ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΞΑΝΘΗ  1 – 0 Καταδίκη από την άσπρη βούλα

SUPER LEAGUE – ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΞΑΝΘΗ  1 – 0

Καταδίκη από την άσπρη βούλα

Ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0 της Ξάνθης, ανατρέποντας την… ήττα του με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι στην Ακριτική πόλη και παρέμεινε στην Super League 1. Με πέναλτι του Βέργου στο 83′ το “χρυσό” γκολ για τους Αγρινιώτες.

O Παναιτωλικός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πίεζε με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Είχε κάποια άστοχα σουτ με κυριότερο αυτό στο 20′ από τον Μεντόζα, ενώ η Ξάνθη αμυνόταν μαζικά θέλοντας να προστατέψει το μηδέν στην άμυνα. Και τα κατάφερε αφού οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στην ανάπαυλα.

Στο β’ μέρος ο Δέλλας πέρασε όλους τους επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές του στο ματς. Και αν και δεν απείλησε με αξιώσεις τον Ίτσο, βρήκε το γκολ στο 83′ με πέναλτι. Την παράβαση έκανε ο άτυχος Παπάζογλου που ήστερα από σέντρα και κόντρα σε συμπαίκτη του, η μπάλα πήγε στο χέρι του και ο Ευαγγέλου έδειξε την άσπρη βούλα! Ο Βέργος το μετέτρεψε σε γκολ και χάρισε ουσιαστικά την παραμονή στην ομάδα του Αγρινίου. Η Ξάνθη στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Κνετ σταμάτησε τον Θυμιάνη στο 89′ και ο Έμπερτ για εκατοστά δεν βρήκε εστία σε εκτέλεση φαουλ στο 90+2′. Αουτ πέρασε και η κεφαλιά του Θυμιάνη στη τελευταία φάση της αναμέτρησης…

1′ Πρώτο κόρνερ στο ματς για τους γηπεδούχους, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

6′ Ο Παναιτωλικός έχει ξεκινήσει πιο δυναμικά και προσπαθεί να πάρει τα ηνία του ματς, όντας στην έδρα του.

12′ Δυνατό μαρκάρισμα του Μεντόσα στον Πέτροβιτς. Αρκείται σε παρατηρήσεις ο Ευαγγέλου.

14′ Πρώτη εσωτερική αλλαγή στο ματς με τον Τραϊανό Δέλλα να δίνει εντολή σε Μπαρμπόσα και Μεντόσα να αλλάξουν αμοιβαία πλευρά.

16′ Ο Έμπερτ τσίμπησε την μπάλα και ξεπέρασε τον Μαλή, με τον Ευαγγέλου να δείχνει την πρώτη κίτρινη του αγώνα στον παίκτη του Παναιτωλικού.

20′ Συμπληρώσαμε το πρώτο εικοσάλεπτο. Ματς με πολλές και δυνατές μονομαχίες, όπως ήταν λογικό, χωρίς ποιότητα, ως τώρα.

21′ Πρώτη τελική στην αναμέτρηση και για τους γηπεδούχους, με τον Ίζο να αποκρούει το σουτ του Μεντόσα έξω από την περιοχή. Η μπάλα πήγε σχεδόν πάνω στον τερματοφύλακα της Ξάνθης, ωστόσο η απόκρουσή του ήταν αρκετά δύσκολη, μιας που το οπτικό του πεδίο ήταν περιορισμένο και ευτυχώς δεν αιφνιδιάστηκε.

25′ Ο Παναιτωλικός εξακολουθεί να κρατά περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του.

30′ Οι παίκτες της Ξάνθης από την άλλη προσπαθούν να κρατήσουν το ματς σε εξαιρετικά χαμηλό τέμπο και να κερδίσουν και το παραμικρό δευτερόλεπτο που μπορούν.

31′ Ο Παναιτωλικός ζητά πέναλτι για χέρι του Βέρκερ σε γύρισμα του Ταχάρ. Ο Ευαγγέλου ήλεγχε τη φάση και πολύ σωστά δεν υπέδειξε κάτι, μιας που το χέρι του αμυντικού της Ξάνθης ήταν κολλημένο στο σώμα του.

33′ Ο Μεντόσα σπατάλησε το φάουλ που είχε κερδίσει η ομάδα του σε πολύ καλό σημείο, με την εκτέλεσή του να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Ίζο.

38′ Πέμπτο κόρνερ για τον Παναιτωλικό στο ματς, κανένα ως τώρα για τον ΑΟΞ.

40′ Σέντρα σουτ του Ντουάρτε, σε ετοιμότητα ο Ίζο, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

45′ Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Βέργο να μην καταφέρνει να κάνει την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή μετά τη σέντρα του Ντουάρτε. Τυχερή η Ξάνθη εδώ.

53′ Καίρια παρέμβαση του Τζούρμαν που έβλαε τη κόντρα σε σουτ του Βέργου και παραχώρησε κόρνερ.

54′ Κίτρινη κάρτα στον Μικελτάτζε που κράτησε από τη φανέλα τον αντίπαλό του.

63′ Κόρνερ του Μεντόσα, η μπάλα πέρασε στην καρδιά της άμυνας και ο Πέτροβιτς την ύστατη στιγμή παραχώρησε νέο κόρνερ. Στη συνέχεια η κεφαλιά του Ματσόλα πέρασε πολύ άουτ.

70′ Ο Δημούτσος κέρδισε τη μπάλα από τον Εντινγκά, απλώνοντας όσο χρειαζόταν και το χέρι του, με τον ρέφερι να αφήνει το ματς να συνεχιστεί. Πρέπει να είναι πιο προσεκτικός ο χαφ της Ξάνθης στα τελευταία λεπτά.

78′ Σουτ του Μάζουρεκ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια

81′ Πέναλτι για τον Παναιτωλικό!

Ο Ευαγγέλου και ο Σκουλάς στο VAR δίνουν πέναλτι για χέρι του Θανάση Παπάζογλου, σε ένα μπούγιο με Τζούρμαν και Βέργο, με τη μπάλα να φεύγει από το πόδι του στόπερ της Ξάνθης, σε απόσταση μικρότερη του μισού μέτρου. Απίστευτη απόφαση!

83′ ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό!

Ο Βέργος στέλνει τη μπάλα στο κέντρο της εστίας και σκοράρει για το 1-0.

86′ Φοβερή απόκρουση του Ίζο σε μακρινό σουτ-βολίδα του Ματσόλα.

89′ Σέντρα του Έμπερτ, χλιαρό πλασέ του Θυμιάνη, μπλοκάρει ο Κνετ.

90+2′ Φάουλ του Έμπερτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα μόλις έξω από το αριστερό δοκάρι του Κνετ.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Δημητριάδης (Καστοριάς)

Διαιτητής VAR: Σκουλάς (Θεσσαλίας)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Δέλλας): Κνετ, Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος(76′ Aριγίμπι), Μαλής, Περέιρα(77′ Μάζουρεκ), Εντινγκά, Ταχάρ(59′ Ματσόλα), Ντίας, Μπαρμπόσα, Βέργος(87′ Βάντερσον), Μεντόζα

ΞΑΝΘΗ(Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Θ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς(85′ Ντίνας), Παντελιάδης, Δημούτσος, Βέρκερ, Έμπερτ, Μικελτάντζε(63′ Τάτος, 78′ Σρόιγεν), Σιατραβάνης, Τ. Παπάζογλου(63′ Θυμιάνης)