Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πόποβιτς «απέδρασε»

Με υπογραφή Πόποβιτς

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πόποβιτς «απέδρασε» από το Παραλίμνιο με νίκη 1-0 ο Απόλλων Καλαμαριάς.

Ο Κροάτης επιθετικός χάρισε ένα ακόμη «τρίποντο» στην ομάδα του με γκολ από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 22’ και έφερε τους Πόντιους… ένα βήμα πιο κοντά, στη μαθηματική άνοδο στη Football League. Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη ήταν ανώτερη και θα μπορούσε να πετύχει και άλλα τέρματα στο ματς, αν ήταν πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια. Από τη μεριά του ο Απόλλων Παραλιμνίου έχει παράπονα από τον διαιτητή Τσέτσιλα για το πέναλτι που προήλθε το γκολ των φιλοξενούμενων. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το σύνολο του Ευθύμη Παπαδόπουλου ήταν κατώτερο από αυτό της Καλαμαριάς, αν και αγωνίστηκε με 10 παίκτες σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, έπειτα από την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ρούμπου στο 49′.

Με τις δύο ομάδες να… μετρούν η μία την άλλη και να φυλάνε τα νώτα τους ξεκίνησε το παιχνίδι στο Παραλίμνιο. Η πρώτη απειλητική στιγμή του αγώνα ήρθε για τους φιλοξενούμενους με τη συμπλήρωση 20 λεπτών. Ο Ν’ Λουντούλου σούταρε μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να κοντράρει και να αλλάζει πορεία, αλλά τον Χατζηγιαννάκη να αποκρούει την μπάλα και να την στέλνει σε κόρνερ. Στο 22’ η Καλαμαριά κέρδισε πέναλτι, με τον Ρούμπο να είναι ο «υπαίτιος» της παράβασης, καθώς έκανε χέρι μέσα στη περιοχή της ομάδας του, με τον παίκτη των Σερραίων να αμφισβητεί την υπόδειξη του διαιτητή Τσέτσιλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πόποβιτς, που ήταν εύστοχος και έκανε το 1-0 υπέρ των Ποντίων. Οι «ροσονέρι» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία και απείλησαν στο 26’ και στο 32’. Πρώτα ο Κυβελίδης έπιασε το γυριστό χωρίς ευτυχή κατάληξη, ενώ έπειτα ο σκόρερ της αναμέτρησης απείλησε με σουτ που κατέληξε άουτ. Στο 34’ ήταν σειρά του Σαμαρά να προσπαθήσει να κάνει το 2-0, με τον γκολκίπερ του Απόλλωνα Παραλιμνίου να λέει «όχι» (και) σε αυτή την προσπάθεια. Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κύλησαν δίχως κάποια άλλη ευκαιρία για κάποια από τις δύο ομάδες, που πήραν το δρόμο για τα αποδυτήρια με την Καλαμαριά να προηγείται με 1-0.

Με τους γηπεδούχους να μένουν με παίκτη λιγότερο στο 49’ ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο. Ο Ρούμπος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη από τον ρέφερι Τσέτσιλα, για μαρκάρισμα πάνω στον Ν’ Λουντούλου και αποβλήθηκε από τη συνάντηση. Από εκεί και έπειτα οι φιλοξενούμενοι, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να πετύχουν το δεύτερο τέρμα τους, που θα «καθάριζε» το ματς. Οι Πόντιοι δημιούργησαν καλές στιγμές στο 50’ με τον Βεργώνη και στο 54΄με τον Κυβελίδη, με τον Χατζηγιαννάκη όμως να αποκρούσει σε κόρνερ και τις δύο φορές. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Καλαμαριά να ανεβάζει το τέμπο μετά το 70’ όταν και πρώτα ο Χασομέρης στο 72’ και έπειτα ο Συμελίδης είδαν τις προσπάθειές τους να μην βρίσκουν στόχο. Οι παίκτες της Καλαμαριάς συνέχιζαν να ψάχνουν το δεύτερο γκολ τους, χωρίς τελικά να κατορθώνουν να το σημειώσουν. Αυτό… λίγο τους πείραξε, καθώς το τελικό σφύριγμα του «άρχοντα της αναμέτρησης» τους βρήκε να πανηγυρίζουν μία ακόμη νίκη σε μία πολύ δύσκολη έδρα, που τους φέρνει… ένα βήμα πριν τη Β’ Εθνική.

Σκόρερ: 22’ Πόποβιτς (πεν.)

Κόκκινη: 49’ Ρούμπος

Απόλλων Παραλιμνίου (Ευθύμης Παπαδόπουλος): Χατζηγιαννάκης, Κοσμίδης, Τάκας, Μερεσιώτης, Δέντσας, Ρούμπος, Λιάρας, Μεντής, Γαϊδαρτζής (77’ Καραπούτης), Ναλμπάντης, Τσομαχασβίλι (60’ Σελαμαντίδης)

Απόλλων Καλαμαριάς (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Αμαραντίδης, Κυβελίδης, Σαμαράς, Καπίας, Βεργώνης, Συμελίδης, Ν’ Λουντούλου, Πόποβιτς (70’ Χασομέρης), Φάμπιο (80’ Χατζηδημητρίου), Λιόνης

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)

Βοηθοί: Τζιουβάρας, Παπαδόπουλος (Κοζάνης)