Ξεκίνησε ο 2ος γύρος Διπλό η Βέροια, βαθμό ο ΠΟΤ Ηρακλής

SUPER LAGUE 2

Ξεκίνησε ο 2ος γύρος

Διπλό η Βέροια, βαθμό ο ΠΟΤ Ηρακλής

Ξεκίνησε ο 2ος γύρος για το πρωτάθλημα του ομίλου του Βορρά στην Super League 2. Καθώς το απόγευμα του Σαββάτου η Βέροια πέρασε με διπλό από την Αριδαία, και ο ΠΟΤ Ηρακλής πήρε τον Βαθμό μέσα στον βόλο από τη Νίκη. Έτσι είχαμε:

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ – ΒΕΡΟΙΑ 1 – 2

Η Βέροια συνεχίζει νικηφόρα, αφού επικράτησε του Αλμωπού Αριδαίας με 2-1 και ανέβηκε στους 39 πόντους (1η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 21 πόντους (8η θέση).

Οι γηπεδούχοι είχαν στο 6′ λεπτο ευκαιρία με το σουτ του Πέττα από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Στο 8′ λεπτό, η Βέροια είχε μια φάση με την κεφαλιά του Γαβριηλίδη μετά από φάουλ του Μούργου, η μπάλα πήγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία με την εκτέλεση φάουλ του Γιακουμάκη στο 15′ λεπτό, ενώ στο επόμενο λεπτό (16′ λεπτό), μετά από σέντρα του Φοφανά, ο Αδαμίδης έκανε την προβολή για να διώξει και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας της ομάδας του και στη συνέχεια να περάσει παράλληλα από την γραμμή του τέρματος του Αλμωπού. Οι Ημαθιώτες ανέβασαν ρυθμό και ο Πασάς από πολύ κοντά απείλησε με σουτ του στο 29′ λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα (31′ λεπτό), ο Μουχάλης σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε στον Γιακουμάκη που μέσα από την περιοχή την έστειλε στα δίχτυα με ανάποδο ψαλίδι, κάνοντας το 1-0. Ο Σέχου για τους γηπεδούχους σκόραρε στο 37′ λεπτό από κοντά, αλλά ακυρώθηκε, αφού ο βοηθός τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ, ενώ δύο λεπτά αργότερα (39′ λεπτό), ο  Βελλίδης έδιωξε με το κεφάλι προ του Ρόβα που πήγαινε να γίνει επικίνδυνος, με το σκορ του ημιχρόνου να μένει στο 1-0 για την Βέροια.

Oi φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισαν πέναλτι στο 52′ λεπτό, αφού μετά από γύρισμα του Γιακουμάκη, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σουλιώτη, με τον Πασά να το εκτελεί εύστοχα στο 53′ λεπτό και να κάνει το 2-0. Ο Ρόβας με σουτ του στο 65′ λεπτό, έστειλε τη μπαλα στην γωνια του Βελλιδη και μείωσε σε 2-1. Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, με την Βέροια να καταφέρνει να νικήσει εκτός έδρας του Αλμωπού Αριδαίας με 2-1.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Τυριακίδης): Παϊτέρης, Σουλιώτης, Σέχου, Γιαλαμούδης (75′ Πρίκας), Ζαχαρός, Κέρθι (75′ Μπακουτσής), Αδαμίδης, Ρόβας, Ρίβας (84′ Καράμπελας), Πέττας (66′ Γιουκούδης), Παρασκευάς.

ΒΕΡΟΙΑ (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μουχάλης (88′ Παπαχρήστος), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας (63′ Κάτσε), Μούργος (84′ Πόζογλου), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (88′ Δημόπουλος), Φοφανά (63′ Κούατενγκ), Πασάς.

Ο Αλμωπός Αριδαίας εξέδωσε ανακοίνωση στο ημίχρονο του αγώνα με τη Βέροια (0-1) και εκφράζει τα παράπονά του για τη διαιτησία και συγκεκριμένα για το γκολ που σημείωσε ο Γιακουμάκης, από θέση οφσάιντ.

«Ευτυχώς υπάρχει και η τηλεόραση και ο κόσμος βλέπει… ΝΤΡΟΠΗ!», ανέφερε η ανακοίνωση του συλλόγου της Πέλλας.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗΣ  1 – 1

Η Νίκη Βόλου ήταν ισόπαλη με τον Ηρακλή με 1-1, με αποτέλεσμα να ανεβεί στους 24 πόντους (6η θέση), ενώ οι Θεσσαλονικείς πήγαν στους 21 πόντους (7η θέση).

Η πρώτη καλή φάση ανήκει στην Νίκη Βόλου, αλλά το σουτ του Γκαρσία, πήγε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα Παλαβράκη, ενώ στα πρώτα δέκα λεπτά έγινε παιχνίδι κέντρου. Στο 14′ λεπτό, ο Βλαχομήτρος μετά από ασίστ του Κάσσου, πλάσαρε στην κίνηση και σκόραρε, κάνοντας το 1-0 για την Νίκη Βόλου στο 14′ λεπτό. Στα επόμενα λεπτά, οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν και απείλησαν με ένα σουτ με τον Πατράλη στο 23′ λεπτό., με μια κεφαλιά του Κωστούλα στο 30′ λεπτό, με μια κεφαλιά του Μπαστακού στο 34′ λεπτό και ένα χλιαρό σουτ του Πατράλη στο 39′ λεπτό. Οι κυανόλευκοι είχαν ένα σουτ με τον Τότσκα, με τον τερματοφύλακα Μπάγιτς να αποκρούει, αλλά τον Α. Παπαστεριανό να παίρνει το ριμπάουντ και σε δεύτερο χρόνο, να κάνει στο 45′ λεπτό το 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Βολιώτες είχαν μια καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο με το δυνατό σουτ του Τσουκαλά στο 50′ λεπτό, το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Παλαβράκης. Στο 52′ λεπτό, οι κυανόλευκοι απείλησαν με το Ματίας με σουτ στην κίνηση στο 52′ λεπτό, ενώ και με το σουτ του Μ. Παπαστεριανού στο 55′ λεπτό. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 58′ λεπτό, αφού πήραν κόκκινη με τον Λούκας Γκαρσία. Ο Ηρακλής στα επόμενα λεπτά ανέβασαν ταχύτητες και είχαν μια καλή φάση με την κεφαλιά του Καρτσαμπά στο 88′ λεπτό, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπάχιτς. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να κάνουν τις ευκαιρίες τους γκολ στα επόμενα λεπτά και το τελικό σκορ παρέμεινε στο 1-1.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Αθανασίου (71′ Ροχάνο), Κάσσος, Γρομητσάρης, Αλιατίδης, Ανδρέου, Μέτσε, Τσουκαλάς, Γκαρσία, Βλαχομήτρος (63′ Μιράντα), Τζιώρας (63′ Κουσκουνάς).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Πήλιος (90+2′ Μασούρας), Α. Παπαστεριανός, Κωστούλας, Πατράλης, Μ. Παπαστεριανός, Τότσκα (66′ Κάκκο), Καρτσαμπάς, Τόμας, Μπαστακός (75′ Άλεξιτς).