ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑΣ – ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ 0 – 1

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑΣ – ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ  0 – 1

Επικράτησε ο άγραφος νόμος

Ο Μακεδονικός Φούφα γνώρισε την ήττα στην Αλεξάνδρεια από την Δόξα Προσκυνητών με σκορ 0-1. οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη σχεδόν την διάρκεια του παιχνιδιού, δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών με τους Τσικόπουλο, Τοπάλη, Χάιτα, Τακίδη, Τσόμπο αλλά δεν ήταν εύστοχοι στην τελική τους προσπάθεια.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου είναι αμείλικτος και τιμώρησε το Μακεδονικό. Η Δόξα λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 89′  κατάφερε με ένα γκολ του Βάσκο να πάρει το τρίποντο. Ο Φούφας από το 78′ αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσακαλίδη.

Στο 24ο νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Μακεδονικό με τετ α τετ από το Τακίδη με τον Περτσά να αντιδρά και πάλι εντυπωσιακά και να κρατά το 0-0, αφού στην προσπάθεια του να αποκρούσει  συγκρούστηκε και με τον αντίπαλο.

Στο 32ο Ο Τόπαλης βγήκε σε τετ α τετ, αλλά αντί να πλασάρει αμέσως πέρασε τον τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Λειβαδιώτης/

Στο 41ο νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για το Φούφα με το Τοπάλη ολομόναχος απέναντι στον Πέρτσα να σουτάρει αλλά το τελευταίος να κρατά το 0.

Στο 44ο σουτ του Χάιτα νέα απέκρουση του Πέρστα σε ένα ημίχρονο όπου μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο.

Στο 60ο   ο Χάιτας μετά από πάσα του Τοπάλη φεύγει μόνος απέναντι στον Πέρτσα αλλά δεν μπόρεσε να το νικήσει.

Στο επόμενο λεπτό σουτ του Τρίχα πέρασε άουτ και στο 79ο το σουτ του ίδιου από το ύψος του πέναλτι, «έγλειψε» το κάθετο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Στο 80ο κόκκινη κάρτα στον Πιρίτσαους του Μακεδονικού και από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και στο 89ο ο Κατσαρός θα βγάλει σε θέση τετ-α-τετ τον Βάσκο που θα πλασάρει εύστοχα για το 0-1.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Πολυχρονίου, Πρέσπαρης (Καστοριάς), Δράγος (Φλώρινας).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑΣ (Γ. Παπακώστας): Παπαδόπουλος, Τακίδης, Τσόμπο (46ο Χατζηρούμπης), Τσακαλίδης, Σιδηρόπουλος, Μόσχος, Χάιτας, Πιρίτζαους, Τζουβάρας, Τσικόπουλος (68ο Δούφας), Τοπάλης.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ (Αν. Σπυριάδης): Περτσάς, Δημητριάδης , Κελεσίδης, Λειβαδιώτης, Λεφής, Δραγανίδης, Κατσαρός (90ο Καμζέλας), Βάσκος, Ιωαννίδης (91ο Καραγιαννίδης), Κασιώτης.’

Πηγή: e-ptolemeos.gr