ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 2 – 1

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  2 – 1

Δεσύλλας… ανατροπής

Σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή πήρε χθες το απόγευμα στο δημοτικό στάδιο της Χρυσούπολης ο Νέστος, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, επικρατώντας με 2-1 του Απόλλωνα Καλαμαριάς, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 στο πρώτο μέρος.

Η ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου για ένα ακόμη παιχνίδι βρέθηκε πίσω στο σκορ, εμφανίζοντας το κακό της πρόσωπο στο α’ μέρος, διάστημα στο οποίο οι «ροσονέρι» πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν κι άλλες καλές στιγμές. Βεβαίως, το γκολ της Καλαμαριάς δε θα έπρεπε να μετρήσει ποτέ, μια και ο σκόρερ Μάντζιος έκανε χρήση του χεριού του, με τους γηπεδούχους να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Γιώργου Κουναλάκη από την ΕΠΣ Ξάνθης!

Στο β’ μέρος, η είσοδος του Δεσύλλα, με το ταυτόχρονο ανέβασμα των Γκατζολάρι και Ζγκούρι, άλλαξε την εικόνα του Νέστου σε ότι αφορά το επιθετικό κομμάτι κι αφού έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση, πήραν δώρο σε μια στημένη φάση από άστοχη έξοδο του Βασιλειάδη, για να ολοκληρώσουν τελικά την ανατροπή.

Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα της Χρυσούπολης παρέμεινε στο -5 από τη Δόξα Δράμας, την οποία θα έχει την ευκαιρία να πλησιάσει προσεχώς, καθώς οι «μαυραετοί» πραγματοποιούν το ρεπό τους, ενώ θα πρέπει να αντιμετωπίσουν και τον Άρη στη Θεσσαλονίκη.

4’ Πάσα του Κούτεφ στον Ζγκούρι, αυτός απέναντι από τον Βασιλειάδη και μέσα από την περιοχή, πλασάρει άουτ!

5’ Σέντρα του Μπουλγκούρα, έπεσε και μπλόκαρε προ του Ζγκούρι ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

7’ Καλό σουτ του Ευσταθίου, ελάχιστα άουτ.

16’ Φάουλ του Γεωργίου, ο Μάντζιος θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το χέρι για το 0-1.

18’ Κεφαλιά-πάσα του Ζγκούρι στον Γκατζολάρι, αυτός βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως έκανε κακό κοντρόλ και τον έσωσαν από βέβαιη παραβίαση οι αμυντικοί.

45’ Κεφαλιά-πάσα του Γκατζολάρι, ο Ζγκούρι μόνος απέναντι από τον Βασιλειάδη, πλάσαρε άουτ!

48’ Έξοχη ατομική προσπάθεια του Ζγκούρι, όμως η πάσα του στον αμαρκάριστο Γκατζολάρι δεν ήταν καλή και απομάκρυναν σωτήρια οι αμυντικοί του Απόλλωνα.

52’ Όμορφη ενέργεια του Μπουλγκούρα και σέντρα από αριστερά, ο Ζγκούρι νίκησε στον αέρα τον Μάντζιο και με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

61’ Μπαλιά του Παπαδάτου στον Μελισσόπουλο, πρόλαβε και μπλόκαρε ο Βασιλειάδης.

62’ Σέντρα του Κούτεφ, σουτ στην κίνηση του Μελισσόπουλου, μόλις άουτ.

67’ Έξυπνο συρτό σουτ του Μκρτσιάν, δεν αιφνιδιάστηκε ο Βασιλειάδης.

70’ Κόρνερ του Γκατζολάρι στο 2ο δοκάρι, ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα πρόλαβε τον αμαρκάριστο Δεσύλλα.

73’ Φάουλ του Δεσύλλα, άστοχη έξοδος του Βασιλειάδη, που βρήκε αέρα και η μπάλα στα δίχτυα για το 2-1!

87’ Εξαιρετική προσπάθεια του Λαζαρίδη, που πέρασε τέσσερις παίκτες, όμως οι αμυντικοί πρόλαβαν την τελευταία στιγμή τον Γκατζολάρι.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Κουναλάκης, Εμπλιούκ, Κηλικιώτης (Ξάνθης).

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Σ. Παπαβασιλείου): Χατζηνικολής, Παυλακάκης, Μπουλγκούρας, Σεφερίδης, Αβογιάν (46’ Δεσύλλας), Μκρτσιάν, Παπαδάτος, Γκατζολάρι, Μελισσόπουλος (85’ Λαζαρίδης), Κούτεφ (90+2’ Μαρκάκης), Ζγκούρι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γ. Πολλαετίδης): Βασιλειάδης, Πολιανίδης, Γεωργίου, Μάντζιος, Μωϋσίδης, Γιαξής, Ευσταθίου, Τσουκάνης, Κανούλας, Μωυσιάδης (63’ Μπουλγκουρίδης), Ζανέττου (72’ Αγτζίδης).