ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ : Προβάδισμα για Μακεδονικό και Καρδία

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ

Προβάδισμα για Μακεδονικό και Καρδία

Με την διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής, συνεχίστηκε το απόγευμα της Κυριακής η διαδικασία των αγώνων μπαράζ ανόδου στη Γ Εθνική κατηγορία, όπου στον 2ο όμιλο με νίκες συνέχισαν Μακεδονικός και Α.Ο. Καρδίας και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για να  κερδίσουν την άνοδο.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ  2 – 1

Δεν άντεξε στο τέλος η Πετρούσα

Μια αγχωτική νίκη, μα πάνω από όλα σημαντική, πήρε ο Μακεδονικός, καθώς επικράτησε της Δόξας Πετρούσας εντός έδρας με 2-1.

Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ από νωρίς μόλις στο 10ο λεπτό με τον Γιώργο Μπασκάκη, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο Μακεδονικός ήταν καλύτερος στο παιχνίδι και με το γκολ του Λεσάϊ που προήλθε από αλλαγή πήρε μία δίκαιη νίκη, που τον φέρνει μαζί με την Καρδία στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας των μπαράζ ανόδου της Γ’ εθνικής κατηγορίας!

Τα στοιχεία του αγώνα:

Σκόρερ: Μπασκάκης (10′), Γεωργιάδης (58′), Λεσάϊ (75′)

Διαιτησία: Φωτιάδης (Κεντσιόπουλος – Κελεσίδης).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Καραβελίδης, Μπασκάκης, Αβαλιάν, Αντωνιάδης, Κουτίνης (75’ Κρυστάλλης), Λυκίδης, Πεχλιβάνης, Γαρύφαλλος (82’ Γαϊτανίδης), Στασινόπουλος, Ζαγναφέρης (56′ Λεσάϊ), Παπαποστόλου.

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ: Στόϊκος, Ξενίδης (80’ Άρμεν), Μιχαλάκης (46’ Ζεζαμάνης), Γιαννάκης, Κότιος, Τσιάντας, Κύρτσης (72’ Ασλανίδης Χ.), Παπαδόπουλος, Γεωργιάδης, Κερασίδης, Καραγγεθανίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ – Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ  1 – 2
Μεγάλο διπλό οι Θεσσαλονικείς

Με γάλο εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο δευτεραθλητής της Θεσσαλονίκη Α.Ο. Καρδίας, επικρατώντας με σκορ 1-2 μέσα στο Παραλίμνιο επί του τοπικού Απόλλωνα και έβαλε για τα καλά πλώρη για την άνοδο στην Γ Εθνική κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της και πλέον ετοιμάζεται για το ντέρμπι με τον Μακεδονικό στο γήπεδο Ευκαρπίας Πολίχνης.

6’ Πάσα του Κ. Τριανταφύλλου, ο Τσουλχάς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή νικάει τον Φαρμάκη και κάνει το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των Σερραίων.

12’ Ο Τσουλχάς από δεξιά βγάζει παράλληλη σέντρα, στο δεύτερο δοκάρι ο Λιάρας δε βρίσκει τη μπάλα όπως θα ήθελε και χάνει μεγάλη ευκαιρία, όμως με δεύτερη προσπάθεια ξαναπαίρνει τη μπάλα και ψάχνει να βρει με παράλληλη σέντρα τον Αγγελακά, αλλά οι αμυντικοί αυτή τη φορά προλαβαίνουν και απομακρύνουν.

15’ Ο Αγγελακάς κλέβει τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και δεξιά, στη συνέχεια πραγματοποιεί μια επέλαση από δεξιά και με παράλληλη σέντρα βρίσκει τον Ρούμπο Λ. στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος κοντρολάρει και προσπαθεί να αποφύγει έναν αμυντικό, ο οποίος στο τάκλιν που επιχείρησε βρήκε τη μπάλα με το χέρι, με το διαιτητή Παπαργυρίου να δείχνει «παίζετε» και τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι.

18’ Απάντηση για τους φιλοξενούμενους με τον Καμπουρίδη, ο οποίος επιχείρησε σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και με εξαιρετική επέμβαση ο Χατζηγιαννάκης απέκρουσε σε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

21′ φάουλ από δεξιά ο Μαυρής, κεφαλιά από το σημείο του πέναλτυ του Μπιμπισίδη, περνάει πολύ άουτ.

24’ Εκτέλεση φάουλ από Χαρίσι, πρώτη κεφαλιά ο Μπιμπισίδης και στο 2ο δοκάρι ο Χατζηδρόσος με προβολή κάνει το 1-1.

31’ Ο Βουδουρίδης από θέση μέσα αριστερά έβγαλε ωραία σέντρα στο σημείο του πέναλτι, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Αγγελακά, η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

34’ Ο Τριανταφύλλου Κ. από αριστερά εκτελεί κόρνερ, ο Αγγελακάς στο δεύτερο δοκάρι πιάνει μονοκόμματο σουτ, αλλά ο Φαρμάκης αποκρούει με εξαιρετικά αντανακλαστικά στην κλειστή του γωνία.

43’ Σέντρα από δεξιά του Κοσμίδη, κεφαλιά του Αγγελακά, αποκρούει ο Φαρμάκης

58’ Επικίνδυνη παράλληλη σέντρα από αριστερά του Βουδουρίδη, με τα ακροδάχτυλα αποκρούει ο Φαρμάκης, προ του Αγγελακά.

60’ Μετά από φάση διαρκείας δυνατό σουτ του Τριανταφύλλου Δαμ., η μπάλα περνάει λίγο άουτ απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Φαρμάκη.

68’ Πολύ ωραία εκτελεσμένο φάουλ από δεξιά του Βουδουρίδη, η μπάλα σκάει μπροστά στον τερματοφύλακα και την τελευταία στιγμή αποκρούει σε κόρνερ ο Φαρμάκης.

78’ Σουτ έξω απ’ την περιοχή του Στεφανίδη, μπλοκάρει ο Χατζηγιαννάκης.

81’ 1-2 με αυτογκόλ του Μερεσιώτη, όταν στην προσπάθειά του να αποκρούσει ο έμπειρος αμυντικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του εμβρόντητου Χατζηγιαννάκη.

90+5’ δεύτερη κίτρινη κάρτα-κόκκινη στον Λιάρα.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Παπαργυρίου, Θεοδώρου, Γιαμουζής (Πιερίας)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Ν. Κουζουτζίδης): Χατζηγιαννάκης, Κοσμίδης, Τάκας (28’ λ.τ. Βουδουρίδης), Κωφοκώτσιος, Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου Κ., Λιάρας, Τριανταφύλλου Δαμ., Τσουλχάς, Αγγελακάς (73’ λ.τ. Ζάγκας),  Ρούμπος Λ. (46’ Κωνσταντινίδης Σωτ.)

Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ (Β. Αλεξόπουλος): Φαρμάκης, Μαυρής, Κουκουρώνας, Μπιμπισίδης, Καμπουρίδης (57’ Κωνσταντινίδης), Συρόπουλος, Ξανθόπουλος (89’ Μαρινόπουλος), Χατζηδρόσος, Δούκας (67’ Στεφανίδης), Χαρίσης, Προσκυνητόπουλος.

Δόξα Πετρούσας – Απόλλων Παραλιμνίου

Στους υπόλοιπους ομίλους που θα απαρτίσουν το νέο 1ο όμιλο της Γ Εθνική κατηγορίας είχαμε τα παρακάτω αποτελέσματα:

1ος ΟΜΙΛΟΣ – 3η αγωνιστική

Ορφέας Puma Ξάνθης – Ηρακλής Καβάλας  3 – 2

5’ Άγγος (0-1), 15’ Ιμέρ (1-1), 33’ Προβατίδης πεν. (1-2), 66’ Μαυρόπουλος (2-2), 80’ Ιμέρ (3-2).

Δόξα Προσκυνητών – Α.Ε. Διδυμοτείχου  0 – 1

8’ Παπουδής (0-1).

Μ.Κ. Στρατώνι – Αλμωπός Αριδαίας  1 – 1

12’ Προβατίδης (0-1), 69’ Μετάι (1-1).

Πάϊκο Γουμένισσας – ΦΑΣ Νάουσα  0 – 3

16’ Καφές (0-1), 52’ Σαρηγιαννίδης (0-2), 62’ Καφές με πεν. (0-3).

Μ. Αλέξ. Καλλ.  – ΑΕ Ποντίων Βατ.  2 – 3

15’ Λάλλος Π. (0-1), 28’ Παπαδόπουλος Μ. (1-1), 55’ Ντενίς (1-2), 76’ Παπαδόπουλος Μ. πεν. (2-2), 79’ Κοτσαντίσογλου πεν. (2-3).

Μακεδονικός Αγ.  Παντελ. –  Μακεδονικός Φούφας  2 – 3

27’ Σολάκης (0-1), 33’ Σολάκης (0-2), 34’ Μπατμάς (1-2), 70’ Κεσκιλίδης (1-3), 77’ Ρωμαίος (2-3).

1. Μακεδονικός Φούφας             4 – 2  7

2. Μακεδονικός Αγ. Παντελ.  4 – 3  4

3. Α.Ε. Ποντίων Βατ.                  3 – 4  4

4. Μ. Αλεξ. Καλλιθ.                      2 – 4  1