ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ : Νίκη για Παραλίμνιο 2-1 την Προσοτσανη

Νίκη για  Παραλίμνιο  2-1  την Προσοτσανη

Εντυπωσιακό φινάλε θα έχει ο 2ος όμιλος των μπαράζ ανόδου, καθώς τρεις ομάδες διεκδικούν αυτή την στιγμή με αξιώσεις την 1η θέση και την άνοδο στην Γ΄ Εθνική. Το Παραλίμνιο, ως όφειλε, κέρδισε με 2-1 την Προσοτσάνη και από την στιγμή που στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο Λαγκαδάς συνέτριψε το Αγγελοχώρι με 6-0, αυτές οι τρεις ομάδες θα διεκδικήσουν την τελευταία αγωνιστική τις ελπίδες τους με τον Απόλλωνα να θέλει μόνο νίκη στον Λαγκαδά και ταυτόχρονα ευνοϊκό αποτέλεσμα στον άλλο αγώνα! Μπορούν να γίνουν όλα αυτά; Θα φανεί…

Στον σημερινό αγώνα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 10΄ με σουτ του Τάκα, αλλά στο 21΄ ο Πολυχρονίδης ισοφάρισε σε μία φάση που πήρε πάνω του ο βοηθός υποστηρίζοντας πως η μπάλα είχε περάσει την γραμμή παρά την απόκρουση του Καστανιώτη. Το Παραλίμνιο ήταν καλύτερο και πραγματικά υπερείχε ξεκάθαρα των Δραμινών χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με τον Πεχλιβανίδη είτε να αστοχεί, είτε να βλέπει τον Καρίπη να αποκρούει, ενώ στο 32΄ σε μία σπουδαία ευκαιρία ο Τσουλχάς αρχικά με σουτ σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Δημητρανόπουλος νικήθηκε από τον Καρίπη. Μάλιστα ο Απόλλων στο 35΄ ζήτησε και πέναλτι για χέρι του Κερασίδη μετά από προσπάθεια του Δημητρανόπουλου και στο 39΄ ήρθε η δικαίωση όταν ο Αγγελακάς κέρδισε πέναλτι από τον Καρίπη, με τους Σερραίους να ζητούν την αποβολή του τερματοφύλακα της Προσοτσάνης, πράγμα που δεν έγινε και ο Καρυπίδης όντας εύστοχος στην εκτέλεση πέτυχε το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν με φάσεις από τους Φερφέρη και Χατζησαββίδη χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Το Παραλίμνιο είχε επιθετικές ορέξεις και στο δεύτερο μέρος χάνοντας ευκαιρίες με τους Δημητσανόπουλο και Αγγελακά, ενώ στο 85΄ έμεινα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τάκα με απευθείας κόκκινη κάρτα! Η Προσοτσάνη είχε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις, αλλά ο Καστανιώτης απέκρουσε το σουτ του Πολυχρονίδη και κράτησε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητσία: Ζούγρας, Τσιαμπάσης, Ιωαννίδης (Κοζάνης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Δ. Κεραμάρης): Καστανιώτης, Λάππας, Τάκας, Χατζάκος, Καρυπίδης, Τυχάλας(66′ Μπογιατζής), Μερτίκας(83′ Σιδηρόπουλος), Δημητρανόπουλος, Αγγελακάς, Τσουλχάς, Πεχλιβανίδης(48′ λ.τ Παπαδόπουλος Γ)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ(Γ. Λάλας): Καρίπης, Χατζησαββίδης, Γεωργιάδης, Παλτζίδης, Αστερίου, Φερφέρης, Καλαϊτζής, Τσακμακίδης(88′ Ρούσσος), Κερασίδης(83′ Δικαιόπουλος), Σαμαράς(79′ Μαναρίδης), Πολυχρονίδης