Καστρινός-Πετρούσα 1-1, 1-2 παράταση ………………………

ΜΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΥΠΕΡΟΧΟ ΓΚΟΛ, Η ΠΕΤΡΟΥΣΑ ΑΠΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟΝ ΚΑΣΤΡΙΝΟ, ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

«Μίλησε» η κλάση του Γεωργιάδη

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, που είχε ρυθμό και συγκινήσεις από την αρχή μέχρι το τέλος, η Πετρούσα στην παράταση πήρε την πρόκριση στη Δράμα από τον Καστρινό. Στο δημοτικό στάδιο Δράμας λίγοι δυστυχώς φίλαθλοι παραβρέθηκαν, είχαν όμως την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα πολύ καλό ποιοτικά αγώνα, πραγματικό ντέρμπι, ανάμεσα σε δύο αντιπάλους που έδειξαν ισοδύναμοι κι επιβεβαίωσαν πως διαθέτουν από τις πιο τεχνικές ομάδες της κατηγορίας. Ο γηπεδούχος Καστρινός είχε πολύ τρέξιμο, καλή κυκλοφορία της μπάλας, δεν το έβαλε κάτω και «κυνήγησε» την πρόκριση. Η φιλοξενούμενη Πετρούσα κρατούσε τη νίκη ως τις καθυστερήσεις του κανονικού αγώνα, τελικά όμως στην παράταση «μίλησε» η τρομερή κλάση του Γιώργου Γεωργιάδη, που την οδήγησε στη μεγάλη νίκη.

ΠΑΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ: Κύριο χαρακτηριστικό της αναμέτρησης οι «σφιχτές» άμυνες και οι λιγοστές φάσεις, ωστόσο αμφότεροι οι αντίπαλοι είχαν καλό ρυθμό κι έδειξαν πάθος για τη νίκη, αποζημιώνοντας και με το παραπάνω τους φιλάθλους.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 3΄ συρτή σέντρα του Κέντογλου, ο Σταυρινάκης με προβολή απέκρουσε, όμως παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, στέλνοντας την μπάλα σύρριζα άουτ από το κάθετο δοκάρι. Στο 19΄ μακρινό φάουλ του Ξενίδη, η μπάλα αναπήδησε μπροστά στον Αθανασιάδη, που με διπλή προσπάθεια απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 28΄ κόρνερ του Κερασίδη, η μπάλα πέρασε από αρκετά κεφάλια, έφτασε στον Μουρατίδη, που ενστικτωδώς έδιωξε σε νέο κόρνερ, καθώς παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ. Στο 32΄ σέντρα του Τουνγκελίδη, ο Κέντογλου από 2 μέτρα δεν πρόλαβε για λίγο να σπρώξει την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα. Στο 55΄ σέντρα του Καρασαββίδη, κεφαλιά του Κουμπάκη ελάχιστα άουτ. Στο 68΄ σε φάουλ του Ξενίδη, ο Γιαννίκης με κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Στο 80΄ ωραίο, διαγώνιο σουτ του Μαντά μπλόκαρε ο Αθανασιάδης, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ωραία μπαλιά του Μουρατίδη στον Κωνσταντινίδη, που με συρτό, γωνιακό σουτ, σοφάρισε. Στο 115΄ εξαιρετική μπαλιά του Κύρτση στον Γεωργιάδη, που απέφυγε τον τερματοφύλακα και, παρόλο που είχε βρεθεί σε θέση πολύ πλάγια, με έξοχο, τεχνικό πλασέ, έκανε το 1-2.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τον Καστρινό ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου, Δελησαββίδης, Μίτρε, Παρασκευούδης, από την Πετρούσα οι Γεωργιάδης, Κότιος, Ταχτσόγλου, Ξενίδης. Καλή η διαιτησία του Ραβίκαλη (Γκόντε, Παστιάδης).

ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ: Αθανασιάδης, Καρασαββίδης, Μίτρε, Παρασκευούδης, Κωνσταντινίδης, Αντωνιάδης (81΄ Μασκαλίδης), Παπαγεωργίου, Τουνγκελίδης, Μουρατίδης, Κουμπάκης (71΄ Δελησαββίδης), Κέντογλου (71΄ Τσελεμπής).

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ: Στόικος, Ξενίδης, Σταυρινάκης (57΄ Μαντάς), Γιαννίκης, Κότιος, Ταχτσόγλου, Κορωνιός (86΄ Τσιαμουράς), Γεωργιάδης, Κωταϊδης (70΄ Ζεδαμάνης), Κερασίδης, Κύρτσης.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΙΑΚΙΡΗΣ (Πετρούσα): Πετύχαμε μια σπουδαία πρόκριση επί ενός σπουδαίου αντιπάλου. Ο Καστρινός είναι μια ομάδα που δουλεύει πολύ και αυτό φαίνεται στο γήπεδο. Σταθήκαμε πολύ καλά στο αμυντικό κομμάτι, δεν ήμασταν όμως ανάλογα καλοί στον παραγωγικό τομέα. Σίγουρα νιώσαμε πικρία που δεχθήκαμε την ισοφάριση στο τέλος, θεωρώ πάντως ότι η ισοπαλία ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια της συνάντησης. Πετύχαμε το γκολ της νίκης στην παράταση, πήραμε την πρόκριση, βλέπουμε με αισιοδοξία τη συνέχεια. Και οι δύο ομάδες έδειξαν πως έχουν ποιότητα, καλή συνέχεια στον Χρήστο και στην ομάδα του.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ (Καστρινός): Θα συμφωνήσω στα περισσότερα με τον συνάδελφό μου, αφού στη μεγαλύτερη διάρκεια ο αγώνας ήταν ισορροπημένος. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν καλά την μπάλα, χωρίς να δημιουργηθούν πάντως αρκετές ευκαιρίες. Στην παράταση προσπαθήσαμε για το δεύτερο γκολ και τελικά μια στιγμή αδράνειας έφερε την ήττα. Πράγματι το δικαιότερο αποτέλεσμα ήταν η ισοπαλία στα 90 λεπτά. Είναι σημαντικό ότι παλέψαμε μέχρι το τέλος, έστω κι αν δεν ήμασταν τόσο απειλητικοί. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθεια που κατέβαλαν, εύχομαι καλή συνέχεια στην Πετρούσα.

ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΟ: Τις δικές του δύσκολες ώρες περνά ο πρώην πρόεδρος του Καστρινού, Δημήτρης Τσορούμογλου, που πρόσφατα έχασε τον αγαπημένο πατέρα του. Η ιστοσελίδα του εύχεται θερμά συλλυπητήρια για τον εκλιπόντα και να αναπαυθεί εν ειρήνη.

ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Ακάθεκτη συνεχίζει και στο κύπελλο η Προσοτσάνη, πήρε «ρεβάνς» ο Ξηροπόταμος από το Καλαμπάκι, αμέσως μετά το μεταξύ τους παιχνίδι πρωταθλήματος, στα πέναλτι η Καλή Βρύση απέκλεισε τον Βώλακα. Αναλυτικά: Προσοτσάνη-Φωτολίβος 2-1, Καλή Βρύση-Βώλακας 1-1, 7-6πέν., Ξηροπόταμος-Καλαμπάκι 3-0, Καστρινός-Πετρούσα 1-1, 1-2παρ.