Ο τίτλος στην Δόξα Δράμας με 4-1

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ

Ο τίτλος στην Δόξα Δράμας, με 4-1 αυτή του Βώλακα

Σε ένα συναρπαστικό τελικό, η Δόξα Δράμας και η Δόξα Βώλακα, πάλεψαν για την κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΠΣ Δράμας. Η ομάδα του Βώλακα έπαιξε πάρα πολύ καλά, δείχνοντας πως πανάξια βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος της Β Κατηγορίας και είναι εκ των φαβορί για να ανέβει στην ελίτ των τοπικών πρωταθλημάτων. Από την άλλη, η Δόξα Δράμας με αρκετές αλλαγές και νέα πρόσωπα προβλημάτισε με την απόδοση της. Το τελικό αποτέλεσμα, δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα στον εν λόγω τελικό.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, τιμητική πλακέτα δόθηκε στον πρώην παίκτη της Δόξας Βώλακα και της Δόξας Δράμας και νυν του Ηρακλή Θεσσαλονίκης Πασχάλη Κασσό.

Αγωνιστικά, η Δόξα μπήκε δυνατά σκοράροντας γρήγορα με ένα πανέμορφο τέρμα από τον Αθανασιάδη. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι από εκεί και πέρα πήραν τα ηνία του αγώνα, πάλεψαν αλλά δεν είχαν την καραμπινάτη ευκαιρία. Στη συνέχεια, η πίεση συνεχίστηκε με την ομάδα του Βώλακα να φτάνει στο γκολ της ισοφάρισης.

Καθοριστικά σημεία, ήταν η μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο αμέσως επόμενο λεπτό της ισοφάρισης από την ομάδα του Φ.Χατζηκυριάκου, καθώς και το πέναλτι που ζήτησαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι μετά το 2-1 της Δόξας Δράμας. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στο Φ.Χατζηκυριάκου και την ομάδα του Βώλακα που πάλεψε παλικαρίσια σε έναν τελικό που θα μπορούσε να αγγίξει το λεγόμενο «θαύμα».

5’ Σέντρα του Μουτεσίδη, σουτ πάνω στην κίνηση του Αθανασιάδη και γίνεται το 1-0.

14’ Σουτ του Γ. Μαρίγκου, απόκρουσε με τις γροθιές ο Καράδαης.

15’ Σουτ του Ηλ. Σταμπουλή, έδιωξε η άμυνα σε κόρνερ.

20’ Σουτ του Αθ. Σταμπουλή, η μπάλα πέρασε άουτ.

39’ Σουτ του Ντος Σάντος, έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί.

56’ Σουτ του Γ. Τσαμπάζη   μέσα από την περιοχή και από τα δεξιά και έγινε το 1-1.

77’ Κόρνερ του Παπαδόπουλου, ο Αθανασιάδης με κεφαλιά δίνει το προβάδισμα στη Δόξα Δράμας, κάνοντας το 2-1.

81’ Ανατροπή του Δ. Σταμπουλή μέσα στην περιοχή, οι άνθρωποι του Βώλακα ζητούν πέναλτι, αλλά ο διαιτητής είπε παίζεται.

84’ Λάθος στην άμυνα του Βώλακα και ο Κ.Κανετίδης από κοντά και σε κενή εστία, γράφει το 3-1.

88’ Σέντρα του Αθανασιάδη, κεφαλιά του  Παπαζούδη, διαμορφώνει το τελικό 4-1.

Διαιτητής Αχθοφορίδης με βοηθούς Χριστοφορίδη – Αθανασίου και βοηθούς γραμμής τις κυρίες Κοτανίδου – Χαραλαμπίδου. Τέταρτος διαιτητής ο κ. Παρασκευούδης.

Δόξα Δράμας (Κ. Βασιλακάκης): Καράδαης (λ.τ. Μένκα), Κελεσίδης (72’ Ρεβυθόπουλος), Πετρόπουλος, Χαριτωνίδης, Παπαζούδης, Μπάμπουρας (Παπαδόπουλος), Ντος Σάντος, Μουτεσίδης, Δούμπλατζης, Κανετίδης, Αθανασιάδης, Κουμπρόγλου.

Δόξα Βώλακα (Φ. Χατζηκυριάκου): Στάϊκος, Ηλ. Σταμπουλής, Αθ. Σταμπουλής, Χρυσ. Μποσκοψίου, Σίντος, Καρπιτσάρης (80’ Δ.Σταμπουλής), Π. Μποσκοψίου, Τσαμπάζης, Γ. Μαρίγκος, Ι. Μίρκου, Μαρκόπουλος (72’ Σίγγος).

ΠΗΓΗ   DRAMANOW.GR

Μετά το τέλος του τελικού είχαμε τις παρακάτω δηλώσεις:

Ανέστης Τσελεπής (Βοηθός προπονητής Δόξας):

«Η αλήθεια είναι ότι δεν κάναμε καλή εμφάνιση σήμερα. Βέβαια πάντα στους τελικούς σε όλο τον κόσμο η γίνονται εκπλήξεις και έχουμε δει ομάδες με λιγότερες αγωνιστικά δυνατότητες να έχουν περισσότερο πάθος και ένταση στο παιχνίδι τους. Πολλά συγχαρητήρια στον Βώλακα για την παρουσία του στον τελικό, ήταν άξιος αντίπαλος. Εμείς στρέφουμε την προσοχή μας στο πρωτάθλημα και τους τραυματισμούς με τις αναγκαστικές αλλαγές που είχαμε στο παιχνίδι».

Φώτης Χατζηκυριάκου(Προπονητής Βώλακα): «Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου. Τα έδωσαν όλα μέσα στο γήπεδο. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο που μπήκαμε στο ματς τρακαρισμένοι, νομίζω ότι συνολικά παίξαμε καλύτερα από την Δόξα, ισοφαρίσαμε και δεν κλειστήκαμε ψάξαμε το δεύτερο γκολ και τη νίκη. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας που κυριολεκτικά «κλείδωσαν» το χωριό σήμερα και ήρθαν στο γήπεδο να μας βοηθήσουν. Αποδείξαμε ότι το μέλλον ανήκει σ’ αυτά τα παιδιά και την ομάδα μας».