Νίκη γοήτρου η Πετρούσα, 5ο «τρίποντο» η Καρδία

 

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗ Γ ΕΘΝΙΚΗ
 
Νίκη γοήτρου η Πετρούσα, 5ο «τρίποντο» η Καρδία

 

Με την άνοδο να έχει κριθεί από την προηγούμενη αγωνιστική, ολοκληρ[ωθηκε η διαδικασία των αγώνων μπαράζ για τον 2ο όμιλο, όπου ο Α.Ο. Καρδίας πέτυχε την 5η νίκη του με σκορ 1-0 επί του Απόλλωνα Παραλιμνίου και με τους δύο όμως να κερδίζουν το εισιτήριο της ανόδου, ενώ στην Πετρούσα η τοπική Δόξα επικράτησε του Μακεδονικού με σκορ 3-0, τερματίζοντας όμως τελευταία αλλά τουλάχιστον με τρεις βαθμούς.

 

Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ  1 – 0
 
5ο «τρίποντο» και άξια άνοδος

 

Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Καρδία επικράτησε του Απόλλων Παραλιμνίου στο γήπεδο των Νέων Επιβατών με 1-0, χάρις στο τέρμα του Μαρινόπουλου στο 82ο λεπτό.

Καρδία και Παραλίμνιο, έχοντας ήδη κερδίσει την άνοδο στην Γ’ εθνική, έπαιξαν απλό και όμορφο ποδόσφαιρο, χωρίς άγχος με την Καρδία να παίρνει τελικώς τους τρεις βαθμούς κάνοντας αυτό που ήθελε όλη την εβδομάδα, να κλείσει ουσιαστικά με θετικό αποτέλεσμα την χρονιά.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Μαλούτας, Παπαδάκης, Χρυσάνης(Ημαθίας).

ΑΟ ΚΑΡΔΙΑΣ (Β. Αλεξόπουλος): Φαρμάκης, Κολούδης, Δούκας (64’ Προσκυνητόπουλος), Μπιμπισίδης, Συρόπουλος, Μαρινόπουλος, Στεφανίδης, Τσελέπης (60’ Μαυρής), Χαρίσης, Αμανατίδης (68’ Ξανθόπουλος), Πιπιλίκας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Ν. Κουζουτζίδης): Χατζηγιαννάκης, Κοσμίδης, Τάκας, Κωφοκώτσιος, Κουτζαβασίλης, Τριανταφύλλου Κ., Λιάρας, Στεφανίδης (77’ Ζάγκας), Τσουλχάς (70’ Ρούμπος Λαζ., Αγγελακάς, Κωνσταντινίδης Σ. (86’ Τριανταφύλλου Δ.).

 

 

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ  3 – 0
 
Νίκη γοήτρου στην λήξη των μπαράζ

 

Με νίκη γοήτρου, αποχαιρέτησε η Δόξα Πετρούσας την φετινή αγωνιστική περίοδο, επικρατώντας στην τελευταία αγωνιστική των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στην Γ Εθνικής του Μακεδονικού με σκορ 3-0, ικανοποιώντας έτσι και τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο για να χειροκροτήσουν την φετινή διαδρομή τους τόσο στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Δράμας όσο και σ’ αυτή την διαδικασία.

 

6η αγωνιστική

Τα αποτελέσματα

 

ΑΟ Καρδίας-Απόλλων Παραλιμνίου  1 – 0

Δόξα Πετρούσας-Μακεδονικός  3 – 0

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Α.Ο. Καρδίας                              14 – 5  15

2. Απόλλων Παραλιμνίου         11 – 5  10

3. Μακεδονικός                               5 – 10  7

4. Δόξα Πετρούσας                          7 – 17  3

 

1ος ΟΜΙΛΟΣ – Έχασαν αλλά πήραν την άνοδο Ορφέας και Προσκυνητές

 

Με ήττα ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για τα μπαράζ ανόδου, Ορφέας Ξάνθης και Δόξα Προσκυνητών, με τους πρώτους να χάνουν στην Καβάλα με σκορ 3-0, και οι δεύτερη με σκορ 3-2 στο Διδυμότειχο.

 

6η αγωνιστική

Τα αποτελέσματα

 

Ηρακλής Καβάλας – Ορφέας Puma Ξάνθης  3 – 0.

9’ Βαλαβανόπουλος (1-0), 26’ Δοκάρι ο Ορφέας με Λαζαρίδη, 64’ Άγγος (2-0), 80’ Ντομί (3-0).

 

Α.Ε. Διδυμοτείχου – Δόξα Προσκυνητών  3 – 2

8’ Γιαννόπουλος (1-0), 34’ Βάσκος (1-1), 42’ Γιαννόπουλος 2-1, 50’ Ασπιώτης (3-1), 73’ Βάσκος (3-2).

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Δόξα Προσκυνητών                    8 – 8  9

2. Ορφέας Puma Ξάνθης              9 – 10  9

3. Ηρακλής Καβάλας                       9 – 7  8

4. Α.Ε. Διδυμοτείχου                       7 –8  8

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ – Άξια την άνοδο Αριδαία και Νάουσα

Με νίκες ολοκλήρωσαν την διαδικασία των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στην Γ Εθνική κατηγορία, Αλμωπός Αριδαίας και ΦΑΣ Νάουσας, επικρατώντας του Στρατωνίου με σκορ 2-0 ο πρώτος και της Γουμένισσας η δεύτερη με σκορ 7-3.

 

6η αγωνιστική

Τα αποτελέσματα

 

ΦΑΣ Νάουσα – Πάικο Γουμένισσας  7 – 3

11’ Λαμπριανίδης (1-0), 30’ Καφές με πεν. (2-0), 42’ Μυλωνάς (2-1), 43’ Καφές (3-1), 44’ Κόκινη Δεληγιώργη (Πάικο), 53’ Καφές (4-1), 55’ Μουρίκι (5-1), 67’ Παντζαρτζίδης (6-1), 72’ Λαμπριανίδης (7-1), 83’ Χατζηασλανίδης (7-2), 86’ Χατζηασλανίδης (7-3).

 

Αλμωπός Αριδαίας – Μ.Κ. Στρατώνι  2 – 0

20’ Καραγιάννης (1-0), 76’ Ζαρογιάννης (2-0).

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Αλμωπός Αριδαίας  13 – 3  14

2. ΦΑΣ Νάουσα  15 – 7  11

3. Μ.Κ. Στρατώνι  6 – 6  8

4. Πάικο Γουμένισσας  3 – 21  0

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ –  Φόρεσαν τα κοστούμια της Γ’ Εθνικής Μακεδονικός  και ΑΕΠ

 

Μακεδονικός Φούφα και ΑΕΠ Βατολάκκου πανηγυρίζουν την άνοδό τους στη Γ’ Εθνική.  Αφού έσπασαν πρώτα κυριολεκτικά καρδιές, με την διακύμανση των σκορ και τα συναισθήματα να συναλλάσσονται, τελικά ο Βατόλακκος γύρισε το παιχνίδι και από 0-1 που έχανε, το έκανε 2-1 και κάνει πλέον σχέδια για τη Γ’ Εθνική.

Στο άλλο παιχνίδι ο Άγιος Παντελεήμονας για μια στιγμή άγγιξε το θαύμα, βρέθηκε να προηγείται 1-2 , αλλά ο Μακεδονικός Φούφα παίζοντας για την ιστορία του και την αξιοπρέπειά του, γύρισε το ματς, κέρδισε με 4-3  και πήρε αήττητος στα μπαράζ την άνοδό του στο Γ’ Εθνική.

 

6η αγωνιστική

Τα αποτελέσματα

 

ΑΕ Ποντίων Βατολ  –  Μ. Αλέξ  Καλλιθέας  2 – 1

12’  0-1 αυτογκόλ Ματαφτσής, 15’ 1-1 Γραββάνης, 69’ 2-1 Ιωαννίδης.

 

Μακεδονικός Φούφα – Μακεδονικός  Αγ.  Παντελ.  4 – 3

4’ 1-0 Κεσκελίδης, 7’ 1-1 Παπαδόπουλος, 25’ 2-1 Κεσκελίδης, 30’ 2-2 Ρωμαίος, 33’ 2-3 Ρωμαίος, 44’ 3-3 Χάϊτας με πεν., 54’ Τζουβάρας 4-3.

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Μακεδονικός Φούφας  9 – 5  14

2. Α.Ε. Ποντίων Βατ.  7 – 6  11

3. Μακεδονικός Αγ. Παντελ.  10 – 10  7

4. Μ. Αλέξ. Καλλιθέας  4 – 9  1

 

Οι 28 ομάδες που ανέβηκαν στη Γ’ Εθνική

 

Ολοκλήρωσαν με επιτυχία τις υποχρεώσεις τους στα μπαράζ της φετινής χρονιάς και, πλέον, θα αρχίσουν να καταστρώνουν σιγά-σιγά τα πλάνα τους για τη συμμετοχή τους στη νέα Γ’ Εθνική. Συνολικά 28 πρωταθλήτριες Ενώσεων πανηγύρισαν την ένταξή τους στις εθνικές κατηγορίες, κατακτώντας το ένα από τα δύο εισιτήρια που μοίραζε φέτος, σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια, καθένας από τους 14 ομίλους.

Αναλυτικά, με την ολοκλήρωση των μπαράζ ανόδου, στη Γ’ Εθνική ανέβηκαν οι παρακάτω ομάδες:

 

1.Δόξα Προσκυνητών (ΕΠΣ Θράκης)

2.Ορφέας Ξάνθης (ΕΠΣ Ξάνθης)

3.ΑΟ Καρδίας (ΕΠΣ Μακεδονίας)

4.Απόλλων Παραλιμνίου (ΕΠΣ Σερρών)

5.Αλμωπός Αριδαίας (ΕΠΣ Πέλλας)

6.Νάουσα (ΕΠΣ Ημαθίας)

7.Μακεδονικός Φούφα (ΕΠΣ Κοζάνης)

8.ΑΕ Ποντίων Βατολάκκου (ΕΠΣ Γρεβενών)

9.Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου (ΕΠΣ Τρικάλων)

10.Αστέρας Πετριτή (ΕΠΣ Κέρκυρας)

11.Απόλλων Λάρισας (ΕΠΣ Λαρίσης)

12.Διαγόρας Σεβαστής (ΕΠΣ Πιερίας)

13.Θήβα (ΕΠΣ Βοιωτίας)

14.ΑΕ Ιστιαίας (ΕΠΣ Εύβοιας)

15.Τηλυκράτης Λευκάδας (ΕΠΣ Πρεβέζης/Λευκάδας)

16.Αμβρακία Κωστακίων (ΕΠΣ Άρτας)

17.Προοδευτική (ΕΠΣ Πειραιά)

18.Άγιος Ιερόθεος (ΕΠΣ Αθηνών)

19.Ρόδος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)

20.Πανθηραϊκός (ΕΠΣ Κυκλάδων)

21.Θύελλα Ραφήνας (ΕΠΣΑΝΑ)

22.ΑΟ Ζευγολατιού (ΕΠΣ Κορινθίας)

23.Αχαϊκή (ΕΠΣ Αχαΐας)

24.Αστέρας Αμαλιάδας (ΕΠΣ Ηλείας)

25.Τσικλητήρας Πύλου (ΕΠΣ Μεσσηνίας)

26.Δόξα Μεγαλόπολης (ΕΠΣ Αρκαδίας)

27.ΠΟ Ατσαλένιου (ΕΠΣ Ηρακλείου)

28.ΑΕ Εργαζομένων ΙΝΚΑ (ΕΠΣ Χανίων)