οι Κωνσταντινίδης, Μουρατίδης, Μήτρε, Παναγιώτου, από τη Χωριστή οι Αραμπατζής, Τάσιος, Καρυπίδης, Αποστολίδης. Μέτριος ο διαιτητής Δ. Γεωργίου, με σωστές υποδείξεις οι βοηθοί Χ. Νικολαϊδου, Θ. Παρχαρίδης. Στο πρώτο μέρος κρατήθηκαν 4 λεπτά καθυστέρηση και στην επανάληψη 2 λεπτά.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ: Τότκας, Πούλας (61΄ Κέντογλου), Μήτρε, Δαλής, Παρασκευούδης, Παναγιώτου, Αντωνιάδης (77΄ Ζάχος), Μουρατ’ίδης, Παρασκευάς, Τσελεμπής (46΄ Δελησαββίδης).

ΧΩΡΙΣΤΗ: Αποστολίδης, Τουρφαντίδης, Παπαεμμανουήλ (86΄ Αβραμίδης), Πετράς, Τζίνης, Καζακίδης, Κυριατζής, Αραμπατζής, Καρυπίδης, Θεοφανίδης, Τάσιος.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι προπονητές των δύο ομάδων επισήμαναν τα εξής:

ΑΓΓΕΛΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΔΗΣ (Χωριστή): Ήταν μια ιδιαίτερη μέρα για μας, καθώς μετρούσαμε τέσσερις βασικές απουσίες λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, έτσι παραταχθήκαμε με ενδεκάδα ανάγκης. Το γεγονός αυτό μας επηρέασε μόνο στο πρώτο 30λεπτο του αγώνα, στη συνέχεια τα παιδιά βρήκαν «τα πατήματά τους» μέσα στο γήπεδο κι έκλεισαν τους διαδρόμους. Πλην της φάσης του 2΄, πάντως, ο αντίπαλος μας πίεσε, χωρίς να έχει μεγάλη φάση. Ο Καστρινός αποτελείται από νεαρά παιδιά, που τρέχουν πολύ και μπήκαν δυνατά και στο β΄ μέρος, εμείς όμως περιορίσαμε την επιθετική δραστηριότητα του αντιπάλου. Από ένα λάθος της άμυνας, δεχθήκαμε την ισοφάριση. Νομίζω πως και οι δύο ομάδες έμειναν ευχαριστημένες από το αποτέλεσμα. Ο Καστρινός έχει κάνει σημαντικά βήματα προόδου, είναι από τις καλύτερες ομάδες που έχω δει και σαφώς η προσθήκη των έμπειρων Μουρατίδη και Κωνσταντινίδη, βοηθά πολύ. Αξίζουν, όμως, συγχαρητήρια και στους δικούς μας παίκτες, διότι έδειξαν πείσμα, ζήλο και τα έδωσαν όλα για το θετικό αποτέλεσμα, που κατέκτησαν δίκαια. Ελπίζω ότι η συνέχεια θα είναι καλύτερη για μας. Καλή συνέχεια στον Χρήστο (σ.σ.: Αθανασιάδη) και στην ομάδα του.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ (Αντώνης Καστρινός): Στο σημερινό παιχνίδι ο πραγματικός χρόνος που παίχθηκε ποδόσφαιρο δεν ξεπερνά τα 50 λεπτά. Σίγουρα και ο αγωνιστικός χώρος δε βοήθησε και τις δύο ομάδες να αποδώσουν όπως θα ήθελαν. Η ομάδα μου μπήκε πολύ καλά στον αγώνα, πιέσαμε, για άλλη μια φορά όμως δεχθήκαμε γκολ από στημένη φάση, κάτι που τείνει να γίνει «αχίλλειος πτέρνα μας». Πρόκειται για ένα κομμάτι που δουλεύουμε στις προπονήσεις, αλλά η απειρία των παικτών μου, μάλλον στοιχίζει. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε τρόπο παιχνιδιού, πρεσάραμε ψηλά τον αντίπαλο, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, όμως πέσαμε πάνω σε ένα πολύ καλό τερματοφύλακα, τον Λουκά Αποστολίδη, που είναι μισή ομάδα και παραπάνω για τη Χωριστή. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια και την εικόνα που παρουσιάσαμε στο β΄ μέρος. Αυτά τα παιδιά είναι νεαρά, θέλουμε να τα βοηθήσουμε και το μέλλον τούς ανήκει. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, παρόλο που δεν μας ικανοποιεί απόλυτα το τελικό αποτέλεσμα, αφού ήμασταν ανώτεροι. Το ισόπαλο αποτέλεσμα μας αφήνει μια πικρή γεύση, διότι ήμασταν καλύτεροι. Συγχαρητήρια και στον Άγγελο (σ.σ.: Ποιμενίδη) και την ομάδα του.