ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 0 – 3

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  0 – 3

Τρένο ο Απόλλων με σόου στο δεύτερο μέρος

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Απόλλων, καθώς επικράτησε 3-0 του Νέστου στη Χρυσούπολη και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής

Δεν κάνει στάση πουθενά ο Απόλλων. Οι «κοκκινόμαυροι» πέρασαν και από τη Χρυσούπολη, επικρατώντας 3-0 του Νέστου και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής.

Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη παρότι στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων, στην επανάληψη μπήκε δυνατά και με τρία γκολ σε διάστημα 22 λεπτών πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

10’ Ωραία ενέργεια και σουτ του Κυβελίδη από αριστερά, μπλόκαρε ο Σουμουλίδης.

15’ Σουτ του Αποστολίδη, άουτ.

24’ Ο Πόποβιτς κοντρολάρει πολύ ωραία τη μπάλα με το στήθος, σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με τον Σουμουλίδη όμως να κρατάει ανέπαφα τα δίχτυα του.

28’ Απαντάει στις ευκαιρίες ο Νέστος. Σουτ του Αποστολίδη, μπλόκαρε ο Μένκα.

37’ Δυνατό σουτ του Μαζιώτη, η μπάλα κοντράρει σε σώματα των παικτών του Απόλλωνα και καταλήγει κόρνερ.

52’ Ο Ζντράβκο Πόποβιτς με μακρινό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα η οποία βρίσκει και στο δοκάρι της εστίας του Σουμουλίδη, 0-1.

54’ Σουτ του Πόποβιτς, αποκρούσει ο Σουμουλίδης.

68’ Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, κεφαλιά – πάσα του Κυβελίδη στο Βεργώνη ο οποίος με διπλή προσπάθεια στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, 0-2.

74’ Κόντρα επίθεση με Κυβελίδη, ασίστ στον Ν’ Λουντουλου με τον τελευταίο να πλασάρει για το 0-3.

87’ Εκτέλεση φάουλ από το Μπουλγούρα, λίγο πάνω από την εστία του Μένκα.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Μαλούτας, Γιάντσης, Κελεσίδης (Ημαθίας).

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Δ. Μαγκαφίνης): Σουμουλίδης, Καζαντζίδης, Μπουλγούρας, Παυλίδης, Κωνσταντινίδης, Ντερτιλής (63’ Ασημάκης), Λάσπαντζης, Μαζιώτης, Βαλαβανόπουλος (56’ Παναγιωτόπουλος), Αποστολίδης, Μιχαλάκης (69’ Λαζαρίδης)).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Δ. Καλαϊτζίδης): Μένκα, Αμαραντίδης, Κυβελίδης, Καπίας (79’ Καλαϊτζίδης), Σαμαράς, Καλογέρης, Γεωργιάδης, Βεργώνης, Συμελίδης (85’ Ρόβας), Ν’ Λουντούλου, Πόποβιτς (78’ Ταβάρες).