ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ 3 – 2 ……………………

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ  3 – 2

Δύσκολα, αλλά δίκαια και 2η θέση

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε το φετινό πρωτάθλημα ο Νέστος. Μπροστά στους φιλάθλους του στο γήπεδο της Χρυσούπολης επικράτησε 3-2 με ανατροπή του Εορδαϊκού και κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής στην 34η και τελευταία αγωνιστική.

Πλέον, οι «κυανόλευκοι» θα περιμένουν τις εξελίξεις στο μέτωπο της εκκαθάρισης της ΠΑΕ Άρης, «κρυφοκοιτάζοντας» στην άνοδο ακόμη και στη Football League.

Οι παίκτες του Σάκη Παπαβασιλείου δεν πτοήθηκαν από το προβάδισμα της ομάδας της Πτολεμαΐδας, είχαν κίνητρο από τη στιγμή που τα μαντάτα έρχονταν ευχάριστα από τη Δράμα και τελικά με αντεπίθεση διαρκείας μετά το 40ο λεπτό έφτασαν σε μια ιστορική νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό στο δημοτικό στάδιο της Χρυσούπολης, με τον Εορδαϊκό να παίζει χωρίς άγχος, να μην κλείνεται στα καρέ του και να έχει κι αυτός ορισμένες πολύ καλές στιγμές στο πρώτο μέρος. Με πρωταγωνιστή τον Γιόνδη, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ, ενώ έχασαν κλασική ευκαιρία και για το 0-2, γεγονός που αφύπνισε τους γηπεδούχους.

Η άνοδος στην απόδοση των Γκατζολάρι και Ζγκούρι τόνωσε την επιθετικότητα του Νέστου και με τον Μελισσόπουλο σε ρόλο εκτελεστή οι «κυανόλευκοι» έφτασαν στην ισοφάριση, πηγαίνοντας με το 1-1 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ο Γκατζολάρι με χτύπημα φάουλ έκανε την ανατροπή με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου στο β’ μέρος, ωστόσο οι φίλαθλοι των γηπεδούχων πανηγύρισαν πιο έξαλλα από το 3-1 του Μελισσόπουλου την ισοφάριση του Τουμανίδη και το 1-2 του Χάρη Παππά στη Δράμα, που έριχνε από τη δεύτερη θέση τη Δόξα κι έστελναν την ομάδα τους πίσω από τον πρωταθλητή Άρη.

Με το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Τσαλουχίδη, παίκτες, διοίκηση και κόσμος έγιναν ένα, καθώς επετεύχθη ο στόχος τους, που ήταν η κατάκτηση της 2ης θέσης στον 1ο όμιλο, ενώ τα πανηγύρια συνεχίστηκαν και στα αποδυτήρια.

Σήμερα, στις 17.00, η διοίκηση οργανώνει μπάρμπεκιου στις προπονητικές εγκαταστάσεις του συλλόγου, ώστε να γιορτάσει με τους παίκτες την ολοκλήρωση της χρονιάς και την επίτευξη του στόχου της 2ης θέσης.

2′ Ζγκούρι και Μελισσόπουλος έκρυψαν την μπάλα, σέντρα του δεύτερου και ο Γκατζολάρι από κοντά πλασάρει άουτ.

6′ Δυνατό φάουλ του Γιόνδη, μόλις άουτ.

11′ Γυριστό σουτ του Γιόνδη μέσα από την περιοχή νικάει τον Καραβελίδη και 0-1.

14′ Δυνατό σουτ του Μπουλγκούρα, ελάχιστα άουτ.

22′ Κεφαλιά του Λιάμη, έδιωξε σωτήρια ο Κούτρας πάνω στη γραμμή.

38′ Σέντρα του Κούτεφ, ανάποδο ψαλίδι του Μελισσόπουλου, ελάχιστα άουτ.

41′ Σουτ του Ζγκούρι μέσα από την περιοχή, έσωσε ο Περπερίδης.

42′ Σέντρα του Μαρκάκη, κεφαλιά προς τα πίσω του Ζγκούρι, νέα κεφαλιά του Μελισσόπουλου και 1-1.

55′ Απευθείας φάουλ του Γκατζολάρι από τη γωνία της μεγάλης περιοχής και 2-1.

76′ Έξοχη μπαλιά «τρύπα» του Δεσύλλα, ο Μελισσόπουλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με ψύχραιμο πλασέ το 3-1.

88′ Ο Δεσύλλας πήρε την μπάλα από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά άνοιξε το τελευταίο κοντρόλ και τον πρόλαβε ο τερματοφύλακας.

90′ Πλασέ του Σερσέμη μέσα από την περιοχή, που διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Τσαλουχίδης (Κιλκίς), Τσιότσιος (Μακεδονίας), Αβραμίδης-Σιδηρόπουλος (Κιλκίς).

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Σ. Παπαβασιλείου): Καραβελίδης, Κούτρας (90+1 Παυλακάκης), Μπουλγκούρας (74′ Δεσύλλας), Σεφερίδης, Τσίτσι, Μκρτσιάν, Μαρκάκης, Γκατζολάρι, Μελισσόπουλος (87′ Λαζαρίδης), Κούτεφ, Ζγκούρι.

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ (Α. Αλεξίου): Περπερίδης, Σαββίδης, Χαραλαμπίδης Εμ. (55′ Κάζογλου), Πασχαλίδης, Λιάμης, Κουλίδης (80′ Ναθαναηλίδης), Αμπατζίδης (48′ Χαραλαμπίδης Δ.), Μπίκος, Γιόνδης, Σερσέμης, Μαυροματίδης.